Kripto Para

Senatör Warren kriptoya karşı tavrını değiştirdi!

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a yaptığı kripto paralar konusundaki düzenleme çağrısı ile gündeme gelen ABD’li Senatör Elizabeth Warren, bu kez bambaşka argümanlarla dikkatleri çekti. Warren CNBC Squawk Box programında kripto paralar hakkında olumlu açıklamalarda bulundu.

  Kripto para piyasalarının son dönemlerde ana akımda yoğun şekilde yer almaya başlaması ile birlikte, dünyanın çeşitli bölgelerinde politika yapıcılar da bu alanla ilgili adımlar atmaya başladı. Bu durum ABD’de daha çok olumsuz şekilde atılan adımlar ya da dile getirilen söylemlerle gündeme geldi. ABD’de politikacıların genellikle kripto paralara olumsuz yaklaşmasına net örneklerden birini ise yakın tarihte Senatör Elizabeth Warren gösterdi. Ancak Warren bu çıkışından hemen sonra herkesi şaşırtan argümanlarıyla dikkat çekti.

  Warren’ın Sert Kripto Para Tutumu

  Elizabeth Warren yakın tarihte, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a yazdığı mektupta kripto para alanının acilen düzenlenmesi gerektiğini söylemişti. Bunun yanı sıra Warren, katıldığı bir konferansta ise kripto para dünyasını “karanlık ve meçhul” olarak tanımlamıştı. Warren’ın bu tutumuna kısa süre içinde Galaxy Digital CEO’su Mike Novagratz ve Ripple CEO’su Brad Garlinghouse gibi isimlerden de tepki gelmişti. Kripto para dünyasında tepki çeken Warren, söylemlerinde değişikliğe gitti.

  Elizabeth Warren Kripto Paralara Karşı Tavrını Yumuşattı

  CNBC’nin Squawk Box programına katılan Elizabeth Warren yaptığı açıklamalarında kripto para endüstrisinin, bazı sorunları çözebileceğini ifade etti. Warren geleneksel finans sektöründeki bazı sorunların çözülebilmesinde, kripto paraların çözüm sunabileceğini dile getirdi. Kripto paralar konusundaki sert tavrını yumuşatmaya başlayan Elizabeth Warren, röportajında şu ifadelere yer verdi:

  “Büyük bankaların ülkenin dört bir tarafındaki insanlara ulaşma konusunda büyük başarısızlıklar yaşadığına tanıklık ediyoruz. Dijital para birimleri ya da merkez bankası dijital para birimi bu konuya çözüm getirebilir.”

  Warren’ın Mevuct Sisteme Yönelik Açıklamaları

  Elizabeth Warren, daha önceki sert söylemlerine rağmen CBDC konusundaki ılımlı tavırlarıyla da dikkatleri çekiyordu. Şimdi ise Warren mevcut finans sistemindeki sorunların dijital paralarla çözülebileceğini söyleyerek dikkat çekti. Warren mevcut finans sistemi hakkında ise şu ifadelere yer verdi:

  Sormamız gereken asıl soru, nasıl daha iyi olabileceğini görmek adına kripto tasarımını incelemek ve sistem risklerinin çözümlerini hangi yöne enjekte edebileceğimizi görmektir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle