Kripto Para

ABD’deki rekor enflasyon kriptolara nasıl yansır?

  Gözler bir süredir ABD’den gelecek olan enflasyon verilerindeydi. Kripto para piyasalarını yakından ilgilendiren bu kritik veriler açıklandı. Buna göre ABD’de enflasyon %8,5 ile 41 yıllık zirvesine tırmandı. ABD’de rekor kıran enflasyonun kripto paralara etkisi nasıl olur?

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, 11 Nisan Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırıların sonucunda gelen yükselişlerin Şubat ayına yansımadığını ve bu yükselişlerin şimdi görüleceğini dile getirmişti. Öte yandan Beyaz Saray’dan gelen açıklamalarda, rakamlar açıklanmadan önce enflasyonun “olağanüstü seviyelerde” geleceği de belirtilmişti. Bu açıklamalar sonrası rakamlar merakla beklenirken, ABD’de enflasyon 41 yıllık zirvesine çıktı ve %8,5 olarak kaydedildi.

  Beyaz Saray’dan Gelen Açıklamalar

  Jen Psaki gazetecilere yaptığı açıklamalarda, savaşın etkisinin rakamlara yansıyacağını dile getirmişti. Psaki “Manşet enflasyon ile çekirdek enflasyon arasında büyük fark olacaktır. Bu da yemek ile enerji piyasalarındaki küresel bozulmayı bize gösterecektir. Benzin fiyatlarında kısa vadede yaşanan yüzde 25’lik artış, rakamlara yansıyacaktır” demişti. Bunun üzerine Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey ise yöneticilerin her defasında halkı kandırdıklarını dile getirmişti. Dorsey, ABD yönetiminin sürekli olarak sorumluluk almaktan kaçtığını ifade etmişti.

  ABD’de Enflasyon 41 Yılın Zirvesinde

  Beyaz Saray’dan gelen açıklamalar sonrasında gözler enflasyon verilerine çevrildi ve merakla beklenen rakamlar açıklandı. Buna göre ABD Mart ayı enflasyon verileri rekor tazeleyerek 41 yılın zirvesine tırmandı. Piyasa beklentilerine paralel olarak yükselen enflasyon, Mart ayında %1,2 oranda yükselirken, yıllık bazda %8,5 olarak kaydedildi. ABD’de bir önceki ay yıllık enflasyon %7,9 seviyesinde ve yine 41 yılın zirvesinde kaydedilmişti. Kripto para piyasalarının da yakından ilgilendiği enflasyon verileri, kriptolara nasıl yansıyacak?

  Kripto Piyasasına Nasıl Yansıyacak?

  Hatırlanacağı üzere Mart 2020 döneminde çöküşe geçen kriptolar, daha sonrasında yükseliş eğilimine geçmiş ve 2021 genelinde muazzam artışlarla karşılaşmıştı. Bu yükselişlerde ülkelerin salgın döneminde bolca bastıkları paralar etkili olmuştu. Bu, yükselen enflasyondan kaçmak isteyen yatırımcıların kriptolara yöneldiğini işaret ediyordu. Bu nedenle yüksek enflasyon verilerinin, kripto paralara yükselişle yansıyabileceği yönünde bir beklenti oluştu. Ancak ABD Merkez Bankası (Fed), 2022’de enflasyona karşı parasal sıkılaştırma uygulayacağını açıkladı. Bu da bu olası yükselişlerin sınırlanabileceği anlamına geliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle