Kripto Para

Şok iddia: SEC’in Ripple sonrası yeni hedefi Ethereum mu?

  Devam eden Ripple – SEC davasına yönelik belirsizlikler sürerken ortaya atılan bir iddia kripto sektörünü karıştırdı! Kayıt dışı menkul kıymet tanımlaması ile Ripple’ın XRP’si üzerine giden SEC, iddiaya göre 2014 yılında düzenlenen kayıt dışı ICO nedeniyle Ethereum’un üzerine gidebilir.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple şirketi arasında dava sürerken, ortaya atılan bir iddia kripto sektörünü tedirgin etti! Ortalığı karıştıran iddiaya göre SEC, Ethereum’un 2014 yılındaki ICO’sunu kayıtsız menkul kıymet satışı olarak görerek bu kez Ethereum’un üzerine gidebilir.

  İddia Hangi Temele Dayanıyor?

  Fox Business’tan Eleanor Terrett tarafından ortaya atılan iddia, SEC’in Ripple ile durmayacağı tezini destekliyor! İddianın güç aldığı ilk dayanak, SEC’in Bitcoin dışında kalan tüm kripto paraları kendi yetki alanına girdiği yönünde ortaya attığı iddialar.

  Bu iddialara doğrultusunda SEC halihazırda çoktan harekete geçti ve kayıt dışı ICO faaliyeti yürüttüğü gerekçesi ile bir dizi şirkete ceza kesti. Normal şartlarda Terrett’e göre SEC, ETH için 5 yıllık zamanaşımı süresini kaçırdı. Fakat ABD Kongresinden alınan bir karar, 2019 olarak hesaplanan zamanaşımı süresini 2024 yılına kadar çıkarabilir!

  SEC, 2024 Yılına Kadar Ethereum’a Ceza Kesebilir!

  SEC’in 2014 yılında gerçekleşen ETH ICO’suna yönelik 5 yıllık süresi bulunmaktaydı ve bu süre normal şartlarda 2019 yılında dolmuştu. Eleanor Terrett tam bu noktada ABD Kongresinin kısa bir süre önce aldığı kararı hatırlattı ve SEC’e menkul kıymet yasalarının ihlali ile elde edilen karların geri ödeme talebi için 10 yıllın bir süre verdi.

  Bu sürenin verilmesi ile birlikte ETH ICO’su için SEC, 2024 yılına kadar şirkete ceza kesebilir. Komisyon yetkilerinin uzatılması ile birlikte 2016 yılında ICO ile 16,5 milyon dolar toplatan Dragonchain’e dava açtı ve elde edilen gelirin iadesini isterken, ihlal nedeniyle para cezası kesti.

  Hinman Kayıtları SEC’i Engelliyor!

  Ripple ile SEC arasındaki davayı tersine çevirebilecek bir gelişme olarak tanımlanan William Hinman’a ait kayıtlar, iddiaya göre SEC’in hareket etmesi önündeki en büyük engel. Hatırlanacağı üzere kayıtlarda Hinman’ın SEC’de görev yaparken Ethereum’u menkul kıymet olarak görmediği açıklamaları yer alıyor. Ripple, XRP için bu kayıtları talep ederken bu kayıtların doğrudan Ethereum’a yönelik bir davayı önleyebileceği konuşuluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle