Uniswap (UNI) Coin nedir? Nasıl alınır?

  Özellikle 2020 yılında yaptığı airdrop ile adından sıkça söz ettiren Uniswap (UNI) son dönemde popülerleşen bir kripto paradır. Merkeziyetsiz ticari işlemlerde kullanılabilen ve kripto para borsalarında alım-satımı yapılan UNI Coin’i ve yerel kripto para birimi olarak kullanıldığı protokol olan Uniswap’ı bu yazımızda detaylı şekilde ele alacağız. UNI nasıl alınır, geleceği nasıl, avantajları ve dezavantajları neler sorularına yanıt arayacağız. 

  Uniswap Nedir?

  Uniswap, DeFi tokenları için ticareti daha kolay ve basit hale getirmek amacıyla ortaya çıkarılmış protokoldür. Kasım 2018’de çıkan ve AMM diğer bir ifade ile otomatik piyasa yapıcı platform olan Uniswap, DeFi’nin popüler gelmesi ve yerel kripto para birimi olan UNI’ninde DeFi protokollerde kullanılması ile yatırımcılardan ilgi görerek başarılı bir grafik çizmiştir. 

  UNI Coin Nedir?

  Uni Coin, Uniswap'ın kısaltmasıdır. Aynı zamanda merkeziyetsiz ticaret protokolü olan Uniswap’ın yerel kripto para birimi ise UNI olarak bilinir.

  UNI, Uniswap, Binance, Coinbase Pro kripto para platformlarından satın alınabilir ve bu alanda diğer kripto para birimleri ile takas edilebilir. Kendi yazılımı ile uyumlu kripto para cüzdanlarında saklanır ve cüzdanlar arası transferi yapılır.

  UNI Coin Yorum

  UNI Coin, DeFi protokollerinde kullanılabilmesi açısından uzun vadede yatırımcılar tarafından tercih edilirliğinin devam edeceği öngörülen bir kripto para birimidir. Artık, işlem hacmi yüksek olan önemli kripto para borsalarında alım-satım listelerine dahil olmuş olması ve kendi döneminde çıkan, fiyat erimesi ile kaybolan altcoin birimleri yanında ayakta kalması açısından analistlerce yatırma değer görülen kripto para birimleri arasında yer alır. 

  UNI Coin Geleceği

  Uniswap ticari merkeziyetsiz protokolünün kurum içi yönetişim kripto para birimi olan UNI, ERC-20 tabanlı bir altcoin olmasına bağlı olarak geleceği parlak görülen kripto paralar arasındadır. 

  Analistler UNI’nin sunduğu oy hakkına ve Uniswap içinde yapılan alım-satım işlemlerinde en düşük masrafları öne çıkarmasına bağlı olarak yatırımcılarca tercih edilmeye devam ettiğini ifade ederler. Kendi yazılımı ile uyumlu kripto para cüzdanları arasından 7/24 transferinin yapılabilmesi ve kriptografik ticari işlemler için uygun olması gelecekteki durumu için pozitif katı sağlar. 

  Uniswap (UNI) Coin Fiyatı

  Sürekli değişen güncel verilere göre 1 UNI fiyatı %uniswap+try% TL. Döviz cinsinden ise %uniswap+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Uniswap hacmi 24 saatte %uniswap+yuzde%.

  Uniswap (UNI) Nasıl Alınır?

  Uniswap (UNI) almak için kripto para borsasından hesap açmak ve bu hesaba para yatırarak, borsa içinden UNI alım emrine vermek gerekir.

  UNI almak amacıyla, internetten UNI’nin işlem gördüğü Uniswap, Binance, Coinbase Pro kripto para platformlarından tercih edilen giriş sağlanır. Bu adı ile tercih edilen platformun ana sayfasına ulaşılır. Ana sayfadan "kayıt ol" sekmesine giriş yapılır. İşlemle ekrana gelen tabloya kimlik ve e-posta bilgileri doldurulup, altında yer alan "kaydet" kutucuğuna tıklanır.

  İşlem ardından erişim sağlanan yeni sayfadan "para yatırma işlemleri" sekmesine girilerek, hesaba bağlı sanal cüzdana, kişisel banka hesabından veya kredi kartından para transfer edilir. Son adımda ise "kripto para alım işlemleri" sekmesine girilerek, görüntülenen alanda UNI kripto para birimi ve miktarı seçilip, alım emri verilir. İşlem sonunda alınan UNI miktarı sanal cüzdanda görüntülenir. 

  Avantajları Neler?

  Uniswap, alternatif bir altcoin birimi arayan ve BTC, ETH, LTC harici bir kripto para birimiyle işlem yapmak isteyen yatırımcılar için kayda değer bir fiyat değeri ile alım-satım yapma avantajını sunar. Kripto para cüzdanları arasında 7/24 ve kıtalar arası transfer avantajı ile birlikte yerel kripto para birimi olduğu Uniswap’ta en düşük işlem ücreti ile alım yapma avantajını sunar.

  Uniswap platformunda kullanıcılar ellerindeki koinleri kilitleyerek düzenli stake ve yield farming geliri elde edebilirler. DeFi sektörünün önemli bir koini olan Uniswap bu açıdan avantajlar barındırıyor.

  Dezavantajları ne?

  UNI’nin dezavantajı belirli kripto para borsalarında işleme dahil olmasıdır. BTC ve ETH gibi çok geniş sayıda kripto para borsasında bulunmasa da Binance başta olmak üzere diğer geniş işlem hacmine sahip olan borsaların listelerinde yer alır.

  Diğer dezavantajları ise her kripto para biriminde görülen anlık fiyat değişimlerine şahit olması ve virüs bulaşmış cihazlara cüzdanlarının yüklenmesi halinde saldırı riski altında kalmasıdır. Bu yüzdenden yatırımda anlık fiyat takibi yapılırken cüzdan kullanımında virüs içermeyen bir cihaza indirme işlemi yapılmalıdır.

  DeFi sektöründe bulunan UNI, tamamıyla merkezsiz ve akıllı kontratlardaki otomatikleşmiş kodlar sayesinde çalışır. Bu durumda gelecekte herhangi bir hack saldırısında sistem süpriz ile karşılaşabilir. Daha önce DeFi sektöründe benzer durumlar yaşandığı için yatırımcıların da her an dikkatli olmasında yarar bulunuyor.

  Sonuç; UNI, Uniswap protokolünün yerel kripto para birimidir

  UNI, Uniswap protokolünün yerel kripto para birimidir. İşlem hacmi geniş kripto para borsalarında alım-satım ve diğer kripto para birimleri ile takas işlemlerinde kullanılabilir. DeFi protokollerinde kullanımına bağlı olarak gelecek vaad eden kripto paralar arasındadır. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle