Kripto Para

SEC yeni başkanı atandı! Kriptoya bakış açısı nasıl?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı, düzenlenen oylama sonucu resmen kesinleşti. ABD Senatosu’nda yapılan oylamada Gary Gensler’in SEC başkanlığı onaylandı…

  ABD Senatosu’na bağlı Bankacılık Komitesi, yeni yapılan oylamada Gary Gensler’in başkanlığını onayladı. Bu hamle ile birlikte ABD Başkanı Joe Biden tarafından kurumun başına atanacağına neredeyse kesin gözüyle bakılan Gary Gensler, resmi olarak SEC başkanı seçilmiş oldu. Senatoda yapılan oylamada Gensler’in SEC başkanlığı, 53’e 45 oyla remen kabul edildi.

  Hatırlanacağı üzere, ABD’de bankalar ve kripto para borsaları ile yakından ilişkide olan SEC’in önceki başkanı Jay Clayton olmuştu. Kripto para yatırımcılarının takip ettiği blockchain firması Ripple aleyhinde 1.3 milyar dolarlık menkul kıymet davası açan eski SEC başkanı Jay Clayton’du. Aynı davanın sürecinde başkan değişikliği yapılmasının Ripple ve özelikle XRP yatırımcıları açısından nasıl sonuçlanacağı merak konusu oldu.

  Gary Gensler’den Açıklamalar

  Uzun bir süre ABD’nin bankacılık devi Goldman Sachs bünyesinde görev alan Gary Gensler, 2009 yılında CTFC’nin aşına geçmişti. Gary Gensler’in SEC başkanlığına giden serüveni, ABD Başkanı Joe Biden tarafından gelen tavsiyeler doğrultusunda başlamıştı. ABD Senatosu son oylamada Gary Gensler’in 5 Haziran tarihine kadar göreve gelmesine onay verdi.

  SEC Başkanı olduğu zaman piyasaları daha şeffaf ve sorgulanabilir hale getireceğini ifade eden Gary Gensler, yatırımların güvenli olması için çalışmalara başladı. Teknolojik gelişmeleri de yakından takip eden yeni başkan, “Piyasalar ve teknoloji, sürekli olarak değişim gösteriyor. Bizim kurallarımız da bunlarla birlikte değişmeli.” dedi.

  Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiler?

  Gary Gensler’in yeni SEC başkanı olması resmen kabul edildikten sonra kripto para piyasalarında nasıl değişiklikler olacağı da merak konusu haline geldi. Yatırımcıların güvenliği hakkında yaptığı açıklamalarında kripto paralara da parantez açan Gary Gensler’in görüşleri belirsiz görülüyor. “Bitcoin ve kripto paralar, yatırımcıların güvenliği açısından hala üstünde durulması gereken bazı sorunlar doğurdu.” diyen Gensler’in yapacağı hamleler merak ediliyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle