Serum (SRM) Coin Nedir, Nasıl Alınır? Hangi Borsada Var?

  Kripto para yatırımcılarının son dönemde radarına takılan projeler arasında Serum (SRM) coin projesi de yer almaktadır. Yatırım yapmadan önce SRM coin nedir, nasıl alınır, hangi borsalarda var gibi soruların yanıtlarını merak edenler bu yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirler. Rehberimizdeki bilgilerden hareketler SRM coin yatırım stratejinizi oluşturabilirsiniz. 

  Serum (SRM) Coin Nedir?

  Serum (SRM) projesi, Solana'ya dayalı tamamen merkezi olmayan bir ekosistemdir. Ana odak noktası birlikte çalışabilirliktir ve ekosisteminin en önemli özelliği merkeziyetçiliktir. Serum, herhangi bir KYC prosedüründen geçmeye gerek kalmadan herhangi bir kripto tokeninin bir başkasıyla değiştirilebileceği, kullanımı kolay bir platform sağlamaktadır. Bu protokolün yerel kripto para birimi SRM coindir. 

  Serum (SRM) Projesi ve Whitepaper

  Serum projesinin DEX'i, geleneksel takas sistemini kullanır ve kullanıcıların istedikleri ticaret çiftlerini eklemelerine olanak tanımaktadır. Serum DEX, tümü USDT veya USDC'ye karşı işlem gören yaklaşık 30 farklı kripto para birimi piyasasına sahiptir. Herkes Serum DEX'in üzerinde kendi DEX'ini oluşturabilir ve Serum Academy'de belirtilen talimatları kullanarak ek ticaret çiftlerini destekleyebilir. Serum projesi ve SRM coin Whitepaper’ı hakkında bilinmesi gereken diğer önemli bilgileri https://docs.projectserum.com/ bağlantı adresine tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

  SRM Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Projenin geliştiricisi olan Serum Vakfı, MIT matematik ve bilgisayar bilimleri mezunu Sam Bankman-Fried tarafından Ağustos 2020'de kurulmuştur. Bankman-Fried aynı zamanda başarılı bir kripto para ticareti şirketi olan Alameda Research'ün (2017) ve popüler kripto türevleri borsası FTX'in (2019) kurucusudur. Bankman-Fried, FTX meslektaşlarıyla birlikte, DEX'in özerk olduğu bir DeFi protokolü olarak piyasaya sürdüğü Serum, birçok merkezi borsa tarafından desteklenmektedir. Merkeziyetsiz sistemi benimseyen SRM coin arkasında herhangi bir devlet desteği bulunmamaktadır. 

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  Kripto para piyasasında adından sık sık söz ettiren SRM coin geniş bir kullanım alanına sahiptir. SRM coin, Solana blok zincirinde bir SPL simgesi ve Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 simgesidir ve kullanım alanları şu şekildedir:

  • Project Serum'un DeFi ekosisteminde, özellikle de Serum DEX'te stake yapmak için kullanılır.
  • Staking SRM, Serum DEX için bir doğrulayıcı düğümü çalıştırmak için kullanılabilir. 
  • DEX'teki işlem ücretlerini azaltmak için stake edilebilir. 
  • Yatırımcılar 1 milyon SRM conin ayrıca bir MegaSerum'a (MSRM) dönüştürülebilir ve bunun tersi işlemler de yapabilir.
  • Serum Academy'de belirtilen talimatlarla pek çok kripto para çiftinde alım satım işlemi yapılabilir.

  Serum Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Serum projesinin diğer kripto para birimlerinden farklı olan yönleri bulunmaktadır. Örneğin Solana'nın blok zinciri üzerine inşa edilen Serum DEX, kullanıcıların fonlarda tam kontrolünü sağlarken, merkezi bir değişime layık yeteneklerden faydalanmalarına olanak tanımaktadır. Zincirler arası özellikleri sayesinde, diğerleri arasında BTC, ETH, ERC20 kripto paraları ve SPL tokenleri ticareti yapılabilir. Bu özellikler, DeFi kullanıcılarının Serum'da, merkezi platformların sunduğu tüm kolaylığa ve daha fazlasına sahip olan, gerçekten merkezi olmayan bir platform bulmasını sağlamaktadır. 

  Güncel SRM Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 SRM fiyatı %serum+try% TL. Döviz cinsinden ise %serum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Serum Coin 24 saatte %serum+yuzde%.

  Kripto para piyasasında belirsizlikler devam ettikçe, yatırımcılar SRM coin fiyatını da yakından takip etmeye devam etmektedir. SRM coin fiyatı kriptolardaki boğa ve ayı piyasasına göre yön bulduğu için yatırımcılar öncelikle güncel piyasa trendlerini takip etmelidir. Aynı zamanda kripto para uzmanları SRM coin yatırımı yapmadan önce teknik analizdeki destek-direnç seviyelerine dikkat edilmesi gerektiğini söylemektedir. Bu koşullar altında işlem açan SRM coin yatırımcıları maksimum kazanç seviyelerine ulaşabilirler. 

  SRM Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  SRM coin avantajları şunlardır:

  • Serum projesi, Chainlink (LINK) başta olmak üzere, ekosistem içindeki DEX'i için fiyatlandırma kahinleri sağlayan çok sayıda işbirliği yapmıştır.
  • Serum projesinin önde gelen danışmanları arasında Compound Labs'ın kurucusu Robert Leshner ve TomoChain'in kurucusu ve CEO'su Long Vuong gibi sektörün güvenilir isimleri yer almaktadır. 
  • Stake edilebildiği için yatırımcılara pasif gelir elde etme imkanı sunar. 
  • Sam Bankman-Fried gibi DeFi dünyasının önde gelen isimlerinden birinin imzasını taşıdığı için son derece güvenilirdir. 

  SRM coin dezavantajları şunlardır: 

  • Solana ağında yaşanan düşüşlerde SRM coin fiyatı olumsuz etkilenebilir. 
  • SRM coin yüksek volatilitesi nedeniyle riskli bir yatırım tercihidir. 
  • Kripto para ve DEX sektörüne yönelik regülasyonlar SRM coin fiyatında kritik önem taşır. 

  SRM Coin Hangi Borsalarda Var?

  En popüler altcoin projelerinden biri olma yolunda ilerleyen SRM coin, her geçen gün daha fazla sayıda borsa tarafından listelenmektedir. SRM coin yatırımı yapmak isteyen altcoin yatırımcıları, şu borsalarda hesap açarak SRM coin satın alabilirler:

  • Binance
  • FTX
  • Bybit
  • Huobi Global
  • KuCoin
  • Poloniex
  • Bithumb
  • Gate.io
  • Kraken
  • Bitfinex
  • Uniswap V2 
  • Zb.com
  • SushiSwap
  • Crypto.com Exchange
  • Serum DEX
  • OKX

  SRM Coin Piyasa Bilgileri

  Pek çok altcoin projesinde olduğu gibi SRM coin güncel piyasa bilgileri, Coinmarketcap platformu üzerinden anlık olarak takip edilmektedir. Son verilere göre SRM coin piyasa değeri 268,731,551 dolardır. Ayrıca SRM coin tamamen seyreltilmiş piyasa değeri ise 10,372,788,558 dolar seviyesindedir. Toplam arzı 1,092,844,982 adet olan SRM coin dolaşımdaki arzı 263,244,669.00 SRM olarak gözükmektedir. Bu veriler kripto para piyasası genelindeki sert hareketlere göre zaman içinde değişiklik gösterebilir.

  SRM Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  1. Adım: Piyasadan SRM coin satın almak için öncelikle listeleme yapan kripto para borsalarından birinin web sitesine girin. 
  2. Adım: KYC bilgileriniz ile borsaya üye olun. 
  3. Adım: Hesabınıza para transferi yapın. 
  4. Adım: Bakiyenizi kontrol ettikten sonra borsanın kripto para satın al menüsünü kullanarak SRM coini seçin ve alım emri girin. 
  5. Adım: Hesabınıza geçen SRM coinleri borsada veya donanım cüzdanlarında tutabilirsiniz. 

  Özet Olarak

  Serum projesi, Solana blok zinciri üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir kripto para borsasıdır. Serum, Solana üzerine inşa edilen ilk büyük projelerden biridir ve Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri ile birlikte çalışabilir. Bu platformun yerel kripto para birimi SRM coindir. Uzmanlar Serum projesinin oldukça iyi bir proje olduğunu vurgulayarak, SRM Coin geleceği ile ilgili pozitif düşünceler ortaya koymaktadırlar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle