Kripto Para

BTC madencilerine bir tokat da Kazakistan’dan!

  Çin’in Bitcoin madencilerine baskı kurmasının ardından pek çok madencilik firması dev tesislerini Kazakistan’a taşımıştı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev ise madencilere ekstra vergi getiren yeni yasayı imzaladı…

  Çin, son dönemde ülkedeki Bitcoin (BTC) madencilerine karşı adeta düşmanca bir tutum sergilemiş ve madencilerin ülkeyi terk etmesi konusunda baskı yapmıştı. Bitcoin madenciliğinin popüler olduğu eyaletlerde bu sektörün neredeyse kökünü kurutan Çin’in baskısı madencileri Kazakistan’a kaçırmıştı.

  Kazakistan son dönemde kripto para madenciliği için giderek daha popüler hale gelirken, Çin’den sonra bir tokat da ülkenin cumhurbaşkanından geldi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, kripto madencileri için ekstra vergi getiren yeni bir yasa imzaladı. Edinilen bilgilere göre yeni ek vergili ücretler 2022 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olacak.

  Bitcoin Madencilerine Ek Vergi Uygulaması Gelecek 

  Kripto para basınında yer alan haberlere göre Kazakistan yeni yasa ile yeni yasa kripto para madencileri tarafından kullanılan kilovat saat başına 1 Kazak tengesi ek ücret getiriyor. Ek enerji vergisi, kripto madencileriyle ilgili ulusal vergi kanununda yapılan bir dizi yasal değişiklik kapsamında gündeme getirildi. 

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev tarafından imzalanan bu yasa aynı zamanda Kazak Meclisi tarafından da geçen ayın ortasında kabul edilmişti. Yasa hakkında konuşan Ekonomik reform ve bölgesel kalkınma komitesi başkanı Albert Rau, temel amacın kripto madenciliği endüstrisini düzenlemek olduğunu söyledi.

  Kazakistan’da BTC Madenciliği Popüler

  Kazakistan son zamanlarda kripto para madenciliği faaliyetleri için önemli bir merkez haline gelmeye başladı. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi verilerine göre Kazakistan,  toplam Bitcoin hash oranı payı açısından dünyanın dördüncü büyük ülkesi unvanını taşıyor. Bu verilere göre Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’dan sonra Kazakistan listede yer alıyor.

  Kripto para dünyasının önde gelen madencilik cihazı üreticilerinden Canaan, Çin’in madencilere yaptığı baskı nedeniyle tesisini Kazakistan’a taşımaya başladı. Çinli kripto madenciliği devleri, Çinli yetkililerin baskısından kaçarak Kazakistan’da faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Ayrıca ünlü madencilik havuzu BTC.com, madencilerinin bir kısmını geçen ayın sonlarında tamamen Kazakistan’a taşıdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle