Kripto Para

Ripple, SEC’ye en güçlü kartını oynadı! Dava nereye gidiyor?

  Ripple avukatları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para ticaret politikalarının ne kadar kapsayıcı olduğunu görmek istiyor. Ripple, SEC çalışanlarının Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP ya da başka kripto para birimleri ile ticaret yapıp yapamayacağını öğrenmek için mahkemeye talepte bulundu.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a dava açtı. SEC, Ripple’ın XRP’sinin menkul kıymet varlığı olduğunu iddia ediyor ancak Ripple kanadı buna karşı çıkıyor. Ripple, bu argümana karşı çıkarken, SEC’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi varlıkları hangi sınıfta ve nasıl değerlendirdiğini görmek istiyor. Bu konuda mahkemeye talep ileten Ripple, bu talebine SEC’den hala yanıt alamadı. Ancak Ripple, Bitcoin ve Ethereum kozunu bu kez daha farklı ve güçlü şekilde mahkemeye sundu.

  Ripple Avukatları Dava Yargıcına Bir Mektup Gönderdi

  2013 yılında kurulan Ripple, SEC’nin kendilerini suçlamadan önceki 8 yıl boyunca hiçbir uyarıda bulunmadığını dile getirmişti. SEC ise böyle bir yükümlülüklerinin olmadığını ifade etmişti. Bunun üzerine Ripple, SEC’nin BTC ve ETH’yi nasıl değerlendirdiğini, bu değerlendirmede XRP’yi bu varlıklardan tam olarak neyin ayırdığını görmek istemişti. SEC, Ripple’ın bu talebini karşılamadı. Bununla birlikte Ripple da SEC’nin kripto para ticaret politikalarının kapsayıcılığını görmek için, davanın yargıcı Sarah Netburn’e bir mektup gönderdi.

  Ripple Avukatları İsteklerini “Külfetsiz ve Gerekli” Olarak Değerlendiriyor

  Ripple, söz konusu mektupta SEC çalışanlarının Bitcoin, Ethereum ve XRP gibi varlıklarla kripto para ticareti yapıp yapamayacağını öğrenmek istedi. Öte yandan Ripple, bununla birlikte SEC bünyesindeki çalışanların, kripto para birikimleri olup olmadığını, varsa bunun dokümanlarını da görmek istedi. Ripple avukatları, bu taleplerinin “külfetsiz ve gerekli” olduğunu savunuyor. Konuya ilişkin olarak Ripple avukatlarının Netburn’e sunduğu mektupta şu ifadeler yer alıyor:

  “Talebimiz ne külfetli ne de davanın gerektirdikleriyle orantısız. İstenen bilgiler hazır olmalı ve görüşme, konferans sürecimiz sırasında SEC’nin danışmanı tarafından zaten incelenmiş gibi görünüyor.”

  Ripple, SEC’nin Kısıtlama Kararlarının Öncesini Görmek İstiyor

  Bilindiği gibi SEC, Ocak 2018 dönemine kadar çalışanlarına kripto para ticareti konusunda hiçbir kısıtlama getirmemişti. Yani Ripple, 2013-2018 arasında SEC çalışanlarının XRP işlemi yapıp yapmadığını kontrol etmek istiyor. Zira bu belge, SEC’nin XRP’yi 8 yıl boyunca menkul kıymet olarak değerlendirip değerlendirmediği konusunda önemli bir argüman olacak. SEC’nin, Ripple’ın bu talebine itiraz etmesi bekleniyor. Ancak Sarah Netburn’un bu konudaki nihai kararı, Ripple’a davada büyük bir avantaj sağlayabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle