Uniswap (UNI) Coin nedir? Nasıl alınır?

  DeFi sektörünün öncü projesi Uniswap platformunda işleme giren UNI Coin hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda ele alıyoruz. Merkeziyetsiz finansal işlemlerde rol alan UNI Coin nasıl alınır, avantajları, dezavantajları nedir, analistlerin bu altcoin için yorumları neler sorularına yanıt vermeye çalışacağız. 

  Uniswap (UNI) Coin Nedir?

  Uniswap (UNI) Coin, Uniswap platformunun yerel kripto para birimidir. UNI Coin aynı zamanda DeFi ekosistemine ait işlemlerde kullanılabilen bir kripto para birimidir. ERC-20 tabanlı olarak geliştirilen token’lardan birisidir. UNI Coin, akıllı kontraktlar üzerinden merkeziyetsiz finansal işlemleri başlatmak için kullanılabilir. Hem staking hem de borç verme işlemlerinde etkin rol oynayan DeFi’nin önemli bir aktörüdür.

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  Uniswap (UNI) Coin projesinin amacı aslında sadece tek bir altcoin’i yaratmak değildir. Uniswap, DeFi protokolünün merkeziyetsiz finansal işlemlerin kullanılabilen tüm altcoinler ile işlem yapılabilecek tek bir platformu yaratmak amacıyla kurulmuştur. DeFi token ticaretini daha kolay hale getirmeyi amaçlayan Uniswap, kendi topluluğunu oluşturmayı da amaçlar. Uniswap kullanıcıları UNI Coin ile ağda oy verebilir ve yönetime dahil olabilirler. Proje hakkında detaylı bilgileri şuradaki linkten Whitepaper’a direkt erişerek okuyabilirsiniz. 

  Uniswap (UNI) Coin Yorumu

  Analistler ve yatırımcılar UNI Coin’i yorumlarken onun sunduğu güvenli işlem yapma özelliğinden söz ediyorlar. Çünkü UNI Coin birçok işlemde akıllı sözleşmeleri devreye sokabiliyor. Özellikle bankalarda kredi alamayan yatırımcılar UNI Coin kredilerini almayı tercih ettiklerini yorumlarında belirtiyorlar. Akıllı sözleşmeler ile iş kanıtını sağlayabildiklerini ifade etmişler. Bu açıdan oldukça parlak bir proje olarak karşımızda duruyor. DeFi sektörünün öncülerinden olan UNI, kullanıcılara stake ile yüksek getiri imkanı da sağladığı için oldukça popüler. 

  Uniswap (UNI) Coin Geleceği

  Aayush Jindal, Kaleo, The Signalyst analistlerine göre UNI Coin’in yakın geleceğinde fiyat düşüşü gündeme gelebilir. 2021 senesinin Mayıs ayı biterken UNI Coin fiyatının 35 dolar düzeyine gerileyebileceğini düşünüyorlar. Diğer yandan 2021 senesi Ağustos ayında ise çarpıcı bir fiyat artışına dair beklentileri bulunuyor. Bu noktada ise UNI Coin fiyatının 45 dolar ile 50 dolar bandı arasında konumlanabileceğini düşünüyorlar. 

  Uniswap (UNI) Coin Fiyatı

  Şu an itibari ile güncel olarak 1 UNI coin fiyatı %uniswap+try% TL. Döviz cinsinden ise %uniswap+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Uniswap fiyatı 24 saatte %uniswap+yuzde%.

  Fiyat piyasa volatilitesine göre her ana değişim gösterebilir. Anlık fiyat takip edilmeden alım-satım kararları alınmamalıdır.

  Uniswap (UNI) Coin Nasıl Alınır?

  Uniswap (UNI) Coin almak için yapılacaklar:

  • 1. Adım: UNI Coin Binance, Gate.io, Uniswap, Huobi Global borsalarında işleme giriyor. Bu borsalardan tercih edilene erişin yapılması gerekir.
  • 2. Adım: Seçilen borsada hesap açılmalı, hemen sonrasından kimlik doğrulama yeni KYC işlem adımları tamamlanmalıdır.
  • 3 Adım: Aktifleşen hesaba, borsanın “para yatır“ sekmesinden yardım alınarak para yatırılmalıdır.
  • 4. Adım: Artık alım işlemi için borsadan UNI Coin paritesinin yer aldığı satın alım işlem sayfasına erişilmelidir.
  • 5. Adım: Bu alanda anlık fiyat bilgisi üzerinden veya tanımlanan daha avantajlı fiyattan UNI Coin satın alma emri verilir.
  • 6. Adım: Satın alma emri ardından hesabın sanal cüzdanında görülen UNI Coin bakiyesi burada saklanabilir veya daha yüksek güvenlik için donanım cüzdana aktarılıp saklamaya devam edilir.

  Aşamaların doğru izlenmesi halinde UNI Coin başarıyla alınır.

  Avantajları Neler?

  Uniswap (UNI) Coin avantajları şunlardır:

  • Yüksek Erişilirlik: UNI Coin Unisawap haricinde işlem hacmi geniş olan diğer kripto para borsalarında da işleme girer. Bu yüzden yatırımcılar hemen hemen her borsadan ona rahatlıkla erişirler.
  • Faiz Getirisi: UNI Coin sahipleri borca ihtiyacı olan yatırımcılara UNI Coin kredisi verebilirler. Akıllı sözleşme üzerinden geri ödemeleri ise faiz kazancı sağlayacak şekilde ayarlayabilirler.
  • Pasif Kazanç: UNI Coin staking işlemi üzerinden pasif kazanç elde edilebilen altcoindir. Alım-satım risklerine girmeden UNI Coin’i cüzdanla kilitleyerek yeni coinler kazanılır.
  • Düşük Masraf: UNI Coin cüzdanlar arası transferde sınır ötesine dahi geleneksel bankacılık işlemlerinde ortaya çıkan masraflardan daha ucuz masrafla gönderilir. 

  Dezavantajları Ne?

  • Hız Düşüşü: UNI Coin ERC-20 tabanlı bir altcoin olduğu için zaman zaman alım-satım işlemlerinden bekleme süresi artabilir. Bu durum ise Ethereum ağında biriken fazla işlemlere ve ağ tıkanıklığına bağlı gelişebilir.
  • Saldırı Riski: UNI Coin Her kripto para birimi gibi sanal cüzdanlarda saldırı riski altındadır. Ancak çevrimdışı cüzdanda saklanarak risk ortadan kaldırılabilir. 
  • ERC-20 Masrafı: UNI bir token olarak ETH ağı üzerinde ERC-20 algoritmasını kullandığı için bazen en ufak basit işlemde dahi yüksek transfer ücretleri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  Sonuç

  Bu yazımızda UNI Coin’in ne olduğuna, nasıl alındığını ve avantajlarına değinmiş olduk. Analistlerin yorumların baktığımızda ise UNI Coin için 2021 ikinci yarısında değer kazanımından söz edildiğini gördük. Eğer UNI Coin beklentilere göre hareket ederse popülerliğini arttırabilecek ve yatırımcılarına fayda sunabilecek. Özellikle DeFi sektörünün yaygınlaşması ile birlikte çok daha ciddi noktalara gelebilecek bir proje bu. Bazıları gelecekte bankaların yerine bu tür merkezsiz finans projelerinin kullanılacağını düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle