Kripto Para

TCMB Başkanı’ndan “kripto para” açıklaması!

  Kripto paralar konusunda çalışmalar ve söylemlerin arttığı Türkiye’de bir kez daha kripto paralar gündeme geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yatırımcı toplantısında kripto paralar ile ilgili olarak “Kriptoya giden kısımdan rahatsızız” açıklamasında bulundu.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayından itibaren politika faiz seviyesinde üst üste 3 kez indirime gitti. Merkez Bankası’nın faiz oranını 3 ayda %19’dan %15 seviyesine çekmesi ile birlikte, yurtiçi piyasalarda döviz kurlarında hızlı bir artış yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Faiz sebep, enflasyon neticedir” açıklamaları ile artan döviz artışları sonrası, Merkez Bankası 2 Aralık Perşembe günü yatırımcı toplantısı yaptı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, döviz ile ilgili açıklamalarında kripto paralara da yer verdi.

  “Kriptoya Giden Belli Bir Kısımdan Rahatsızız”

  Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın aşırı volatiliteye müdahale edebileceğini belirtti ve “Dövizin büyük kısmı mevduata gidiyor. Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız” sözlerini dile getirdi. Video konferans şeklinde gerçekleştirilen toplantıda Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, ayrıca mevcut para politikası etkilerinin 2022 yılının ilk yarısında görüleceğini söyledi. Kavcıoğlu açıklamalarında öte yandan uzun süredir gündemde olan “düşük faiz” konusuna da değindi ve “Faiz indirimleri için sınırlı alanlarımız kaldı. Bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum” sözlerini dile getirdi.

  Şahap Kavcıoğlu’nun Açıklamalarından Satırbaşları

  TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yatırımcı toplantısında birçok konuya değindi. Merkez Bankası Başkanı’nın değindiği satırbaşları şöyle:

  • “Dövizin büyük kısmı mevduata gidiyor. Kripto paraya giden kısımdan rahatsızız.”
  • Döviz mevduatlarının TL enstrümanlarına geçişini teşvik etmek için yakında düzenleme yapacağız.”
  • “Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi arttırmaya devam edeceğiz.”
  • “Kurlarda aşırı oynaklık, istenen bir durum değildir. Merkez Bankası belirli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir.”
  • “Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda.”

  BDDK’nın Gündeminde de Kripto Paralar Vardı

  Merkez Bankası Başkanı’nın kripto paralara değindiği bu açıklamalardan bir gün öncesinde de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) bankalara bir bildiri gönderilmişti. Söz konusu bildiride, bankaların “Krediler ile sağlanan kaynakların kripto varlıklara ya da kayıtlı bankacılık/sermaye piyasasının dışına çıkarılmasına yönelik işlemlerinde” kullanımların önlenmesi için azami hassasiyet gösterilmesi gerektiği belirtilmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle