Kripto Para

Çin vites yükseltiyor! Kripto karşıtı açıklamalar

  Özellikle kripto para madencilerine yönelik aldığı sert kararlarla piyasadaki boğa koşusunun duraklamasına neden olan Çin, kripto paralar hakkında olumsuz açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Çin Halk Bankası, yeni olumsuz açıklamalarla kripto para piyasasında gündeme geldi.

  Kripto para piyasalarında en önemli pazarlardan biri olan Çin, 2021 yılında Çin’in merkez bankası konumunda olan Çin Halk Bankası’nın (People’s Bank of China – PBoC) ve hükümetin yaptırımlarıyla bu pazardan dışarıdan müdahalelerle geri çekilmeye başladı. Aslında Çin’in kripto paralara karşı sert bir tavrının olduğu 2017 yılından bu yana biliniyordu. Ancak 2021 yılında Çin, kriptolara karşı bu sert tavrını en net ve en yoğun şekilde gösterdi. Çin, kriptolara karşı açtığı savaş ile Mayıs ayında piyasada ciddi bir çöküş yaşanmasına dahi sebep oldu.

  Çin Halk Bankası Bir Kez Daha Açıklamada Bulundu

  2017 yılında Çin, ülkede Bitcoin’i (BTC) yasaklamıştı. Ardından tekrar alım-satımı yapılmaya başlanan Bitcoin için daha sonra madencilik alanından kısıtlamalar getirildi. Ardından bu kısıtlamaların sınırları arttı ve Çin’de şimdilerde kripto paralara karşı adeta bir savaş var. Mayıs ayından itibaren bu tavrını net şekilde ortaya koyan ve son dönemlerde bu konuda durgun kalan Çin, bir kez daha kripto paralara karşı olumsuz açıklamalarla gündeme geldi. Söz konusu olumsuz açıklamaların adresi yine tahmin edilebileceği gibi Çin Halk Bankası oldu.

  PBoC Yetkilisinin Kripto Para Açıklamaları

  Çin’in merkez bankası, 2014 yılından bu yana merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları içinde. 2021 yılında bankanın Dijital Yuan çalışmaları da son derece ağırlık kazandı. Birçok uzman isim, Çin’in kriptolara karşı açtığı savaşta ana etkenin, CBDC çalışmaları olduğunu ifade ediyor. Kripto para karşıtı tavrını yineleyen PBoC, son açıklamasında yine Bitcoin ve ona benzeyen dijital varlıkları hedef aldı. PBoC yetkili isimlerinden Yin Youping, açıklamasında BTC gibi dijital varlıkların “gerçek olmadıklarını” ve bu varlıkların “yasal ödeme aracı olamayacaklarını” dile getirdi.

  Youping, söz konusu açıklamalarında kripto para işlemlerinin kandırmacadan ibaret olduğunu, bu nedenle de vatandaşların uyarıları dikkate alarak riskleri göz önünde bulundurmaları gerektiği belirtildi. Çin, kripto paralara karşıt tavrını sürdürüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle