Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 18 – 24 Mayıs 2021

  Kripto para piyasasında oldukça volatil bir hafta geride kalırken Ethereum (ETH) fiyatı da çalkantılı bir grafik çizdi. Bu yıl içinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan ETH fiyatında sert düzeltme hareketleri görülmesi yatırımcıları endişelendirdi. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in de bu dönemdeki açıklamaları büyük ilgi gördü.

  18 Mayıs ile 24 Mayıs tarihleri arasında lider altcoin Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  18 Mayıs Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Son 4 gündür düşüş yaşayan Ethereum fiyatında 18 Mayıs Salı gününde yatırımcıları sevindiren yükseliş hareketi görüldü. Ralli yüzde 3 oranında sınırlı kalsa da bir süredir düşen ETH fiyatının toparlanma belirtisi göstermesi yatırımcıları heyecanlandırdı. Günün öne çıkan haberleri de ETH topluluğu tarafından yakından takip edildi.

  En büyük kripto para birimi Bitcoin’in aksine Ethereum teknolojisinin geliştirilebilir olması mevcut potansiyel yatırımcılar açısından ETH’yi daha cazip hale getirdi. Ethereum teknolojisinin ileride çok daha işlevsel olabileceğini düşünenler, ilgilerini bu yöne kaydırmaya devam ediyor.

  Son dönemde Ethereum hakkında kripto para yatırımcılarının ve yatırım yapmayı düşünenlerin internet aramalarında büyük artış yaşandı. Google Trends verilerine göre yapılan aramalarda ABD listenin birinci sırasındayken Almanya’dan sonra 3. sırayı Türkiye’deki kripto para yatırımcıları aldı.

  Tesla CEO’su Elon Musk’ın kripto para satışı yönündeki açıklamaları BTC yatırımcıları kadar Ethereum yatırımcılarını da endişelendirdi. Lider kripto para biriminin piyasa durumunu yakından takip eden yatırımcılar, altcoinlerde de olumsuz fiyat hareketleri ile karşılaşma konusunda piyasayı korkuyla izledi. 

  Tüm bunların yanı sıra ETH madenciliğinde kullanılan ekran kartlarının popüler markası olan Nvidia cephesinden de ilginç açıklamalar geldi. NVIDIA, üç yeni grafik kartı olan RTX 3070, RTX 3080 ve RTX 3060 Ti madencilik yeteneklerini kasıtlı olarak sınırladı ve bunları “Lite Hash Rate” olarak etiketledi. GeForce pazarlama başkanı Matt Wuebbling tarafından yapılan açıklamaya göre Ethereum madenciliğinde kullanılan bu kartların performansı sınırlandırıldı.

  19 Mayıs Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  19 Mayıs Çarşamba günü Çin’den peş peşe gelen kripto para ödemelerini yasaklama haberleri, piyasada adeta katliam yarattı. Lider kripto para birimi Bitcoin ile birlikte hızlı bir düşüş trendine giren lider altcoin Ethereum fiyatında uzun süredir görülmeyen bir düşüş yaşandı. 

  Çok kısa süre içinde kripto para piyasasının toplam değerinden neredeyse 1 trilyon dolar eksilten bu düşüş trendi ETH yatırımcılarına da ecel terleri döktürdü. 19 Mayıs günüde ETH kripto para biriminin değerinde yüzde 27.89 oranında değer kaybı yaşandı. Lider altcoin 3.376 dolar seviyesinden başladığı günü 2.435 dolarla kapatarak yatırımcısını üzdü.

  Son dönemde ETH fiyatında eşi benzeri görülmemiş oranda bir düşüş sadece tek günde gerçekleşirken, yatırımcılar da büyük korku yaşadı. Kripto para uzmanları, Çin’den gelen yasaklama haberlerinin kripto para piyasası genelinde olumsuz bir hava yarattığını ve çok sayıda acemi yatırımcının ellerindeki varlıkları sattığını vurguladı. 

  20 Mayıs Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoin Ethereum fiyatındaki düşüş, tüm kripto para piyasası ile birlikte yatırımcıları korkutmaya yetti. Kısa sürede bin dolardan fazla kayıp yaşayan ETH hakkında pek çok kripto para yatırımcısı yükseliş trendinin devam edeceğini belirtti. Özellikle son 48 saat, kripto para traderları için oldukça çalkantılı geçti.

  Gerçek Ethereum sahiplerinin, “inatla yükseliş eğilimi” olduğuna işaret eden Messari Research’ten Mira Christanto tarafından vurgulandığı üzere yükseliş beklentisi devam etti. Kripto para piyasasının genelinde toparlanma belirtikleri görülse de uzmanlar düşüş hareketlerine karşı yatırımcıları uyardı.

  ETH fiyatı 20 Mayıs Perşembe gününde dünkü kayıplarının bir kısmını geri aldı. Hızlı bir toparlanma sürecine giren lider altcoin fiyatında gün içinde yüzde 14 oranından fazla bir değerlenme görüldü. ETH fiyatı 2.436 dolarla başladığı günü 2.777 dolarla kapatarak yatırımcısını yükseliş karşısında umutlandırdı.

  Ancak deneyimli kripto para analistleri ve ETH yorumcuları kısa vadeli fiyat hareketleri ile ilgili olarak, Ethereum tekrardan bir geri çekilme yaşabileceğini söyledi. ETH fiyatındaki volatilitenin artması kripto para yatırımcılarını tedirgin ederken traderların ilgisini yükseltti.

  21 Mayıs Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum ve kripto para piyasasının genelinde yaşanan ikinci sert düzeltme de 21 Mayıs Cuma günü kendini gösterdi. Yine Çin’den gelen kripto paralara karşı önlem alınacağı haberleri, kripto varlıklar üzerindeki satış baskısını arttırdı. Haberlerin basında yer almasıyla birlikte ETH dahil tüm kripto paralarda hızlı bir geri çekilme yaşandı.

  Ethereum fiyatı güne 2.776 dolarda başlamasına rağmen gün içinde yüzde 12.40 oranında değer kaybı yaşadı. Bir önceki günkü kazançları neredeyse aynı oranda geri veren Ethereum fiyatında günün sonunda 2.433 dolarlı seviyeler görüldü. Ünlü milyarder Mike Novogratz mevcut piyasa durumunu değerlendirdi.

  Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, kripto para sektörünün geri çekilmesini kısa vadeli olarak yorumladı. Bu açıklamalar kripto para biriminin fiyatı üzerinde bir miktar etkili oldu ve düşüş hızında azalma görüldü. Analistler ise Ethereum balinalarının bu düşüşteki hareketlerine odaklandı.

  Kripto para analiz firması Santiment’ten alınan veriler Ethereum balinalarının son piyasa satışları sırasında hareket etmediğini ortaya koydu. ETH’nin değerinin tüm zamanların en yüksek seviyesinden %25’in üzerinde düştüğü bu süreçte balinaların satış yapmaması, deneyimli kripto para yatırımcılarına da örnek oldu.

  22 Mayıs Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Cumartesi gününde de ETH fiyatındaki düşüş trendi devam etti. Lider kripto para birimi BTC dahil olmak üzere kripto para piyasasının genelinde yaşanan düzeltme, altcoin fiyatlarında ciddi kayıplar yaşattı. Ancak bugün içinde ETH fiyatındaki düşüş diğer altcoinlere göre daha kabul edilebilir düzeyde oldu.

  22 Mayıs Cumartesi gününde yüzde 5.82 oranında geri çekilen ETH fiyatı 2.433 dolardan 2.291 dolar seviyelerine indi. CNN Business’la gerçekleşen bir röportajda konuşan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, piyasa çöküşü ve kripto para endüstrisinin mevcut durumu hakkındaki görüşlerini anlattı.

  Buterin, piyasadaki bu tarz düşüşlerin daha önce birkaç kere daha yaşandığını belirterek, piyasa çöküşünden endişe duymadığını söyledi. Piyasadaki bu durumu ne zaman patlayacağını bilmenin zor olduğunu belirten bir balona benzeten Ethereum kurucusunun bu açıklamaları dikkat çekti.

  “Kripto, dört yıl önce bile olmadığı bir şekilde ana akıma hazır gibi geliyor. Kripto artık bir oyuncak değil.” ifadelerini kullanan Buterin’in ardından ETH fiyatındaki düşüş trendi de hız kazandı. Buterin piyasadaki son düşüşlerin ardından “En genç milyarderler” listesinden çıkartılarak bu unvanını da kaybetmiş oldu.

  23 Mayıs Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Ethereum ağında gerçekleştirilen Berlin hardfork’u ile birlikte Ethereum ağına karşı oluşabilecek tehditler yüzde 50 azaltıldı. Bu gelişme, Ethereum ağının geleceği için olumlu görülse de piyasadaki düşüş trendinde ETH fiyatında yükseliş yaşanmasına yetmedi. 

  Birleşik Krallık Parlamento üyesi Tom Tugendhat, Bitcoin’den ziyade Ethereum konusunda daha fazla iyimser olduğunu söyledi. kripto para sektörünün büyümesini de özetleyen siyasetçi, ETH’nin gelecekte Bitcoin’den daha büyük bir varlık olabileceğini kaydetti. 

  Bu açıklamalar ETH fiyatında yükseliş beklentisi yaratsa da piyasadaki durum tam tersi oldu. Lider altcoin fiyatı 2.292 dolar seviyesinden başladığı gün içinde yüzde 8.30 oranında değer kaybederek 2.101 dolara kadar geriledi. 

  24 Mayıs Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  ETH fiyatındaki düşüşün devam edeceği ve fiyatın 2 bin dolar bandına kadar gerileyebileceği tartışma konusuyken 24 Mayıs Pazartesi itibarıyla bambaşka bir grafik çizildi. Yeni haftanın ilk işlem gününde ETH fiyatı yüzde 25.96 gibi çok ciddi bir odanda yükselerek yatırımcısının yüzünü güldürdü.

  ETH fiyatı 2.101 dolardan 2.646 dolara tek bir gün içinde çıkarak tarihi yükselişlerinden birini yaşadı. Ünlü analistlerin ETH fiyatında dip seviyelerin geride kaldığını belirten açıklamalarıyla birlikte piyasada oluşan yükseliş beklentisi fiyatlara yansıdı. Bunun yanı sıra düşüşte ETH balinalarının yüklü miktarda alım yapması da yükselişe katkı sağladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle