Cem Yavuz

Tether davası sonuçlandı, New York faaliyetleri durduruldu

  Tether davası sonuçlandı. Bitfinex ve Tether, artık New York'ta faaliyet gösteremeyecekler. 

  Gelen açıklamalara göre NYAG, Bitfinex ve Tether’in New York sınırlarında faaliyet göstermelerini durdurmayı amaçlıyor.

  New York’da Faaliyet Gösterilemeyecek

  New York Başsavcısı Letitia James’in, Tether ve Bitfinex’in faaliyetlerini durdurmasını istediği bildirildi. Yapılan anlaşma neticesinde iki şirketin NYAG’a 18.5 milyon dolar ödeyeceği ifade edildi.

  Başsavcı James, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı.

  Tether ve Bitfinex şirketleri, mevcut kayıplarını gizlemek ve faaliyetlerini devam ettirebilmek için, yasa dışı olarak problemleri örtbas ettiler. Tether’in ürettiği USDT’nin tamamiyle ABD doları tarafından desteklendiği bir yalandan ibaretti. Tether ve Bitfinex, yatırımcıların nasıl bir risk altında olduklarını gizlemeyi tercih etmişlerdir. Düzen, bazı lisanssız ve herhangi bir denetime tabi olmayan kişiler tarafından devam ettirilmekteydi.”

  Gelen açıklamaya göre, iki şirket de yüz milyonlarca dolar kaybı kapatabilmek için, yalan beyanda bulunmaktan çekinmedi. Şirketler kendi bankaları olan Crypto Capital’in fonlarına, polis tarafından el konulmasını da gizlemek istedi.

  Alınan karara göre, Tether ve Bitfinex’in herhangi bir şekilde New York’ta faaliyet gösteremeyeceği belirtildi. Ayrıca şirketler, iş yürütme şekillerine dair, düzenli olarak rapor vermek durumunda olacaklar. Bu raporların ayrıntılı bir biçimde teslim edilmesi gerekiyor. Ek olarak kendilerine bağlı olan firmaların, almış oldukları kredi miktarı da bildirilecek.

  Tether’den Açıklama Geldi

  Tether, yapmış olduğu açıklamada, NYAG’ın ortaya koyduğu bulgulara yanıt verdi. Tether, herhangi bir suçu kabul etmediklerini, yalnızca anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

  “New York Başsavcılığı ofisi, konuyu kamu ile paylaşmayı tercih etti. Online ortamda gerçekleştirilen, spekülasyonların aksine hala Tether’in bir teminatı olmadan üretim yaptığına ve kripto para değerlerinde herhangi bir manipülasyona karıştığına dair bir kanıt yoktur.”

  Tether kredi aldıklarını ise doğruladı. Ancak bu kredinin tamamının geri ödendiğini ve alınan kredinin faaliyetlerinde herhangi bir aksamaya neden olmadığı da ifade edildi.

  Tether davası ile ilgili gelişmeler, kripto para sektörünü oldukça yakından ilgilendiriyordu. Zira Tether’in USDT’si, zaman zaman Bitcoin ve Ethereum’dan bile daha fazla işlem hacmine sahip olabiliyor. Kripto para alım satım işlemlerinde kritik bir öneme sahip olan Tether, davadan anlaşma ile çıktı.

  Tether’in bundan sonra kıskaç altına kalacağı açıkça görülüyor. SEC’in Ripple’dan sonraki hedefinin Tether olabileceği de, uzun zamandır kripto para kulislerinde konuşulmaya devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle