Kripto Para

Türkiye’de “DelistDOGE” akımı başladı

  Kripto para piyasalarında Dogecoin (DOGE), 2021 yılında Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ile ilişkilendirildi. Çok ciddi yükselişler elde eden DOGE, Elon Musk’ın “enerji verimliliği” açıklamalarından sonra Türkiye’de topa tutulmaya başladı. Türkiye’deki bu tepki akımında Binance borsasına da çağrılar yapılıyor.

  Dogecoin (DOGE) 2021 yılında muazzam seviyelerde değer artışları yaşayarak beklenmedik seviyelere ulaştı. Elde ettiği artışlar ile piyasa değerini de artıran DOGE, bu yükselişler sayesinde en büyük 4. kripto para birimi konumuna kadar ulaştı. Tüm dünyada ilgi ile takip edilen bir kripto para birimi olan DOGE’un Türkiye pazarı da azımsanmayacak kadar büyük. Öte yandan Türkiye’nin kripto paralara olan ilgi ve talebi de genel anlamda piyasalara yön verebilecek boyutlarda. Türkiye’de yoğun ilgi gören XRP, CHZ ve HOLO gibi kripto paraların ticari hacimleri de bunu rahatlıkla gösteriyor.

  Türkiye’deki yatırımcı kitlesi rekor boyutlara ulaşmış durumda. Bu da kripto para piyasalarının ister istemez Türkiye’deki yatırımcılara kulak vermek durumunda kalabileceğine işaret ediyor. Şimdilerde ise Türkiye’deki yatırımcılar Twitter’da yeni bir akım başlattı. Son günlerde Elon Musk’ın başrolünde olduğu sarsıcı gelişmeler bu akımın odağında bulunuyor.

  Türkiye’deki Yatırımcılar Ne İstiyor?

  Dogecoin, Türkiye’de yatırımcılar tarafından tepki yağmuruna tutulmaya başladı. Elon Musk’ın, Tesla’nın Bitcoin (BTC) ödemelerini askıya alacağını açıklaması, bu tepkilerin sebebi olarak gösteriliyor. Zira Musk’ın açıklamalarıyla piyasada çok ciddi düşüşler yaşandı. Şimdi yatırımcılar bu yaşananlardan sonra DOGE’un Binance borsasında delist edilmesini sağlayarak bir nevi intikam almaya çalışıyor.

  Twitter’da başlatılan “DelistDOGE” akımında şu ana kadar 5 binden fazla tweet atıldı. Söz konusu paylaşımların büyük bir kısmında yatırımcılar Binance borsasını da etiketledi ve DOGE’un Binance listelenmesinin durdurulmasını istedi. Binance CEO’su Changpeng Zhao yaptığı açıklamasında Elon Musk’ı takipten çıktığını söyledi. Ancak bu, tepkilerin dinmesini henüz sağlayamadı.

  Binance DOGE’u Delist Edebilir Mi?

  Binance borsasının Dogecoin’i bir anda delist etmesi aslında pek mümkün gibi görünmüyor. Her ne kadar Binance bunu yapabilecek güçte olsa bile, DOGE’un yaklaşık 15 milyar dolarlık ticari hacmi bulunuyor. Binance Coin’in (BNB) bile ticari hacmi 9 milyar dolar seviyelerinde. Böyle olası bir delist hamlesi, Binance için ekonomik bir darbe olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle