Tether (USDT) nedir, nasıl alınır?

  Bu yazımızda en çok kullanılan ve bilinen stablecoin birimlerinden olan Tether (USDT)’yi detaylı bir şekilde işleyeceğiz. Analistlerin dolara endeksli olması sebebi ile geleceğini parlak gördükleri USDT stablecoin nasıl alınır, onun için yapılan yorumlar neler, dezavantajları ve avantajları ne sorularına bu yazımızda yanıt vermeye çalışacağız.  

  Tether (USDT) Nedir?

  Tether (USDT) kripto para dünyasındaki en popüler stablecoinler arasında bulunan, ABD dolarına bağlı bir stablecoindir. Yatırımcıların elinde olan Tether miktarınca, kasasında rezerv olarak her zaman eşdeğer bakiyede dolar bulunduran güvenli bir limandır. Özellikle piyasanın volatilitesinden endişe eden yatırımcıların sık kullandığı USDT, kripto paralar için değer aracıdır. Kripto para piyasasında yaşanan fiyat değişimlerine tabi olmayan istikrarlı yatırımlar için üretilmiş bir kripto para birimidir.

  Projenin Amacı ve White Paper

  Tether (USDT) Coin projesinin amaçlarından biri transfer işlemlerinde dolar değerini tam anlamı ile aktarabilecek bir kripto parayı üretmektir. Örneğin bir kurumsal yatırımcı diğer kurumsal yatırımcıya dolar göndermek istiyor ancak düşük masraf ödeme amacını taşıyorsa, dolara endeksli USDT Coin gönderimi yapabilir. Diğer bir amaç ise kripto para alım-satım işleminde dolara eşdeğer bir ödeme aracı yaratmaktır. Bir kullanıcı 100 dolar ile BTC almak istiyorsa aynı işlemi 100 USDT Coin ödeyerek de yapabilir. Projenin amaçlarını detaylı öğrenmek için şuradan White Paper’ı inceleyebilirsiniz. 

  USDT Yorum

  Analistlerin USDT projesi için yaptıkları yorumlara baktığımızda iyimser bir tablo görüyoruz. Analistler belirli kripto para borsalarında sadece kripto para ödemeleri üzerinden işlem yapılabildiğini aktarıyorlar. 

  Bu durumda dolar ile bir altcoin satın almak yerine, kripto para takasına girmek gerekiyor. Analistler USDT Coin’in dolar fiyatını tam olarak yansıttığını bu yüzden yatırımcıların dolar ödemesi yapıyormuş gibi kripto para alabileceklerini açıklıyorlar. Önemli bir köprü olan USDT Coin’in popüler olmaya devam edebileceğini düşünüyorlar.

  Tether Geleceği Ne Olur?

  Analistlere göre USDT yanın geleceği ve uzak geleceği oldukça parlak. Çünkü dolar’ın dünya ekonomisinde güçlü bir rolü var. Analistler USDT Coin’in dolara endeksli olduğunu ifade ediyorlar. Bu yüzden onun geleceğinin de doların değer kazanımı ile bağlantılı olduğunu belirtiyorlar. Diğer yandan kripto para sektöründe kurumsal şirketlerin birbirleri arasında yapacakları transferlerde USDT Coin’in bugünde ve gelecekte büyük rol oynayabileceğini düşünüyorlar. 

  Fiyatı Ne Kadar?

  An itibari ile 1 USDT fiyatı %tether+try% TL. Döviz cinsinden ise %tether+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Tether 24 saatte %tether+yuzde%.

  Usdt kripto para piyasası volatilitesinden etkilenmez. Değeri ise doların diğer paralar karşısında kazandığı değere göre belirlenir. 

  Tether (USDT) Nasıl Alınır?

  Tether (USDT) almak için yapılacaklar:

  • 1. Adım: Tether (USDT), Binance, Huobi, Bitfinex gibi hemen hemen bütün kripto para borsasında işleme girer. Öncelikle bu borsalardan birisine giriş yapılmalıdır.
  • 2. Adım: Ardından ilk aşamada üyelik gerçekleştirmeli daha sonra KYC onay işlemlerini tamamlamalısınız. Bu adımda çeşitli kimlik bilgileri istenebilir.
  • 3. Adım: KYC onayları ardından borsada “para yatır“ sekmesi tıkayıp, hesap cüzdanına itibari para yada kripto para transfer edilir.
  • 4. Adım: Paranın hesaba geçmesi ardından, USDT stablecoin paritesinin yer aldığı işlem sayfasına erişilmelidir.
  • 5. Adım: Satın alım sayfasında dolara endeksli fiyat üzerinden USDT stablecoin alım emri verilir.
  • 6. Adım: Ardından aldığınız USDT satblecoin miktarını hesaba bağlı sanal cüzdanda saklayabilir,  güvenliği yükseltmek için donanım cüzdana bakiye transferi yapabilirsiniz.

  Bu adımları doğru izlediğinizde USDT stablecoin alımını tamamlarsınız.

  Avantajları Neler?

  USDT stablecoin avantajları şunlardır:

  • Tam Tutarda Transfer: Özellikle kurumsal yatırımcılar bir dolar tutarını diğer kullanıcılara transfer etmek istediklerinde çok düşük tutarları BTC üzerinden gönderemezler. Ancak USDT Coin transferinde akılda yer alan dolar tutarı sanki gerçek dolar transfer ediliyormuş gibi gönderilir.
  • İşlem Hızı:USDT Coin ile kripto para takasına girildiğinde emir onayı kısa sürede alınır.Yatırımcılar hem zamandan tasarruf sağlarlar hem de tercih ettikleri yatırım pozisyonu kaçmadan onay alırlar.
  • Gizlilik: Dolar transferlerinde arada herhangi bir devlet yada kurum aracı olmadığından, yaptığınız transferler gizlidir. Siz kendi adresinizi ifşa etmediğiniz sürece kimse yaptığınız ödemeleri bilmez.

  Dezavantajları Ne?

  USDT stablecoin dezavantajları şöyledir:

  • Kar Olmaması: USDT stablecoin ile kar elde etmek için doğrudan yatırım yapma imkanı bulunmaz. Onunla sadece kar elde edilebilecek altcoinler ve ana kripto para birimleri satın alınabilir. Adından yatırıma geçilir.
  • Saldırı Riski: USDT stablecoin kripto para borsasına bağlı sanal cüzdanda ağda oluşabilecek saldırı risklerinin altındadır. Bu yüzden donanım cüzdanda saklanması tercih edilir. 
  • Firmaya Bağlılık: USDT, Tether firmasına doğrudan bağlıdır. Eğer Tether firmasının başına kötü bir şey gelirse, USDT’de bundan doğrudan etkilenebilir. Düşük bir ihtimal olsa da bu mümkündür.

  Sonuç: USDT Kripto Para Yatırımcısının Güvenli Limanıdır

  Tether (USDT) bir çok kripto para yatırımcısının güvenli liman olarak gördüğü bir stablecoindir. Onun dolara endeksli ilk kripto para olması sektörde onu en popüler stablecoin olmasını sağlıyor. USDT stablecoin her ne kadar kar anlamında yatırımcıların cebini doldurmasa da, sunduğu güven ile kullanım kapasitesini gelecekte daha da artıracağı düşünülüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle