Ünlü finans uzmanından korkutan BTC yorumu!

  Gelişmekte olan piyasalar gurusu Mark Mobius, kripto para piyasasındaki son durumu değerlendirdi. Piyasadaki toparlanma sinyallerine rağmen daha da düşüş yaşanacağını söyleyen Mobius, BTC ile altını kıyasladı…

  Kripto para piyasası son 1 haftadır yakaladığı pozitif ivmelenme ile yatırımcıların uzun zamandır beklediği hareketleri yaşadı. Ancak finans dünyasının önde gelen isimlerinden Mark Mobius, piyasadaki bu yükselişe rağmen daha fazla düşüş yaşanacağını öne sürüyor. Finans gurusunun bu açıklamaları BTC yatırımcılarında korku yarattı.

  Hükümetlerin kripto para sektörüne giderek daha fazla müdahale edeceğini düşünen Mark Mobius, borsaların karşı karşıya olduğu risklere değindi. Ünlü finansçı, “Bu ortamda kripto para birimleri konusundaki coşkunun artacağını düşünmüyorum.” diyerek yatırımcıları tedirgin etti.

  Borsalar Düzenleyici Baskısı Altında

  Ünlü finans uzmanı, sektörün önde gelen kripto para borsalarının şu anda karşı karşıya olduğu düzenleyici baskılarının arttığına dikkat çekti. Bilindiği üzere en büyük kripto para borsası Binance ve türev borsası FTX, geçen hafta kaldıraç limitlerini 20 kat indirmişti. Binance borsası bunun yanı sıra temel hesap doğrulaması olan kullanıcılar için para çekme kısıtlamasını yüzde 97 oranında azalttığını duyurdu.

  Binance CEO’su Changpeng Zhao, hareketin borsanın mevzuata uygun olmasını sağlamak için yapıldığını öne sürse de bu hamle yatırımcıları endişelendirdi. Ayrıca Zhao, Binance’in kendisinden daha iyi bir iş çıkaran güçlü bir uyumluluğa sahip yönetici bulması halinde görevinden istifa edeceğini de söyledi. 

  Altın ve Bitcoin Kıyaslaması

  Finans gurusu Mark Mobius, Bitcoin’e olan inancın yakında yıkılmaya başlayacağını söyledi ve BTC’nin altından farklı yanlarına değindi. “Altın saat takabilirim ama Bitcoin takamam.” diyerek Bitcoin’in somut hiçbir özelliğinin olmadığını vurguladı. 

  Öte yandan Tesla gibi bilançolarında Bitcoin bulunduran şirketlere karşı çok temkinli hareket ettiklerini söyleyen Mobius Capital Partners’ın kurucusu şunları aktardı: “Tesla’nın bunu yapmasına gerçekten şaşırdım ve böyle bir şirkete yatırım yapmaktan çok çekinirim.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle