Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 15 – 21 Kasım 2021

  Kripto para piyasası genelinde volatilitenin arttığı bir dönemden geçiliyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında da sert düşüşler görülmeye başladı. Uzun bir süredir konsolide olan BTC, yatırımcılarının yükseliş beklentilerine rağmen düzeltme etkisinden kurtulamadı.

  Zaman zaman toparlama belirtileri gösterse de Bitcoin’de negatif görünüm devam ediyor. 

  15 Kasım Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatında yüzde 3 seviyesinde bir düzeltme yaşanması dikkat çekti. En büyük kripto para birimi BTC için bir süredir volatilite artmaya başladı. Gün içinde en yüksek değer olarak 66.311 dolara kadar tırmanan Bitcoin kapanışta 63.597 dolara kadar geriledi. 

  Uzun bir süredir beklenen Bitcoin Taproot güncellemesi, 2017’deki SegWit’ten bu yana en önemli güncelleme olarak, 709632. blokta resmen devreye girdi. Bu gelişme kripto para yatırımcılarını umutlandırsa da fiyat üzerinde beklenen olumlu etkiyi yaratmadı. 

  Taproot güncellemesi ile birlikte artık Bitcoin’de yeni bir kriptografik imza türü devreye alındı. Schnorr adı verilen bu imza türü, komut dosyalarını birleştirerek boyutlarını küçültüyor ve çoklu imza işlemlerinin esnek şekilde oluşturulmasını sağlayacak. Güncellemenin uzun vadede Bitcoin fiyatı olumlu yansıması bekleniyor. 

  16 Kasım Salı Bitcoin Borsa Özeti

  İkinci işlem gününde Bitcoin fiyatındaki toparlanma beklentileri karşılanmadı. Lider kripto para birimi BTC, dünkü düzeltmenin üzerine sert bir düşüş hareketi daha yaptı. 16 Kasım 2021 Salı gününde Bitcoin fiyatı yüzde 5.52 oranında düşerek kritik seviye olan 60 bin dolar desteğine oturdu. Analistler kripto para piyasası genelinde düşüşün devam edebileceği sinyallerini verdi. 

  2014’te iflasını açıklayan Tokyo merkezli Bitcoin borsası Mt.Gox tazminat planı açıklandı. Mt. Gox alacaklılarına tazminat planı, geçtiğimiz ay alacaklılar tarafından yüzde 99 gibi bir oy ile onaylanmasının ardından artık kesinleşti. Borsa alacaklılara Bitcoin olarak ödeme yapacağını duyurdu. 

  ABD Adalet Bakanlığı, geçmişte on binlerce yatırımcıyı dolandıran Ponzi şeması BitConnect’in lider ekip üyesi Glenn Arcaro’dan ele geçirilen yaklaşık 56 milyon dolarlık kripto paranın tasfiyesine izin verdi. Bu gelişme özellikle ülkedeki kripto para basınında geniş yankı uyandırdı. 

  17 Kasım Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin boğaları ile ayıları arasında kızışan rekabet 17 Kasım Çarşamba günü de hissedildi. Bitcoin fiyatında hareketin hangi yönde belirleneceği merak konusu oldu. Yatırımcıların yakından takip ettiği piyasada sert hareketler olmasa da iniş ve çıkışlar yaşandı. Bitcoin yüzde 0.47 oranındaki yükselişle yatırımcılarını umutlandırmayı sürdürdü. 

  Hindistan’ın önde gelen yayın organlarında yer alan habere göre, ülkede kripto paraların ödemelerde kullanımı yasaklanacak. Ancak Bitcoin ve diğer kripto paraların, varlık olarak alım satımına izin verilecek ve regüle edilecek. Hükümetin bu çerçevede bir tasarıyı parlamentonun kış döneminde sunacağı belirtilirken bu haber kripto para piyasasında etki yarattı. 

  Son dönemde peş peşe düşüş sinyalleri veren Bitcoin fiyatında yükseliş hareketleri yatırımcıları heyecanlandırdı. Usta analistlere göre Bitcoin’in yükselişinde güç kazanabilmesi için 62 bin dolar direnç seviyesini geçmesi gerektiği açıklandı. 

  18 Kasım Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para basınında dikkat çeken haberlerin etkisiyle Bitcoin fiyatında sert düzeltme daha görüldü. Satış baskısının yol açtığı ivmeyle BTC fiyatı yüzde 5.65 oranında değer kaybetti. Gün içinde en düşük 56.500 dolarlara kadar gerileyen Bitcoin kapanışı 56.955 dolar seviyesinde yaptı.

  Kripto paralar hakkında önemli açıklamalar yapan Bloomberg stratejisti Mike McGlone, Bitcoin topluluğunun iyimserliğinin sebeplerini açıkladı. Bitcoin’in ortalama yıllık fiyatının dinamikleri, Bitcoin‘in likit endeksi ve Bitcoin fiyatının 260 günlük volatilitesi grafikleri üzerinden dikkat çeken bir paylaşıma imza attı. 

  Öte yandan Kripto varlık platformlarındaki Bitcoin sayısı sadece üç günde 23 bin BTC azalmasıyla yatırımcıları endişelendirdi. Blok zinciri analiz şirketi Glassnode’un zincir üstü verileri, Bitcoin’deki düşüşten bağımsız olarak çekim sayısında çarpıcı bir artış olduğunu ortaya koydu.

  19 Kasım Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana 2 defa sert düzeltme yapan Bitcoin fiyatında artık yükseliş ve toparlanma beklentisi öne çıktı. 19 Kasım Cuma gününde BTC’nin sert düşüş sonrası tepki alımlarıyla toparlanma sinyalleri verdiği görüldü. En büyük kripto para birimi Cuma günü yüzde 2 civarında değer kazanarak yeniden 58 bin dolar desteğine yerleşti. 

  Ödeme devi Square, planlanan merkeziyetsiz Bitcoin borsası ile ilgili white paper’ı 19 Kasım Cuma günü yayımladı. 18 sayfalık belgeye göre tbDEX, sosyal güven oluşturmak üzere merkezi olmayan kimlik (DID) ve doğrulanabilir kimlik bilgilerini (VC’ler) kullanarak bir çerçeve sağlıyor. Bu sayede borsa üzerindeki takas işlemleri daha güvenilir bir şekilde tamamlanacak. 

  Uzun zamandır hareketsiz olmasıyla bilinen 1Ee3r… ile başlayan bir adresten 1299 BTC transferi dikkat çekti. Transfer edilen 1299 BTC, mevcut fiyatlarla yaklaşık 75 milyon dolar etmesi yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. 

  20 Kasım Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para piyasasında yüksek volatilite olması bekleniyordu. Ancak BTC fiyatı kararlı sinyal vererek dünkü yükseliş hareketini sürdürdü. Yeniden 60 bin dolar desteğine tırmanmaya çalışan BTC fiyatı yüzde 2.81 oranındaki artışla 59.717 dolardan kapanış yaptı. 

  Kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edilen Elon Musk, meme coin paylaşımlarına devam ediyor. Musk son olarak, telefonların olmadığı eski zamanları tasvir eden bir meme paylaştı. Kripto dünyasının önde gelen isimlerinden The Chairman, meme’e Bitcoin maksimalistlerinin sıklıkla kullandığı “Bitcoin bunu çözer” ifadesi ile cevap verdi.

  Bitcoin’i yasal para ilan eden El Salvador’daki banka yöneticileri, bankaların Bitcoin ile bir arada var olabileceklerine inanıyor. El Salvador’daki bankalara ödeme işlemcisi olarak hizmet veren SERFINSA CEO’su Leandro Guini “Hem bankacılıkta hem de Bitcoin’de her iki tarafta da avantajlar olduğunu anlamalısınız.” ifadelerini kullandı. 

  21 Kasım Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin fiyatındaki negatif görünüm devam etti. 21 Kasım Pazar gününde BTC fiyatı 60 bin dolar seviyesini görse bile bunun üzerinde kalıcı olamadı. Yeniden hakimiyeti ele geçiren Bitcoin ayılarının baskısıyla yüzde 1.68 oranında değer kaybı yaşandı. Böylelikle Bitcoin haftayı 58.714 dolar seviyesinde kapamış oldu. 

  Yatırımcıların BTC hakkında iyimser mi yoksa kötümser mi olduklarını gösteren Korku ve Açgözlülük Endeksi, toparlanma sinyalleri gösterdi. Endeks her ne kadar “korku” bölgesini ifade eden 50 altı seviyede yer alsa da 43/100’de oturmasından ötürü “nötr” seviyede yer aldı. 

  El Salvador’da Başkan Nayib Bukele son açıklamasında, El Salvador’un Bitcoin destekli tahvillerle finanse edilen dünyanın ilk “Bitcoin Şehri”ni kurmayı planladığını söyledi. BTC şehri fikri destekçilerde heyecan yaratsa da piyasa üzerinde etkili olamadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle