Kripto Para

“Kripto düşmanı” Senatör, sektörü çok sert eleştirdi!

  Kripto para topluluklarının artık “düşman” gözüyle baktığı ABD’li Senatör Elizabeth Warren, bir kez daha kripto para karşıtı açıklamalarda bulunarak gündeme geldi. Warren’ın hedefinde bu kez Ethereum (ETH) ve DeFi sektörü vardı.

  Kripto para sektörünün çok ciddi büyümeler elde etmesiyle birlikte ülkelerin bu alana karşı yaklaşımı da hızla şekillenmeye başladı. Kripto paralar konusunda mesafeli ancak nispeten olumsuz bir tavır ortaya koyan ABD’de, bazı politika yapıcı isimler ise nu olumsuz tavrı daha üst seviyelere çıkardı ve çıkarmaya da devam ediyor. Bu isimlerin başında gelen Senatör Elizabeth Warren, bu nedenle de kripto para topluklarında artık “kripto düşmanı” olarak tanınıyor. Warren, bu kez de sert açıklamalarıyla Ethereum’u (ETH) hedef aldı.

  Warren’a Göre Kriptolar, Zengin Olmayanlar İçin Tehlikeli

  Demokrat Partili Senatör Warren, kripto paraların “zengin olmayan insanlar için tehlikeli” olduğunu düşündüğünü ifade etti. Kriptolarda yüksek ve oldukça değişken ağ ücretlerini eleştiren Warren, öte yandan kripto varlıklardaki yüksek volatilite ve yüksek işlem ücretlerini de topa tuttu. Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Senatosu Komitesi toplantısında yer alan Warren, toplantıda uzun bir konuşma yaptı. Aynı toplantıda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler da yer aldı. Gary Gensler da toplantıda oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

  Warren Sordu: “Silinen 400 Milyar Dolar Nerede?”

  Kripto para toplulukları tarafından artık sevilmeyen bir isim haline gelen Elizabeth Warren, kripto paraların ABD’de finansal sistemlere çözüm sunmadığını savundu. Açıklamalarını ve iddialarını geçtiğimiz hafta piyasada yaşanan sert değer kayıplarıyla destekleyen Warren, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un yaşadığı sert değer kayıplarını da gündeme getirmeyi ihmal etmedi. Warren, bu düşüşler yaşanırken, ABD’li kripto yatırımcılarının Coinbase borsasına erişim sağlamakta zorlandığını ifade etti ve toplantıda “Silinen 400 milyar dolar nerede?” diye sordu.

  Warren toplantıda, düşüşler sırasında kripto para piyasalarından totalde silinen 400 milyar doları gündeme getirdi. Bu sert düşüşler öncesi kripto paraların toplam piyasa değeri 2,4 trilyon dolar seviyesindeyken, düşüşler sonrasında 2 trilyon dolara kadar gerilemişti. Elizabeth Warren da açıklamalarında bu konuya değindi.

  Warren, DeFi Sektörünü de Es Geçmedi

  Toplantıda açıklamalarına devam eden Warren, kripto para ekosisteminin hala SEC’ye kaydolmadığını ve sektörün düzenleyici kurallarına tam olarak tabii olmadığını ifade etti. Warren, düzenleyiciden yoksun olarak gördüğü kripto para sektörünün, bu nedenle ciddi riskler içerdiğini iddia etti. Warren öte yandan toplantıda, merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünü ve piyasada volatilitenin arttığı dönemlerde artan işlem ücretlerini de eleştirdi.

  Senatör, Küçük Ölçekli Yatırımcıların Ezildiğini Düşünüyor

  ABD’li Senatör Warren, DeFi eleştirilerinin ardından bir de Ethereum’u hedef aldı. ETH ağında artık işlem ücretlerinin 500 dolar seviyesine kadar çıktığını ifade eden Warren, küçük ölçekli yatırımcıların bu sistem karşısında ezildiğini dile getirdi. Warren konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto para pazarının finansal katılımla ilgili olduğu savunuluyor. Fakat ekonomik olarak oldukça savunmasız olan grup, piyasa değer kaybettiğinde paralarını en hızlı şekilde geri çekmek zorunda kalıyor. Zengin olmayan yatırımcılar için kripto para ticareti oldukça riskli görünüyor.”

  Elizabeth Warren: “Kriptolar Güvenilmez Teknoloji”

  Geçtiğimiz ay yaptığı açıklamasında stablecoinlerin bankalarda tutulması gerektiğini dile getiren Warren, kripto paraları “güvenilmez teknoloji” olarak tanımladı. Warren bu tanımlamasına, kriptoların dolandırıcılık, çevresel zararlar ve çeşitli yasadışı faaliyetlerde kullanılmasını da dahil etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle