Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 22 – 28 Mart 2022

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken, en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatı da gündemden düşmüyor. Yerli yatırımcıların mutlaka portföylerinde yer verdikleri altcoinlerden biri olan Ethereum geride kalan haftada başarılı bir performans ortaya koydu. Kademeli yükseliş hareketiyle yatırımcısını sevindiren Ethereum’da görünüm pozitif seviyelere geri döndü.

  22 – 28 Mart 2022 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  22 Mart Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta başında pozitif sinyaller veren Ethereum, pek çok göstergeye bakıldığında “Al” sinyalleri vermişti. 22 Mart Salı gününde de Ethereum fiyatındaki yükseliş trendi devam etti. Günün sonunda yüzde 2.70 oranında değer kazanan ETH fiyatı popüler borsalarda 2.969 dolar seviyesine kadar tırmandı. Ethereum fiyatının 3 bin dolar psikolojik direncini kırıp kırmayacağı merak konusu oldu. 

  Tecrübeli analistler Ethereum fiyatındaki değişimleri değerlendirdi. Ethereum/BTC grafiğinde Aralık 2021’den gelen düşen trendin kırıldığını ve test edildiği görüldü. Tüm bu formasyonlar Ethereum’un Bitcoin’den daha fazla pozitif ayrışabileceğine dair beklentileri arttırdı.

  Yatırım devi Grayscale “Ethereum Killer” olarak adlandırılan kripto paralardan oluşan yeni bir fon başlattı. Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein açıklamasına göre bu fonun yatırımcıları Ethereum’a alternatif akıllı sözleşme platformlarına doğrudan yatırım yapma fırsatı elde edebilecek. 

  23 Mart Çarşamba Ethereum Borsa Özeti 

  En büyük ikinci kripto para birimi ETH fiyatında yüzde 2.24 oranında artış yaşanan 23 Mart Çarşamba günü yatırımcıların yüzü güldü. Analistlerin bahsettiği kademeli yükseliş trendini devam eden ETH önemli direnç olarak görülen 3 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Gün içinde yüksek volatilite yaşayan Ethereum için yükseliş sinyalleri devam etti.

  Lider altcoin Ethereum, 3.000 dolar seviyesini yeniden geri aldı. NewsBTC Aayush Jindal teknik analizinde 3.080 dolarlık direncin üzerinde net bir hareket olması halinde yükselişin hız kazanacağını söyledi. Bu yorumlar ETH yatırımcıları tarafından heyecanla karşılandı. 

  Singapur merkezli kripto para hedge fonu Three Arrows Capital, yaklaşık 22.43 milyon dolar değerinde 7500 Ethereum (ETH) satın aldığını duyurdu. Lider altcoin ETH yatırımcıları bu duyuruyu heyecanla karşıladı. Bu haber Ethereum fiyatına olumlu etki etti.

  24 Mart Perşembe Ethereum Borsa Özeti 

  Lider altcoin Ethereum fiyatındaki yükseliş devam ederken yatırımcılar da trendin yeniden boğaya dönmesinden memnun kaldı. Hızlı yükseliş hareketlerini sürdüren Ethereum 24 Mart Perşembe gününde yüzde 2.41 oranında artarak dikkat çekti. Popüler borsalarda günü 3.109 dolar seviyesinde kapatan ETH için satış baskısı oluşmaya başladı. 

  Dünyaca ünlü Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu (ANZ), Avustralya’nın Dijital Dolarını (A$DC) basmaya başladığını duyurdu. Bir ilke atan banka böylelikle stablecoin çıkaran ülkedeki ilk büyük finans kurumu oldu. Dijital paranın Ethereum ağı üzerinde basıldığı belirtildi. 

  Blockchain tabanlı popüler metaverse platformu Decentraland tarafından başlatılan “Metaverse Fashion Week 2022” dünyanın ilk dijital moda haftası etkinliği olarak dikkatleri çekti. Charles&Keith şirketi de Decentraland’da başlayan ilk Metaverse Moda Haftası’na katıldı. Bu gelişmeler altcoinlerdeki talepleri artırırken Ethereum fiyatında da yükseliş hareketi desteklendi. 

  25 Mart Cuma Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta başından bu yana yükselişini kademeli olarak sürdüren Ethereum’da analistler artan satış baskısına ve RSI göstergelerine dikkat çekti. Buna rağmen en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum, yüzde 0.18 gibi çok düşük oranda gerileme yaparak satış baskısına karşı iyi direndi. 25 Mart Cuma günü kapanışta Ethereum 3.103 dolardan fiyatlandı. 

  Real Vision CEO’su Raoul Pal, bir dizi teknik göstergeye dikkat çekerek Ethereum (ETH) için yükseliş eğilimi yaşanabileceğini vurguladı. Deneyimli analist, ETH’nin sürdürülebilir bir yükseliş trendi başlatmanın zirvesinde olduğunu söyledi. ETH yatırımcılarının dikkatinden kaçmayan bu açıklamalar basında büyük ses getirdi. 

  Ethereum, tipik olarak düşüş eğiliminin sona ermek üzere olduğunu gösteren ters bir baş ve omuz modeli sergilemesiyle yatırımcılarını sevindirdi. Ters OBO formasyonunun çalışması halinde ETH için uzun zamandır beklenen zirveler yeniden test edilebilir. Bu gelişmelerin ışında ETH’deki düzeltme sınırlı kaldı. 

  26 Mart Cumartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para piyasası genelinde olumlu sinyaller takip edildi. Ethereum fiyatındaki yükseliş sinyalleri yüzde 1.31 oranında kısıtlı kalsa da erken toparlaması sayesinde yatırımcılarını sevindirdi. 26 Mart Cumartesi gününde popüler borsalarda Ethereum fiyatı 3.146 dolarlı seviyeleri gördü. 

  Borsa yatırımcılarının yakından takip ettiği CompaniesMarketCap.com raporuna bilgilere göre, Ethereum’un piyasa değeri 366,13 milyar dolarla 23. sıraya yerleşti. Böylelikle ETH’nin toplam piyasa değeri, Bank of America (BoA) ve Mastercard gibi dünyanın en büyük finans kuruluşlarını geride bıraktı. 

  Zincir içi veri analiz şirketi Santiment son raporunda göre ETH balinalarının hareketine dikkat çekti. Geçen yıldan bu yana en büyük 10 Ethereum cüzdanı ETH bakiyelerini artırdı ve toplam arzın yüzde 23.7’sine ulaştı. Bu veri Ethereum yatırımcılarını heyecanlandırmaya yetti. 

  27 Mart Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde kripto para piyasasındaki parabolik yükseliş hareketi Ethereum grafiğine de yansıdı. Lider altcoin ETH fiyatında yüzde 4.80 oranında bir yükseliş takip edildi. 27 Mart Pazar gününde Ethereum 3.294 dolarlı seviyelere kadar yükselerek yatırımcısını sevindirdi. 

  Deneyimli kripto para analisti Michaël van de Poppe, akıllı sözleşme platformlarının son artışından sonra Ethereum (ETH) fiyatını yorumladı. Uzman ETH’nin dört ayın ilk en yüksek seviyesine çıkmaya başladıktan sonra 3 bin 500 dolar direncini test edebileceğini hatırlattı. Usta analist ETH grafiğindeki pozitif sinyalleri yorumladı. 

  Santiment şirketinin verileri, Mart ayına göre Ethereum balinaları, ETH’nin sirkülasyonda bulunan miktarı içerisinde sahip oldukları oranı yüzde 4.3 oranında artırdı. Güncel değerlere göre Ocak ayında gözlenen son beş yılın en yüksek seviyesine son derece yakın seviyelere ulaşıldı. 

  28 Mart Pazartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde Ethereum’un nasıl bir yön çizeceği merak konusuydu. Sert ivmeyle yükselen Ethereum gün içinde satış baskısı ile karşılaştı. 28 Mart Pazartesi gününde en yüksek 3.428 dolarlı seviyelere kadar tırmanan ETH bu seviyede kalıcı olamayarak yüzde 0.98 artışla 3.329 dolarda kapanış yaptı. 

  Popüler ekonomist ve analist Şant Manukyan Bitcoin yerine Ethereum’a odaklandığını vurguladı. Manukyan son paylaşımında BTC’nin 45.000 doları aşmasına ve kuvvetlenmesine rağmen tarafının Ethereum (ETH) olduğunu açıkladı. ETH 2.0’ye geçiş gibi önemli gelişmeler sayesinde Ethereum popülerliği giderek arttı.

  Google Trends verilerine göre son iki hafta içinde Ethereum Merge aramaları ciddi oranda arttı. Ethereum Merge aramaları son derece popüler olsa da her geçen gün daha da artarak yeni bir rekor kırdı. Bu gelişmeler ETH fiyatına da olumlu yansıdı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle