Raydium (RAY) Coin Nedir? Hangi Borsada Var?

  Merkeziyetsiz finans (DeFi) kavramının yaygınlaşmasının ardından adından sıkça söz ettiren Raydium projesi, güçlü vizyonu ile dikkat çekmektedir. RAY simgesi ile piyasalarda kripto para yatırımcılarının da takip listesinde yer alan RAY, beklentileri karşılayarak kısa sürede yeni hareketine başlamıştır. Raydium (RAY) projesinin hedefleri ve projenin teknik makalesinde yer verilen detaylara ulaşarak doğru bir yatırım stratejisi belirleyebilirsiniz. Raydium (RAY) projesinin merak edilen tüm detaylarını sizler için bir araya getirdik.  

  Raydium (RAY) Coin Nedir?

  Raydium, kendini DeFi’nin evrimi için bir yol olarak tanımlamaktadır. Daha geniş tanımlamada ise Solana blok zinciri üzerine kurulmuş otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) ve likidite sağlayıcısıdır. RAY simgesi ise Raydium protokolünün yerel kripto para birimi olarak görev yapan bir tokendir. 

  Raydium (RAY) Projesi ve Whitepaper

  Raydium projesinin teknik makalesinde birçok önemli yeniliğe yer verilmiştir. Protokolün kripto endüstrisi ve piyasalar için sağladığı çözüm önerileri sayesinde piyasalarda önemli bir konuma gelmesi beklenmektedir. Raydium, son derece hızlı ticaret, paylaşılan likidite ve getiri elde etmek için yeni özellikler sağlayan Serum merkezi olmayan borsanın (DEX) merkezi sipariş defterinden yararlanan Solana blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) olarak çalışan protokol, diğer AMM DEX’ler ve DeFi protokollerinden ciddi bir şekilde ayrılmaktadır. 

  Diğer AMM’leden farklı olarak, merkezi bir limit sipariş defterine zincir üstü likidite sağlamaktadır. Daha kapsamlı bir ifadeyle, Raydium’a yatırılan fonlar, Serum’un sipariş defterinde yer alan limit emirlerine dönüştürülmektedir. Bu sayede Raydium LP2lerin likiditelerinin yanı sıra Serum’um tüm sipariş akışına erişimi sağlanmaktadır. RAY simgesi de teknik açıdan birçok farklı alanda kullanıma sahiptir. Projenin teknik makalesinde yer alan hedefler ve altyapı özellikleri projenin birçok soruna yanıt verdiğini göstermektedir. Bu sayede geniş bir etki alanı yaratması ve piyasa başarısı da elde etmesi beklenmektedir. Raydium (RAY) hakkında merak ettiğiniz tüm teknik detaylara: https://raydium.gitbook.io/raydium/ Raydium’un whitepaper sayfasından erişim sağlayabilirsiniz.  

  Raydium (RAY) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Raydium projesi için AlphaRay genel strateji ve operasyonlar ile üretim ve iş geliştirmelerde öncülük etmektedir. 2017 yılında emtiaların algoritmik ticaretinde öne çıkmayı başaran Alpha, kripto para birimi için piyasa yapıcılığı ve likidite sağlamaya geçiş yapmıştır. 2020 yılında Alpha, DeFi alanına girmesinin ardından piyasanın likidite sipariş defterine ihtiyaç duyduğunu görmüştür. Bu ihtiyaca karşın Serum’un piyasaya sürülmesi ile sorunun üstesinden gelmek için deneyimli ticaret geliştiricilerinden oluşan bir ekip geliştirmiştir. 

  XRay, Teknoloji Şefi ve Geliştirme Ekibi lideridir. X, geleneksel finans ve kripto piyasalarında al – sat ve düşük gecikmeli sistemler mimarı olarak 8 yıldan fazla deneyime sahiptir. Topluluk odaklı yapısı ve geliştirmeye açık oluşu da güven veren bir yapı kazandırmaktadır.  

  Raydium (RAY) Kullanım Alanları Neler?

  Raydium için gerekli önemli bir yerel yardımcı program olan RAY, birçok işlem için kullanılmaktadır. Bu işlemlerin ışık hızında ve güvenle gerçekleşmesi için RAY kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. RAY, işlevsel özellikleri ile dikkat çeken ve farklı alanlarda kullanılan yerel yardımcı program belirteci olarak görev yapmaktadır. Buna göre RAY kullanım alanları kısaca şunlardır:

  • Protokol ücretleri kazanmak için stake etmek,
  • IDO tahsislerini almak,
  • Yönetim protokol kararlarında oy hakkı elde etmek için kullanılır. 

  Raydium (RAY) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Raydium, benzer projelerden farklı teknik yönleri ile ayrılmaktadır. Dİğer AMM DEX’ler ve DeFi protokollerinden ayrılmasına neden olan unsur ise sadece kendi havuzlarındaki likiditeye erişebilen bu platformlara karşın, merkezi bir sipariş defterine erişimi bulunmaz. Buna ek olarak Ethereum üzerinde çalışan platformların çoğunda işlemler yavaş ve gas ücretleri de yüksektir. Raydium tüm bunların ötesinde bir işlem olanağı sunmaktadır. 

  Raydium projesini benzersiz kılan başlıca özellikler kısaca şunlardır:

  • Solana blok zinciri üzerine kurulmuş bir AMM ve likidite sağlayıcısıdır. 
  • Ethereum’dan daha hızlı işlem büyüklükleri ve maliyetinin bir kısmı gas olan ücretlerden daha hızlı elde etmek için Solana blok zincirinden yararlanır. 
  • Serum DEX’in merkezi limit sipariş defterine zincir üstü likidite sağlar. 
  • Solana üzerinde farming, staking ve merkeziyetsiz borsa işlemleri için AMM işlemlerini kolaylaştırmaktadır. 

  Güncel RAY Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 RAY fiyatı %raydium+try% TL. Döviz cinsinden ise %raydium+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Raydium Coin 24 saatte %raydium+yuzde%.

  Raydium (RAY) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Raydium (RAY), piyasalarda kendine yeni destekçiler bulmak için farklı avantajları da bir araya getirmiştir. Ancak birçok projede olduğu gibi Raydium projesinden de avantajlar kadar dezavantajları dikkate alınmalıdır. Son dönemde görülen piyasa belirsizliklerine karşı bu güçlü ve zayıf yanların mukayese edilmesi gerekmektedir. Raydium (RAY) projesinin avantajlarından bazıları ise kısaca şunlardır:

  • Daha hızlı ve ucuzdur.
  • Ekosistemi içinde likidite için merkezi bir sipariş defteri sunar. 
  • Alım satım arayüzü kullanışlıdır. 

  Raydium (RAY) dezavantajları ise kısaca şunlardır:

  • RAY simgesi piyasalar için çeşitli riskler taşır. 
  • Proje hedeflerinin aksaması halinde rakiplerinin gerisine düşebilir. 

  Raydium (RAY) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Raydium (RAY), ticaret ve takas işlemlerinin yapılması için birçok farklı kripto para borsasında mevcuttur. İşlem hacmi büyük birçok platform üzerinden yatırımcıların temin etmeleri mümkündür. Raydium (RAY) listeleyen borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance 
  • FTX
  • Gate.io
  • Kraken

  Raydium (RAY) Coin Piyasa Bilgileri

  21 Şubat 2021’de Raydium, oluşum sırasında 555 milyon token ile başlattı. Tüm tokenların %34’lük kısmı, 3 yıl süre ile likidite madenciliği teşvikleri olarak piyasada yer alacaktır. Bu jetonların %30’luk kısmı ise ortaklıklar ve Raydium ekosisteminin genişletilmesi için ayrılmıştır. Maksimum ve toplam arzı birbirine yakın görülmektedir. 16,93 dolar seviyesi ile Eylül 2021’de tüm zamanların zirvesini gören RAY, piyasa değeri ve işlem hacmi ile öne çıkmayı başaran tokenlar arasında yer almaktadır.  

  Raydium (RAY) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Raydium (RAY) satın almak isteyenler şu adımları takip ederek portföylerine ekleyebilirler:

  • 1. Adım: RAY listeleyen işlem hacmi büyük borsalardan birine girilir.
  • 2. Adım: Borsaya kayıt işlemleri tamamlanır. 
  • 3. Adım: Kimlik doğrulama adımları tamamlanır ve SMS/e – posta aktivasyonu yapılır. 
  • 4. Adım: Mevcut banka ve ön ödemeli kart hesaplarından para aktarılır. 
  • 5. Adım: İşlem sayfasından USDT, BUSD, BNB, USD gibi çiftler ile al – sat yapılabilir. 
  • 6. Adım: Güvenli borsa hesapları ve cüzdanlarda saklanır. 

  Özet Olarak

  Raydium (RAY) projesi, genel hatlarıyla benzerlerinin önüne geçmeyi başaran bir yapıya sahiptir. Piyasalar için Solana blok zinciri üzerinde DeFi, AMM ve DEX işlemlerine ilgi duyanlara birçok avantaj sunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde hızlı bir yükseliş trendi yakalaması da mümkündür. Gelecek hedeflerini yakalaması halinde yatırımcısını memnun etmesi beklenmektedir. Ancak mevcut durumda olumsuz piyasa görünümleri ve riskler yatırımcıları tedirgin etmektedir. Tedbirli olarak işlem yapılabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle