Tether (USDT) nedir, nasıl alınır?

  Tether, üreticisi Tether şirketi aracılığıyla değeri Amerikan Doları’na sabitlendiği belirtilen Blockchain tabanlı bir kripto para birimidir. Piyasa içinde USDT sembolü ile işlem gören kripto para birimi, USD Tether adıyla da anılır. Değerinin sabitlenmesine bağlı olarak stabil para kategorisinde yer alır. USDT almak için güvenilir kripto para borsalarından hesap açılışı gerçekleştirmek ve hesaba para yükleme işlemi ardından, satın alma emrini iletmek gerekir. İnternet üzerinden erişim sağlanan kripto para borsa platformlarının ana sayfalarından "üye ol" sekmesine girilerek rahatlıkla hesap açılır. Hesap açılışı ile erişilen profil alanından "satın alma işlemleri" sekmesine girilip, USDT birimi seçilmeli ve satın alma emri onaylanmalıdır.

  2014 senesinde RealCoin adıyla ortaya çıkmış, 2015 yılında yeniden markalanmayla Tether adına kavuşmuştur. Kripto para endüstrisinin belirli problemlerini çözmesine bağlı olarak kısa süre içinde milyarlarca dolarlık piyasa değerine ulaşmıştır. Stabil kripto paralar olarak isimlendirilen ve Dolar, Euro gibi itibari para birimleriyle takas edilebilen kripto paralar sayesinde banka hesaplarındaki paralar dijitalleştirilebilir. Bu kapsamda USDT, bankadaki paraları dijitalleştirme ve herhangi bir başka kullanıcıya transfer yapabilme imkanlarını sunar.

  Tether (USDT) Nedir?

  Tether, değeri 1 Amerikan Doları’na sabitlendiği belirtilen kripto para birimidir. Stabil kripto para birimleri arasında yer alır. Bir banka hesabında yer alan Dolar ve Euro para birimleri USDT kripto para birimine dönüştürülebilir. Bu stabil para birimi, yüksek volatilite gibi olumsuzluklardan korunmayı başarır.

  Stabilite, şeffaflık ve düşük işlem ücreti ilkeleriyle adından söz ettiren Tether, fiat paralar ile kripto paralar arasında bir köprü görevini üstlenmektedir. Piyasa hacimleri incelendiğinde en büyük kripto para birimi olan BTC ile yapılan ticaret işlemlerinin %80’i Tether ile gerçekleştirilir. Bu istatistik sebebi ile Tether popüler kripto para birimleri arasında yer alır.

  Tether aynı zamanda kripto para birimleri üzerinden yapılan çevrimiçi ödemeler için de kolaylık sunar. Birden fazla firma yüksek fiyat dalgalanmalarına bağlı olarak BTC dahil olmak üzere çoğu kripto para birimine mesafeli yaklaşır. Fakat değeri sabit ve yüksek hacimli bir stabil varlık olarak tanımlanan Tether, bu alan duyulan ihtiyacı karşılar.

  Ne Zaman Çıktı?

  Tether, Tether Limited şirketi tarafından 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Tether (USDT) kripto para birimi, ERC-20 protokolüne bağlı blockchain üzerinden işlem yapar. Tether kripto para birimi aynı zamanda Realcoin ismi ile 2014 senesinde kripto para piyasaları içinde yer alıyordu. Şuan piyasa içinde kullanılan güncel ismi ise Tehter USDT olarak bilinir.

  Tether Limited, kripto para birimlerinin varlıklarını devretmek, saklamak ve hesaplamak için ihtiyaç duyulan yeni bir teknoloji olduğuna inanarak USDT’yi çıkarmıştır. İnsanlar için teknik bilgi öğrenmeyi zorunlu kılan fiyat volatilitesini ortadan kaldırmak için Tether bulunmuştur. Tether’in var olmasını sağlayan açık kaynaklı yazılım Omni Protokolü ise Bitcoin Blockchain içinde 2014 senesinde yer almıştır. Eylül 2017 tarihinde Tether, ilk Ethereum tabanlı Tether’i geliştirmek için Ethfinex ile işbirliği yapmıştır.

  Nerenin Parası?

  Tether, Tether Limited olarak bilinen şirketin çıkardığı kripto para birimidir. Herhangi bir ülkeye veya hükümete ait değildir. Ancak kripto para biriminin hakları ve kendisi Tether Limited’e aittir. Tether Limited şirketinin merkez ofisi ise İsviçre’de bulunur. Kuruluşu ise daha öncesinde Hong Kong merkezli yapılmıştır. Tether, en güncel grafik analizlerine göre 2021’de 4.6 milyar dolar piyasa değeri ile 6. en büyük kripto para birimi olarak kaynaklara geçer.

  Tether (USDT) Nasıl Çalışır?

  Tether, gündelik işlemlerde ve ticaret yaparken vazgeçilmez bir seçenek olarak görülür. Amerikan doları ile birebir takas edilerek çalıştırılır. Hong Kong merkezli Tether Limited şirketi dolaşımda yer alan USDT miktarı kadar USDT’yi ayrıca şirket elinde tutar. Bu kapsamda çalışma sisteminde üçüncü bir güvenilir taraf yaratılmaya çalışılmıştır.

  Tether ilk olarak Omni protokolü üzerinde çalışması için üretilmiştir. Bitcoin blokzincirine sabitlenmiş bir dizi dijital varlık ve para birimi için tercih edilen çok yönlü platform olan Omni, BTC altyapısı içinde de bir katman olarak bulunur. Bu kapsamda Tether ilk olarak Omni üzerinden çalıştırılsa da gerekli amaçlar karşılanamamıştır. Daha sonra Tether, USDT’yi Ethereum, Tron, EOS ve diğer blokzincirleri üzerinden çalışır hale getirerek, üretimi dağıtmaya başlamıştır. Bu sistemdeki çalışma tipi ise en düşük işlem ücreti ile takas yapma modelidir.

  Çalışma sistemi kapsamında Tether bir başka kripto para cinsi veya Dolar, Euro para birimleri ile takas edilir. Kişi kendi cüzdanında yer alan BTC ve ETH kripto para birimlerini kullanarak, bakiyesine USDT eklemek için takas yapar. Aynı şekilde dolar bulunan bakiyelerden yapılan ödemeler karşılığından USDT temin edilir.

  Tether (USDT) Avantajları Neler?

  Tether avantajları hakkında bilgiler şu şekildedir:

  • Tether, kripto para piyasasında yer alan yüksek dalgalanmalardan ve ani fiyat düşüşlerinden stablecoin olmasına bağlı olarak etkilenmez. Bu kapsamda yatırımcılarını yüksek risklerden korur.
  • Uyguladığı model kapsamında yatırımcıların herhangi bir problem ile karşılaşmaları halinde erişim sağlanabilecek üçüncü bir taraf oluşturarak, destek sağlar.
  • Diğer kripto para birimleri ile takas edilir.
  • Dolar ve Euro karşılığında rahatlıkla takas edilir.
  • Günün her saati, haftanın her günü işlem görerek, yatırımcıları mesai saati kısıtlamalarından kurtarır.
  • Dünyanın bir ucundan diğer ucunda yer alan kripto para cüzdanlarına saniyeler içinde transfer gerçekleştirme imkanı sunar.
  • 1 dolara sabitlenmiş değeri ile transfer ve takas işlemlerinde alt sınırı yakalama zorunluluğunu ortadan kaldırır.
  • Yüksek yatırım sermayesine sahip olmayan kişilerin kripto para piyasası içinde işlem yapabilmelerini sağlar.
  • Kripto para cüzdanları ile uyumlu yapısı sayesinde anahtar kodlar ile güvenlikli alanda kripto para saklama avantajını kazandırır.

  Bu gibi avantajları sunan Tether, Ethereum platformuna dair olan yatırımcılar tarafından dahi kullanılabilir.

  Tether (USDT) Dezavantajları Neler?

  Tether dezavantajları hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

  • Bir şirkete bağlı olması ne kadar görünürde güven teşkil etse de merkeziyetli yapısına bağlı olarak, şirketin herhangi bir yanlış karar alması yatırımcı bakiyelerini etkiler.
  • Tether Limited’in piyasada yer alan USDT miktarı kadar Tether’i ellerinde tuttuğu bilinir. Bu kapsamda şirketin adı belirli karapara aklama sansasyonlarına karışır. Bu haberleri inceleyen belirli kripto para borsaları USDT ile işlem yapmayı reddederse, yatırımcıların kısıtlı alanda alım-satım yapabilmesi dezavantajı gündeme gelir.
  • Tether, BTC veya ETH kadar yüksek kazanç hedeflerini, stablecoin olması sebebi ile sunamaz.
  • Uzun vadeli işlemler kapsamında yatırım yapmak mümkün değildir.

  Tether (USDT) Nasıl Üretilir?

  Tether üretimi için BTC için uygulanan madencilik işlemlerinden yararlanılır. Üretim için ASIC cihazlar tercih edilir. Kabaca tabir ile uygulamaya özgü tümleşik devre olarak adlandırılan bu cihazlar. Sadece kripto para üretimi alanında kullanılmak için programlanabilir ve uygun enerji tüketimi altında kullanılabilirler. Bu cihazlara sahip olduktan sonra kişi, bir madenci havuzuna giriş yaparak, Tether takas işlemlerinin oluşumunda en büyük role sahip olan blokları yaratır. Tether işlemleri ile açığa çıkan matematik kodlar madenciler tarafından çözülür. Yapılan her bir çözüm ardından ise USDT üretimi gerçekleştirilir.

  USDT’nin ilk üretimi ise Tether Limited tarafından yapılmıştır. İlk üretim ardından piyasaya sunulan USDT’ler takas işlemlerinde etkin rol oynarlar.

  Tether Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Tether madenciliği, BTC madenciliği ile aynı mantık üzerinden yapılır. Madencilik işlemi için bir Tether cüzdanına ve ASIC cihaza sahip olunması gerekir. Diğer bir önemli detay ise üretim için gerekli olan enerji gücünü sağlayabilmektedir. ASIC sistemlerde özel soğutucular, yüksek performanslı anakart, çoklu ekran kartları gibi bölümler yer alır. Bu cihaza sahip olanlar Tether madencilik havuzundan gelen belirli matematik kodları çözerek, USDT kazanırlar. Her bir kod çözümünde takas işlemleri için iki yatırımcıyı birleştiren bloklar meydana gelir. Bu onay sürecini üstlenen kişiler madenci olarak adlandırılır.

  Tether Nasıl ve Nereden Alınır?

  Tether Euro, Dolar, ETH, BTC ve diğer kripto para birimleri ile yapılan ödemeler karşılığında, kripto para borsalarından alınır. Bu satın alma işlemi için kripto para borsası platformlarından hesap açılışı gerçekleştirilmelidir. İnternet üzerinden borsaların web adreslerine giriş yapılarak, ana sayfa bölümünde yer alan "üye ol" sekmesine girilir. Ekrana gelen tablo üzerine kimlik ve iletişim bilgilerinin girişi ardından onay verilerek hesap açılışları tamamlanır. Daha sonraki adımda bu hesaplara Euro ve Dolar cinsinden para transferi yapılarak karşılığında USDT takas işlemine girmek için "satın alma" sekmelerine başvurulur. Sekmeye giriş ile görüntülenen tablo üzerinden USDT kripto para cinsi tercih edilmeli ve "takasa gönder" veya"satın alma emri ver" komutları tanımlanmalıdır. Bu adımlar ardından kripto para cüzdanı içinde USDT miktarı görüntülenir.

  Tether İle Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Tether ve Bitcoin arasındaki farklar şu şekilde sıralanır:

  • Bitcoin tamamen merkeziyetsiz bir şekilde işlem görmektedir.
  • Tether ise Tether Limite’e bağlı bir kripto para birimidir.
  • Bitcoin madencilerin ve yatırımcıların elinde bulunan bir kripto para cinsidir.
  • Tether ise son dönemde yapılan açıklamalar kapsamında piyasadaki varlığına eşit düzeyde Tether Firmasının elinde de bulunur.
  • Tether takas işlemlerinde oldukça hızlı, saniyeler süren işlem hızını sunar.
  • Bitcoin ile yapılan işlemlerin süresi ise 10 dakikaya kadar çıkar.
  • Tether 1 dolar rakamına sabitlenerek işlem gören kripto para birimi olarak tanınır.
  • Bitcoin ise sabit fiyat özelliği taşımaz, her an değişen fiyat değerleri ile dikkat çeker.
  • Bitcoin alım-satım işlemleri kapsamında kısa vadede yüksek kar elde etme olasılığını en yüksek oranda sunan kripto para birimidir.
  • Tether ise sabit fiyat ile uzun vadede kazanç elde etme yolunu seçmiştir.

  Bu gibi farkları ile öne çıkan BTC ve USDT kripto para birimleri, üretim amacı açısından da büyük bir ayrıma sahiptir. Tether tamamen düşük işlem ücretlerini sunmak ve sabit fiyat üzerinden riskleri minimize etmek için tasarlanmışken, BTC nakit paraya, yüksek hareketlilik ile karşı çıkan bir kripto para olarak tasarlanmıştır.

  İki kripto para çeşidi cüzdan kullanımları açısından da farklılıklar gösterir. USDT saklamak isteyen yatırımcılar öncelikle hangi platform üzerinden işlem yaptıklarını değerlendirmelidirler. Omni protokolü ile işlem yapılan USDT’ler için bu protokolü destekleyen sanal cüzdanlar kullanılmalıdır. Ethereum blokzincirinde oluşturulmuş Tether kripto para birimini saklamak için ise Ethereum destekli cüzdanlar tercih edilmelidir. BTC saklama işlemlerinde bu tip ayrımların yapılması gerekmez. Sadece Bitcoin’i destekleyen masaüstü veya donanım cüzdanlar içinde BTC’ler saklanır. Bitcoin blockchain protokolünü destekleyen bir cüzdan içinde yüksek miktarda BTC saklamak mümkündür. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle