Kripto Para

SEC’deki görev değişikliği kriptolara nasıl yansır?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), New Jersey Başsavcılığı görevinden ayrılan Hint asıllı ABD’li Gurbir Grewal’ı bünyesine dahil etti. Grewall 26 Temmuz 2021’den itibaren SEC’nin İcra Direktörü görevini üstlenecek. Grewal daha önce “Kripto Süpürme Operasyonu” görevinde başkanlık yapmıştı.

  Aralık 2020’den bu yana Ripple’a açtığı XRP davasıyla kripto para piyasalarında adı anılan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu dava sonrası kripto para toplulukları adına adeta korkulu rüya oldu. Kripto para sektörüne karşı mesafeli duruşuyla bilinen ve hiçbir Bitcoin (BTC) ya da Ethereum (ETH) ETF başvurusunu henüz kabul etmeyen SEC, bünyesinde bir görev değişikliğine daha gitti. Daha önce başkanlık değişikliği ile kripto para topluluklarını umutlandıran SEC’deki görev değişikliği ses getirdi.

  Alex Oh’un Bazı Tavırları SEC İçinde Hoşnut Karşılanmıyordu

  SEC, bu kez de bünyesine New Jersey Başsavcılığı görevinden ayrılan Hint asıllı ABD’li Gurbir Grewal’ı dahil etti. 26 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Grewall, SEC İcra Direktörü olarak görev yapacak. Daha önce SEC bünyesinde aynı görevi Alex Oh üstleniyordu ancak Nisan ayı sonlarında göreve getirilen Oh, istifa etti. Oh’un istifası sonrası SEC İcra Direktörü görevine Gurbir Grewall getirildi. Görevinden istifa eden Oh’un, doğal gaz şirketi ExxonMobil’i savunurken sergilediği davranışların düzenleyici içinde sorunlara yol açtığı da ortaya çıktı.

  Alex Oh Neden Görevden Ayrıldı?

  Nisan ayı sonlarında göreve getirilen ve yakın tarihte istifa eden Alex Oh için bazı kesimler şüpheci ve karşıt bir yaklaşım sergiliyordu. Zira ABD yönetimine demokratların gelmesi ile birlikte SEC’nin iklim değişikliği gibi konulara öncelik vermesi, daha ilerici politikalara öncelik verdiğini gösteriyordu. Ancak Alex Oh’un tavırlarının, benimsenen bu politikalar ile örtüşmediği iddia ediliyordu. Ancak kripto para topluluklarında ise Alex Oh’un istifası, nispeten üzücü bir gelişme olarak karşılandı.

  Grewall’ın Kriptolara Sert Tavır Sergilemesi Bekleniyor

  Alex Oh’tan sonra göreve gelen Gurbir Grewall’ın, kripto paralar konusunda daha sert ve karşıt bir tavır sergilemesi bekleniyor. Zira daha önce Grewall, New Jersey Başsavcılığı görevini yürütürken “Kripto Süpürme Operasyonu’na” başkanlık etmişti. Grewall, bu görevinde çeşitli yaptırımları yönetmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle