Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 12 – 18 Mayıs 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatında sert dalgalanmaların görüldüğü haftada önde gelen altcoin projelerinde de ciddi fiyat hareketlilikleri yaşandı. Son dönemde altcoin yatırımcılarının en çok tercih ettiği popüler projelerde büyük çaplı yükselişler ve kayıplar görüldü.

  12 Mayıs ile 18 Mayıs tarihleri arasında kripto para dünyasının önde gelen projelerinde meydana gelen gelişmeleri haftalık özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  12 Mayıs Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Kore Bankalar Federasyonu (KFB), ülkedeki kripto para borsalarının altcoin alım satım hacimlerindeki artış konusunda alarm verdi. KFB, üye bankalardan müşterileri olan kripto para borsalarındaki altcoinler üzerinde kapsamlı bir denetim yapmalarını istedi. Bu gelişme altcoin piyasasında dalgalanmalara yol açtı. 

  Kripto para piyasasının dev borsası Binance, Shıba Inu (SHIB) tokenları listeledikten sonra piyasadaki SHIB talebinde büyük artış yaşandı. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in kişisel cüzdanında sirkülasyondaki SHIB arzının yarısının bulunması da bu talebin yükselmesinde etkili oldu. 

  Dfinity'nin projesi olan Internet Computer (ICP), 5 yıl sonunda borsalarda listelenmeye başladı. ICP token hızlı yükselişi ile altcoin piyasasında tüm dikkatleri üzerine çekti. Proje, rakiplerinin aksine çok kısa bir süre içinde piyasa değerine göre en büyük ilk 10 kripto para birimi arasına girmeyi başardı. 

  Kripto para piyasasının genelinde yaşanan düzeltme hareketi 12 Mayıs Çarşamba gününde altcoin fiyatlarında da etkili oldu. Basına yansıyan haberlerin de etkisi ile Cardano fiyatında yüzde 11 oranında, Binance Coin fiyatında ise yüzde 12 oranında düzeltme görüldü. Günün en çok değer kaybı yaşayan projesi ise yüzde 21.20 ile Dogecoin (DOGE) oldu.

  13 Mayıs Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Zincir içi verilere göre Dogecoin bulunduran cüzdanların sahipleri son günlerde Dogecoin almaya devam ediyor. Dogecoin balinalarının alımları hızlandırması sonrasında 13 Mayıs Perşembe gününde DOGE fiyatında ciddi yükselişler meydana geldi.

  Goldman Sachs’in Londra ofisinde çalışan bir genel müdürün, Dogecoin’e yatırım yapıp milyonlarca dolar kazandıktan sonra istifa ettiği haberi büyük ilgi gördü. Kendisini “Dogefather” olarak ilan eden Tesla CEO’su Elon Musk, 54 milyon takipçili Twitter hesabından Tesla için Dogecoin ödemeleri anketini yayınladı.

  Dogecoin kurucusu Billy Markus NY içerisindeki Wall Street boğası heykelinin önüne DOGE heykeli koyduğunu söyleyerek hiç kimseden korkmadıklarını dile getirdi. Rekt Capital isimli analist, şu anda "Ethereum sezonu" yaşandığını belirterek, akabinde diğer altcoinlerin yükseleceğini düşündüğünü açıkladı. 

  13 Mayıs Perşembe gününde kripto para piyasasının genelinde düşüş yaşanmasına rağmen Cardano (ADA) fiyatında yeni bir rekor kırıldı. Günü yüzde 23 oranında değer kazanarak kapatan Cardano’nun yükselişinde Elon Musk’ın Proof-of-Stake tabanlı kripto paralar hakkındaki açıklaması çok etkili oldu. 

  14 Mayıs Cuma Altcoin Borsa Özeti

  14 Mayıs Cuma gününde bir süredir düşüş gösteren Binance Coin (BNB) fiyatında yeniden toparlanma belirtileri gözlemlendi. Bununla birlikte önde gelen kripto para birimleri olan ADA, DOGE ve XRP fiyatındaki kademeli yükselişler de yatırımcıları sevindirdi.

  Binance borsası kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’dan basında yer alan “Binance soruşturma altında” haberine tepkisini gösterdi. “Binance ABD Adalet Bakanlığı ve İç Gelir Servisi tarafından soruşturuluyor” haberi hakkında açıklama yapan CZ, altcoin yatırımcılarının endişelerini giderdi.

  Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin, altcoin projesi Uniswap’in geleceğiyle ilgili bir öneride bulunup, UNI’yi bir oracle token’ı haline getirmek için çağrıda bulundu. Internet Computer (ICP) isimli kripto para birimi, Coinbase borsasında listelendikten sonra büyük bir hızla değer kazanmaya başladı. 

  Coinbase ve Binance gibi dev kripto para borsaları arasında fiyat farklılıkları oluşunca, Internet Computer (ICP) piyasasında çılgın bir alım satım furyası başladı. Proje gün içinde XRP, Dogecoin (DOGE) ve Cardano (ADA) gibi piyasanın gedikli isimlerini geride bıraktı ve dördüncü sıraya kadar yükseldi.

  Ripple’a karşı açılan menkul kıymet davasından sonra şimdi bütün gözler 2022 yılında görülecek olan BitMEX kripto para borsasının davasına çevrildi. Altcoin yatırımcılarının ve sektörün geleceği için önemli olan bu davanın ilk duruşma tarihi 28 Mart 2022 olarak açıklandı. 

  15 Mayıs Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  15 Mayıs Cumartesi gününde Cardano ve XRP gibi projesiyle öne çıkan kripto para birimlerinde yükseliş trendi devam ederken, popüler kripto paralarda düşüş hareketleri görüldü. Binance Coin ve Dogecoin yatırımcılarını tedirgin eden düzeltmelerin yanı sıra son günlerin yıldızı Internet Computer (ICP) fiyatı adeta çakıldı. 

  Popüler kripto traderı ve analisti Nicholas Merten, Ethereum’un şaşırtıcı rallisinin ardından öne çıkabilecek altcoin projelerini listeledi. Ünlü analist, Uniswap ve Unibright gibi projelerde fiyatların tavan yapabileceğini söyledi. 

  Kripto para topluluğunun öne çıkan önemli borsalarından ABD merkezli Coinbase, son duyurusunda Dogecoin kripto para birimini listeleyeceğini duyurdu. Buna rağmen yükseliş beklentileri sonuçsuz kaldı ve son dönemde hızlı yükselen DOGE fiyatında yüzde 9.32 oranında düzeltme yaşandı

  Cardano (ADA) ve diğer PoS tabanlı projelerin artış hareketleri, Elon Musk’ın tweeti sonrasında hız kazanmıştı. Son 4 gündür hızlı yükselişini devam ettiren Cardano, cumartesi gününde de yatırımcısını sevindiren projelerden oldu. ADA fiyatı piyasadaki pek çok projede düşüş yaşanmasına rağmen yüzde 9’a yakın oranda artış gösterdi. 

  16 Mayıs Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Elon Musk'ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Bitcoin'e desteğini kesince yeşil enerji tokenleri sıçradı. Bu paylaşımlardan sonra BTC başta olmak üzere birçok kripto para biriminde değer kaybı yaşandı. Aynı süreçte, yeşil enerji çözümleri üreten üç farklı projenin tokenleri ise hızla değerlendi.

  Popüler kripto analisti Elliot Wainman, birkaç düşük fiyatlı altcoin projesinin Polkadot (DOT) ekosistemiyle bağlantılı olması sebebiyle uçuşa geçebileceğini söyledi. Acala ve Kusama (KSM) gibi projeler hakkında umutlu konuştu.

  Ödeme şirketi Square’in baş yatırım sorumlusu Amrita Ahuja, Financial News’e daha fazla kripto para satın alma planlarının bulunmadığını söyledi. Bu gelişme piyasa genelinde panik yarattı. SkyBridge Capital’in kurucusu Anthony Scaramucci ise Dogecoin için dijital gümüş tanımlaması yaptı. 

  17 Mayıs Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban paylaşımıyla dördüncü en büyük kripto para biriminin faydasını sorguladı ve IOHK CEO’su Charles Hoskinson’ı projeyi kendisine sunmaya çağırdı. Kripto para yatırımlarıyla ünlü milyarder Cuban halihazırda Bitcoin, Ethereum ve meme kripto para Dogecoin ile ilgilendi ancak ilk kez Cardano’dan bahsetti.

  Toplam piyasa değeri açısından dünyanın en büyük dördüncü kripto para birimi XRP, piyasanın geneli ile beraber sert düşse de diğerlerine göre çok daha dayanıklı çıktı. Kripto stratejisti ve trader’ı Scott Melker, Binance Coin (BNB) ve dört kripto varlığın yükseliş sinyalleri gösterdiğini ifade etti.

  17 Mayıs Pazartesi gününde haftanın açılışıyla birlikte kripto para piyasasının genelinde düşüş trendi gözlemlendi. ADA fiyatında yüzde 12 oranında kayıp yaşanırken DOGE fiyatı ise sadece yüzde 5 oranında geriledi. 

  18 Mayıs Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para yatırımları ile ünlü milyarder Mark Cuban, 3 binden fazla Dogecoin tuttuğunu itiraf etti. Cuban, bu varlığın kripto para birimi alanına yatırım yapmayı öğrenmek için yeterince ucuz olduğunu belirtmişti. 

  Ripple, başka bir XRP yığınını popüler kripto para borsası Huobi’ye taşıdı ve üst düzey kripto para borsalarının birbirleri arasında 110 milyon token aktarmasına yardımcı oldu. Kripto para piyasasının genelinde düşüş trendi devam ederken altcoin fiyatlarında da ciddi kayıplar yaşandı. 

  18 Mayıs Salı gününde ilk 10 içinde yer alan projelerden BNB, ADA ve DOGE fiyatında düşüş gözlemlendi. XRP fiyatındaki yükseliş ise altcoin yatırımcılarını sevindirirken günün en çok değer kaybı yüzde 16.36 oranla Internet Computer (ICP) fiyatında oldu. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle