Kripto Para

Vazgeçmediler: ARK ve 21Shares’den BTC ETF onayı için yeni bir adım!

  Bitcoin (BTC) ETF’sine yönelik girişimler devam ediyor! ARK Invest ve 21Shares tarafından daha önce ret alan BTC ETF onayı için yeni bir adım atıldı. İki kuruluş, ETF’nin listelenmesi için bir kural değişikliği önerisi sunarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) barajını geçmeye çalışacak.

  Bitcoin ETF onayına ilişkin ısrar devam ediyor! SEC barajını geçemeyen ARK Invest ve 21 Shares, ortak Bitcoin borsasında işlem gören fonların SEC aracılığıyla almak için başka bir girişimde bulunuyor. Cboe BZX Exchange, ARK 21Shares Bitcoin ETF’yi listelemek için bir kural değişikliği önerisi sunarak SEC’i yeniden yoklayacak.

  SEC Nisan Ayında Ret Vermişti!

  ARK 21 Shares, spot Bitcoin ETF’lerine eklenen kural değişikliği önerileri için birden fazla uzantı yayınlamış, önerilerin hiçbirisi SEC tarafından onay almamıştı. Ürün, güvenin sponsoru olarak ihraççı 21 Shares ve hisselerinin pazarlanmasına öncülük eden ARK Investments ile ortak bir sunumdu fakat SEC, Nisan ayında bu ürüne ret emri imzası ile karşılık vermeyi tercih etmişti.

  Cboe ise önerilen kural değişikliğini 13 Mayıs’ta SEC’e sunarken, belge dün federal sicilde yayımlanarak onaya girdi. 9 Temmuz gününe kadar bir kararın çıkması beklenirken, kararın sarkabileceği de kamuoyuna sızdırılan bilgiler arasında yer alıyor.

  “Bu Teklifin Onaylanması Gerekiyor”

  Kural değişikliği ile ilgili Cboe’den yapılan açıklamada, önerinin yeterli boyutta olduğunun altı çizildi. Verdikleri teklifin onaylanmasını beklediklerini belirten Cboe konu ile ilgili, “Hem borsa, hem de sponsor, bu teklifin ve dahil edilen analizin, CME Bitcoin Vadeli İşlemleri piyasasının, hem CME Bitcoin Vadeli İşlemleri piyasası hem de spot Bitcoin ile ilgili olduğu için önemli boyutta düzenlenmiş bir piyasayı temsil ettiğini belirlemek için yeterli olduğuna inanıyor. Bu teklifin onaylanması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

  Vadeli İşlemlere Onay Veren SEC Yeterli Gözetim Yok Diyor!

  SEC ise verdiği ret kararlarına dayanak olarak, önemli büyüklükteki bir pazarda yeterli gözetim paylaşım anlaşmalarının bulunmamasını gösteriyor. SEC, bazılarının spor ürünlere karşı argümanı zayıflattığını iddia ederken, vadeli işlem tabanlı BTC ETF ürünlerine onay vererek aslında bu konuda çok katı olmadığını gösterdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle