Kripto Para

Türkiye dev kripto para borsasından bilgi istedi!

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası konumunda bulunan Coinbase, 1 Ocak – 30 Eylül 2021 tarihleri arasını kapsayan döneme ilişkin üçüncü şeffaflık raporunu paylaştı. Söz konusu rapora göre Coinbase borsasından bilgi talebinde bulunan ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

  Kripto para piyasalarının 2021 yılında hızla büyümesi ile birlikte dünyanın dört bir yanından milyonlarca yeni yatırımcı sektöre giriş yaptı. Çok fazla yeni yatırımcının sektöre girmesi, haliyle sektöre giren sermayeyi de ciddi oranlarda arttırdı. Bu da piyasaların ciddi değer artışları ile karşılaşmasını sağladı. Kripto paralara ilgi büyümeye devam ederken, ülkeler de kendi politikaları doğrultularında kripto para alanına yönelik çalışmalara başladı. O ülkelerden biri olan Türkiye’nin, dev kripto para borsasından 2021 yılında bilgi talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

  Coinbase Tarafından Yapılan Açıklama

  ABD merkezli en büyük ve dünyanın da en büyük kripto para borsaları arasında yer alan Coinbase borsası, 1 Ocak – 30 Eylül tarihleri arasını kapsayan döneme ilişkin üçüncü şeffaflık raporunu yayınladı. Raporda gelen açıklamalara göre Coinbase borsasından bilgi talebinde bulunan ülkelerden biri de Türkiye oldu. Coinbase borsası tarafından yayınlanan söz konusu raporda şu ifadeler yer aldı:

  “Coinbase büyümeye ve yeni pazarlarda hizmet sunmaya devam ettikçe, kanun uygulayıcı kurumlardan ve diğer devlet kurumlarından aldığımız meşru bilgi taleplerinin sayısı da buna bağlı olarak artış gösterecektir. Bu nedenle ileriyle dönük olarak bu raporları yıllık olarak yayınlayacağız.”

  Coinbase Talepleri Nasıl Yanıtlıyor?

  Coinbase borsası şu anda tüm dünyada 73 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyor. Bu nedenle Coinbase borsası; cezai, hukuki ya da diğer soruşturma kapsamları ile bağlantılı olarak müşterilerinin hesap bilgilerini ve mali kayıtlarını isteyen devlet kurumlarından gelen talepleri düzenli olarak alıyor ve bunları yanıtlıyor. Borsa, gelen bu talepleri inceleyen bir birimleri olduğunu, mali düzenlemeler ve diğer kanunlar kapsamında taleplerin hukuki olması kaydıyla bu talepleri yerine getirdiğini belirtiyor.

  Coinbase’ten Hangi Ülkeler Bilgi Talebinde Bulundu?

  Coinbase borsası tarafından sunulan raporda yapılan açıklamalara göre 2021 yılının ilk 3 çeyreğinde borsadan toplamda 5 bin 562 talepte bulunuldu. Rapora göre bu taleplerin %51’i ABD dışından geldi ve taleplerin toplamının %84’ü ABD, İngiltere ve Almanya’dan geldi. Ayrıca Coinbase borsasından rapora göre talepte bulunan ülkeler arasında Türkiye, Hindistan, Letonya, Yunanistan, Bosna-Hersek, Macaristan ve Rusya da yer aldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle