Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 1 – 7 Haziran 2021

  Bir süredir yönünü belirlemekte zorlanan kripto para birimleri arasında yer alan Ethereum fiyatı, geride kalan haftada da inişli çıkışlı bir performans sergiledi. Lider altcoin ETH fiyatını yakından takip eden yatırımcılar hafta içinde zıt yönlü hareketlerle karşılaştı.

  Haziran ayının ilk haftası geride kalırken Ethereum fiyatında etkisi olan gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerine dair detaylı bilgileri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  1 Haziran Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasında son günlerde görülen olumlu fiyat hareketleri Ethereum fiyatında da yükselişi beraberinde getirmişti. Ancak 1 Haziran Salı gününde bir miktar satış yapıldığı görüldü. ETH fiyatı yüzde 2.76 oranındaki değer kaybıyla günü 2.633 dolardan işlem görerek kapadı. 

  Ethereum ekosistemi son dönemde kullanıcılar boyutunda inanılmaz seviyelere ulaştı ve zaten ölçeklenebilirlik sorunu yaşayan ağ bunların devamında tıkandı. Ethereum ağındaki işlem ücretleri de bu sebeple rekor seviyelere tırmandı. Bu yüzden ağı kullanmayı bırakan projelere bir yenisi daha eklendi. Ethereum ağı tabanlı popüler protokollerden olan 0x, bundan sonra Polygon ağında hizmet vereceğini duyurdu

  ABD Para Denetleme Ofisi’nin (OCC) yeni başkanı Michael Hsu, kripto paraların sert şekilde regüle edilmesi konusundaki duyurusu piyasada panik yarattı. Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi ETH fiyatında da bir miktar geri çekilme gözlemlendi. 

  2 Haziran Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Dünkü gerilemeden sonra piyasaya yansıyan olumlu hava ile birlikte ETH fiyatındaki yükseliş hareketleri hızlandı. Lider altcoin fiyatı yüzde 2.75 oranında kazanç sağlayarak dünkü kayıplarının hepsini sıfırladı ve yeniden 2 bin 700 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı.

  Gemini kripto para borsasının kurucu ortakları Winklevoss ikizleri, Ethereum fiyatında yükseliş beklentilerine yönelik açıklamalar yaptı. Ünlü isimlerin yıl sonu Ethereum fiyat tahminleri 5 bin dolar ile 10 bin dolar arasında oldu. Bu açıklamalar piyasadaki olumlu havayı destekledi ve ETH fiyatı hızlı yükseldi. 

  3 Haziran Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatı perşembe gününde hızlı yükselişini sürdürdü. Ekosistemdeki işlem ücretlerinin düşmesinin yanı sıra ETH piyasasına olumlu yansıyan haberlerin etkisiyle gün içinde yüzde 5.44 oranında yükseliş görüldü. ETH fiyatı böylelikle 2.853 dolar seviyesine kadar tırmandı

  Ethereum ağı, merkezsiz finansın popülaritesindeki önemli artışın ardından yüksek ücretlerden uzun süre kurtulamamıştı. NFT de dahil olmak üzere Ethereum üzerinde çalışan tüm işlemler, ağı oldukça yordu ve pek çok kullanıcının farklı alternatiflere yönelmesine yol açmıştı. Ethereum ağında işlem ücretlerinin yüksek olmasından şikayet edilirken ibre tersine dönmeye başladı. 

  Bitinfocharts’tan gelen veriler, Ethereum’daki ortalama işlem maliyetlerinin ciddi oranda düştüğünü ortaya koydu. Gelinen bu noktada Ocak ortasından bu yana en düşük seviye olarak dikkat çekti. Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin düşmesi ekosistemi yeniden popüler yapınca ETH fiyatında da yükseliş hareketleri hızlandı

  4 Haziran Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde yaşanan sert düzeltme hareketi, lider altcoin Ethereum fiyatını da olumsuz etkiledi. ETH fiyatı yüzde 5.85 oranında değer kaybederken yatırımcılar da panik yaşadı. Kripto para piyasasında düşüşe sebep olarak Elon Musk’ın açıklamaları gösterildi. 

  Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, bir röportajda DOGE ölçeklenebilirliğindeki teknik zorlukları yeniden vurguladı. Elon Musk’ın kripto para birimi konusundaki duruşu hakkında da konuşan Buterin, “DOGE to Ethereum” köprüsüne sahip olmanın harika olacağını söyledi. 

  Ethereum blockchain projesi temmuz ayındaki büyük ağ yükseltmesine hazırlanırken, yatırımcıların Ethereum’a yönelik önyargılarının da giderek azaldığı ifade edildi. Yapılan araştırmalar, temmuz ayında yapılacak güncelleme öncesinde Ethereum’un yine büyük bir ralli yapabileceğini ortaya koydu. EIP-1559’un yazarı Vitalik Buterin ve Eric Conner, protokolün daha verimli bir işlem ücreti ortamı yaratacağını vurguladı

  Son dönemde yayınlanan bir Glassnode verisi, ETH‘nin yüzde 40 fiyat düşüşünden sonra bile kripto para birimi borsalarından akmaya devam ettiğini gösterdi. Tutarlı ETH para çekme işlemleri, traderların gelecekte dolar bazında daha yüksek getiri beklentisiyle kripto varlıklarını elinde tutmak istediklerine işaret etti. 

  5 Haziran Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatındaki düşüş hareketleri kripto para piyasasının geneline bağlı olarak devam etti. 5 Haziran Cumartesi gününde piyasaya yansıyan olumlu bir haber akışı olmayınca ETH kayıp yazmaya devam etti. Ethereum fiyatında yüzde 2.14 oranındaki düşüşten sonra fiyat 2.628 dolar seviyelerine kadar geriledi ve hafta başındaki görünüme göre negatife düştü.

  Kripto para uzmanları Ethereum yatırımı yapmak isteyen yeni yatırımcılar için bazı uyarılarda bulundu: “Ethereum olağanüstü kazanç potansiyeline sahiptir, ancak aynı zamanda inanılmaz derecede riskli bir yatırımdır. Ethereum kripto para birimine yatırım yapmadan önce araştırmanızı yaptığınızdan emin olmalısınız.” 

  NHL’de yer alan Kaliforniya buz hokeyi takımı San Jose Sharks gelecek sezondan itibaren kripto para ödemelerini kabul edeceğini açıkladı. Takım kripto para ödemelerinde Ethereum kullanılarak BitPay uygulaması üzerinden yapılabilecek. Bu gelişmenin ETH fiyatındaki yükseliş beklentisini arttırdığı görüldü ancak piyasada büyük etki yaratmadı.

  6 Haziran Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasında olumlu haberlerin etkisiyle birlikte Ethereum fiyatı da yeniden yeşil yaktı. Yatırımcıların yüzünü güldüren lider altcoin, yüzde 3.22 oranında yükselerek yeniden 2.713 dolarlı seviyelerine ulaştı. Hafta başındaki seviyesine geri gelen ETH fiyatındaki yükselişte Elon Musk’ın tweetleri dışında da etkili olan faktörler dikkat çekti. 

  Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu Üyesi Yao Qian, Pekin’de düzenlenen Uluslararası Finans Forumu (IFF) 2021’de konuşan konuştu. “Dijital Para Birimi ve Geleceğin Dijital Dönüşümü” adlı forumda açıklama yapan üye, dijital dolar ve dijital yuanın Ethereum ağında çalışması durumunda neler olabileceğini özetledi. 

  Norton 360 antivirüs programı içinde doğrudan Ethereum kripto para madenciliği yapma yeteneği eklendi. ‘Norton Crypto’ olarak adlandırılan bu yeni madencilik özelliği sayesinde Norton’un ilk benimseme programına kayıtlı Norton 360 kullanıcıları ETH madenciliği yapabilecek. 

  Yazılım Ethereum madenciliği yapmak için cihazın grafik kartını (GPU) kullanacak ve daha sonra bulutta barındırılan bir Norton cüzdanına aktarılacak. Bu haberlerin kripto para basınına yansımasından sonra ETH fiyatındaki yükseliş hareketi hız kazandı. Ethereum fiyatı yeniden hafta başındaki seviyelere ulaşmasıyla yatırımcılarının yüzünü güldürdü. 

  7 Haziran Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoin fiyatı 7 Haziran Pazartesi günü yüzde 4.46 oranındaki kayıpla yatırımcısını üzdü. Kripto para piyasasının genelinde yaşanan düşüş ETH fiyatını da olumsuz etkiledi. Güne 2.713 dolarda başlayan ETH fiyatında gün sonu 2.592 dolardan işlem yapıldı

  KPG Funds, kripto para sektörüne giren en son Amerikan emlak firması oldu KPG Funds ile artık kiracılar kiralarını Ethereum ile ödeyebilecekler. KPG Funds, dijital varlıkları kabul etmek için Lüksemburg merkezli kripto para borsası Bitstamp’a kaydoldu. Bu gelişme kripto para basınında geniş yankı bulsa da fiyata olumlu yönde etki etmedi. 

  Glassnode kripto para veri analiz firması, merkezi kripto borsalarında depolanan Ethereum miktarının, son 2 yılın en düşük seviyesine gerilediğini duyurdu. Kripto para analistleri ve yatırımcıları tarafından yakından takip edilen Ethereum fiyatındaki değişimler haftalık özete bu şekilde yansıdı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle