Kripto Para

New York Belediye Başkanı madencilik yasağına karşı çıktı!

  Bilindiği üzere New York’ta Bitcoin (BTC) madenciliğini önümüzdeki 2 yıl boyunca yasaklamanın sadece bir adım gerisinde olan bir yasa tasarısı bulunuyor. Eyalet meclisinden onay alan bu tasarıya bu kez de New York City Belediye Başkanı Eric Adams karşı çıktı.

  New York eyaletinde kripto para madenciliğini yasaklamaya yönelik onaylanan yasa tasarısı, kapsayıcı bir yasaklama gibi görünse de aslında tamamen yenilenebilir enerji kullanmayan, PoW (İş ispatı) madenciliğini yasaklamak üzere tasarlandı. Ancak Bitcoin’in (BTC) de PoW mekanizmasını kullanıyor olması, piyasalarda genel bir yasak anlamında endişelere neden oldu. 3 Haziran tarihinde eyalet meclisinden geçen tasarı, şimdilerde New York Eyalet Valisi Kathy Hochul’un imzasını bekliyor. Vali Hochul tasarıya imza atarsa, bölgede 2 yıl boyunca yeni madencilik şirketleri faaliyete geçemeyecek.

  New York Belediye Başkanı, Eyalet Valisi ile Konuşacak

  Kripto para piyasasında olumsuz ve endişe verici bir gelişme olarak karşılanan söz konusu yasa tasarısına ilişkin olarak New York Belediye Başkanı Eric Adams’tan da açıklama geldi. Geçtiğimiz gün Crain’s’e konuya ilişkin açıklamada bulunan Başkan, Hochul’dan yasa tasarısını eyalet halkına vereceği ekonomik zarar nedeniyle veto etmesini talep edeceğini ifade etti. Daha önce de kripto paralara verdiği destekle adından söz ettirmiş olan Adams, geçtiğimiz aylarda maaşını nakit yerine Bitcoin ile almayı da kabul etmişti.

  Belediye Başkanı Madencilerin Yanında

  New York’taki söz konusu yasaya karşı madencilerin yanında yer alan Belediye Başkanı Hochul, yaptığı açıklamalarda “kripto paralara harcanan milyarlarca dolar ile” New York eyalet ekonomisinin canlanabileceğini ve buna yardımcı olmak isteyen madenciler için “yeni engeller oluşturmaya devam edemeyeceklerini” ifade etti. Söz konusu tasarısının valinin imzasıyla yürürlüğe girmesi durumunda New York’ta Bitcoin madenciliği büyük oranda darbe alabilir.

  Yasa Destekçileri Ne İstiyor?

  Yasa tasarısının eyalet meclisi üyesi Anne Kelles ve Kelles’in yanında yer alan destekçileri, fosil yakıt kullanımı ile faaliyet gösteren enerji santrallerinin, New York eyaletinin karbon emisyonunu 2050 yılına kadar %85 oranda azaltma hedefi yolunda bir engel oluşturacaklarına inanıyor. New York, fosil yakıt kullanan enerji santrallerini kapatmaya başlayarak, elektriğin yarsından daha fazlasını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etmeye başlamıştı. Diğer yandan New York, Bitcoin hash gücüne en çok katkı veren 4. eyalet konumunda bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle