Kripto Para

Çin Merkez Bankası’na BTC düşmanı başkan atandı! Şimdi ne olacak?

  Son dönemde Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto paralara adeta savaş açan Çin hamlelerine devam ediyor. Kripto para piyasasını boğma konusunda kararlı olan Çin’de Merkez Bankası Başkanı değişti. Yeni başkanın BTC hakkındaki sözleri gündem oldu.

  Çin Merkez Bankası’na başkan olarak Pan Gongsheng atandı. Bitcoin karşıtı olarak tanınan bu ismin geçmiş dönemde yaptığı açıklamalar bir kez daha gündem oldu. Çin Merkez Bankası Başkanı olarak görevlendirilen Pan Gongsheng’in 2017 yılında BTC hakkında söylediği sözler sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. 

  2017 yılında BTC fiyatı henüz zirveyi görmediği dönemde bir Çin atasözüne atıfta bulunan Pan Gongsheng “Nehir kenarında bir yere otruun ve izleyin. Bir gün Bitcoin’in cesedi önünüzde yüzecek” ifadelerini kullanmıştı. Çin’deki kripto para yatırımcılarının hoş karşılamadığı bu sözler uzun süre tartışma yaratmıştı. 

  BTC Karşıtı Başkan Gündem Oldu

  Çin’in yeni Merkez Bankası Başkanı olan Pan Gongsheng geçmiş yıllarda kripto paraları topa tutan açıklamalar yapmasıyla biliniyor. Çin’in kripto para karşıtı hamlelerinde dikkat çeken isimlerden biri olan Pan Gongsheng Bitcoin ve kripto paralar hakkında balon benzetmesinde bulundu. 

  2017 yılında BTC ve kripto paraları adeta topa tutan Pan Gongsheng şunları söylemişti: “Bitcoin balonu çılgın spekülasyonun sadece en son vücut bulmuş halidir. Tarihsel olarak, 1637’deki ‘lale çılgınlığı’, 2000’deki İnternet balonu gibi çılgın spekülasyonlar zaman zaman finansal piyasaları vurmuştur. Spekülatif dalgayı kimse tahmin edemez. Ne kadar süreceğini ve zirvenin nerede olduğunu da bilemez.”

  BTC Hakkındaki Olumsuz Tavrı Değişecek Mi?

  Çin Merkez Bankası’na başkan olarak atanan Pan Gongsheng’ın açıklamaları sosyal medyada tartışma yarattı. Öte yandan BTC’nin erken döneminde karşıt olduğu halde sonradan destekçisi olan pek çok isim bulunuyor. 

  Örneğin günümüzde en büyük BTC destekçilerinden biri olan Michael Saylor, 2013 yılında Bitcoin’in kısa zamanda yok olacağını söylediği biliniyor. BTC’yi kumara benzeten Saylor daha sonra sahibi olduğu MicroStrategy ile milyarlarca dolarlık Bitcoin yatırımı yaptı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle