Kripto Para

Borsalardaki işlem hacmi rekor kırdı! 14 trilyon doları aştı

  Kripto para borsalarındaki işlem hacmi 2021 yılında yeni bir rekor kırdı. Kripto para sektörüne olan ilginin giderek artmasıyla birlikte merkezi kripto varlık alım satım platformları öne çıkmaya başladı. Borsalarda 14 trilyon dolarlık işlem yapıldı…

  2021 yılında kripto para sektörü bambaşka bir seviyeye atladı. Geçtiğimiz yıllarda sınırlı sayıda kullanıcıya ulaşabilen kripto paralar, bu yıl çok geniş kitleler tarafından tercih edilmeye başlandı. Bunun bir sonucu olarak kripto para borsalarında da işlem hacimleri tavan yaptı. 2021 yılında merkezi kripto para borsalarında, 14 trilyon doların üzerinde işlem hacmi görüldüğü açıklandı. 

  Kripto para veri araştırma firması The Block Research, yeni bir araştırma raporu yayınladı. Bu raporda merkezi kripto para borsalarında rekor seviyede işlem hacmine ulaşıldığı belirtildi. Buna göre kripto varlık alım satım platformlarında bu yıl içinde 14 trilyon doların üzerinde işlem hacmi elde edildi. Söz konusu veri geçtiğimiz yıllarla kıyaslama yapıldığında rekor seviyeye işaret etti.

  En Fazla İşlemin Yapıldığı Borsa Değişmedi 

  The Block Research tarafından paylaşılan raporda, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 689 oranında bir artış olduğu vurgulandı. Geçtiğimiz yıl, merkezi kripto para borsaları sadece 1.8 trilyon dolarlık işlem hacmine ulaşabilmişti. Kripto para borsaları arasında en fazla işlemin yapıldığı varlık alım satım platformu ise değişmedi. 

  Çin merkezli kripto para borsası Binance, merkezi borsa piyasasına hakim olmaya devam ediyor. Açıklanan rapora göre yıllık toplam işlem hacminin yüzde 67’si Binance borsası üzerinde oldu. Bu hesaplamaya göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance platformunda 9.5 trilyon dolarlık işlem yapılmış oldu.

  Merkeziyetsiz Borsalarda Rekor 

  Kripto para sektörünün adeta seviye atladığı 2021 yılında hem merkezi borsalarda hem de merkeziyetsiz borsalarda büyük işlem hacmi artışları yaşandı. Merkeziyetsiz borsalarda 2021 yılı içinde 1 trilyon doların üzerinde işlem hacmine ulaşıldı. Bu veriler bir önceki yıl ile kıyaslandığında yüzde 858 oranında bir artışa işaret ediyor. ABD başta olmak üzere dünyanın önde gelen ekonomilerinde enflasyonun hızla tırmanması, kurumsal firmaların da varlıklarını kripto paralara taşımalarına yola açıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle