Kripto Para

Kriptolar BDDK gündeminde! Önemli açıklamalar

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkan Yardımcısı Muhammet Mustafa Cerit, kripto paralar ile ilgili konuştu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin gerçekleştirdiği “Kripto Varlıklarda Düzenleme Arayışı” isimli panele katılan Cerit, kripto paralar ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kripto paralar artık insanların hayatında 2021 öncesindeki döneme göre daha büyük yer kaplıyor. Zira son dönemlerde sektöre birçok farklı etkenden dolayı yüzlerce, binlerce yatırımcı dahil oldu. Büyüyen sektör, beraberinde çeşitli sorunları ve tartışma konularını da getirdi. Yıllardır serbest bir piyasa olan kripto para sektörünün, artık düzenlemelere ihtiyacı olduğu konusu birçok ülkenin temel gündem maddelerinden biri oldu. Ortaya çıkan yasa dışı eylemlerin etkisinin büyük olduğu bu alanda, Türkiye de düzenleme çalışmalarına ağırlık verdi.

  Kriptolara Yasal Düzenleme Getirilmesi Konusu

  Yakın tarihlerde ilk olarak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör kripto para piyasalarının düzenlenmesi konusunda açıklamalarda bulunmuştu. Güngör, Türkiye’de yasal düzenlemelerin 2 ana başlıkta toplanacağını belirtmiş ve bu başlıkları “Kripto varlıkların ihracı” ve “Kripto varlık hizmet sağlayıcı platformları” olarak ayırmıştı. Düzenleme adımlarının atılacağını net şekilde gösteren Güngör’ün ardından Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt’tan “vergi” açıklamaları gelmişti.

  Kripto Kazançlarından Vergi Alınması Konusu

  İdris Şenyurt da Türkiye’de kripto para kazançlarına vergi getirileceğini duyurmuştu. Şenyurt, öngörülen vergilendirmelerde yerli kripto para borsalarında %5 ile %10 arasında, yabancı borsalardaki kazançlarda ise %40’a kadar vergi uygulanabileceğini dile getirmişti. Türkiye’de kripto paralara yönelik düzenleme adımları son günlerde yoğunlaşmışken, bu kez de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkan Yardımcısı Muhammet Mustafa Cerit’ten konuya ilişkin önemli açıklamalar geldi.

  BDDK Başkan Yardımcısı Cerit’ten Önemli Açıklamalar

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından düzenlenen “Kripto Varlıklarda Düzenleme Arayışı” isimli panelde konuşan Cerit, kripto paraların BDDK gündemine ilk kez 2013 yılında geldiğini dile getirdi. Düzenleme adımlarının ayak seslerinin duyulduğu son günlerde Cerit, konuya ilişkin şu sözleri dile getirdi:

  “Kripto varlıklar ilk kez 2013 yılında BDDK gündemine girdi. Kripto varlık alanında yasal düzenleme olmadığı için bankaların aracılık hizmeti vermesine izin vermedik. Fiili onay yaratmış olmamak için bankalara aracılık onayı vermedik. Bankalarımız kripto varlıklar konusunda hizmet vermek için hevesliler. Bankalarda kripto platformlarına para akışı konusunda bir engel söz konusu değil.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle