Kripto Para

Rusya, kripto ile yurtdışına döviz çıkarılmasını engelliyor!

  Daha önce kripto para ve madencilik işlemlerinin tamamen yasaklanması yönünde öneride bulunan Rusya Merkez Bankası (CBR), “yurtdışına döviz çıkışını önlemeye yönelik özel ekonomik tedbirler” kapsamında kullanıcı işlemlerinin takip edilmesini istedi. CBR, kripto paraların da sermaye çıkışında kullanılabileceğini belirterek, bu alanda da dikkatli olunması gerektiğini aktardı.

  Geçtiğimiz haftalarda Rusya Merkez Bankası (CBR), henüz Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başlamadığı dönemlerde bir öneride bulunmuş ve ülkede tüm kripto para işlemleri ile madencilik işlemlerinin yasaklanmasını istemişti. Hükümet ile merkez bankası arasında bu konuda bir anlaşmazlık çıkında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de merkez bankası ile maliye bakanlığının ortak noktada anlaşması gerektiğini belirtmişti. Kriptoları yasaklamayı öneren CBR, bu kez de Rusya’daki ticari bankalara tavsiyelerde bulundu ve bu tavsiyelerde kripto paralar da yer aldı.

  Kripto Paralarla Döviz Çıkışını Önleme Çalışmaları

  CBR, “yurtdışına döviz çıkışını önlemeye yönelik özel ekonomik tedbirler” kapsamında ülkedeki ticari bankalardan taleplerde bulundu. Banka, bu tedbirlere uymak istemeyen kullanıcıların işlemlerinin izlenmesini istedi. Öte yandan CBR, “Rusya’dan sermaye çekimi” olarak da kullanılabileceğini belirttiği kripto para işlemlerinde de dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Bilindiği gibi Rusya’ya ekonomik yaptırım uygulayan ülkeler Rusların kripto paralarla bu yaptırımları delmesinden endişe ediyor, Rusya Merkez Bankası da kriptolar aracılığıyla ülke dışına sermaye çıkarılmasından endişe ediyor.

  CBR’den Bankalara Tavsiye Mektubu

  CBR Başkan Yardımcısı Yuri Isaev, Çarşamba günü Rusya’daki bankacılık kuruluşlarına bir mektup göndermiş ve bankaların, müşterilerinin “olağan dışı” davranışlarına dikkat etmelerini istemişti. Ayrıca söz konusu mektupta, bu tür işlemlerde dijital varlıklarla yapılanların daha fazla dikkat çekmesi gerektiği de vurgulanmıştı. Mektupta bu şüpheli işlemlerin gerekli görülmesi halinde engellenmesi ve Federal Mali İzleme Servisi’ne bildirilmesi gerektiği belirtilmişti. Mektuptan gün sonra CBR’den uyarı açıklaması geldi.

  Rusların Ülke Dışına Döviz Çıkarması Engellenmek İsteniyor

  Rusya’da, Rusya’ya karşı alınan ekonomik yaptırımlara karşı, Rusya’dan para çıkışlarını önlemek için özel önlemler alındı. Rusların döviz işlemlerine 5 bin dolar sınırı getirilirken, yurtdışına çıkmak isteyen Rusların yanlarında götürebileceği maksimum miktarın da 10 bin dolar olmasına karar verildi. Ayrıca Rusya, yayınladığı “Dost olmayan ülkeler” listesinde bulunan ülkelerden gayrimenkul alınması durumunda, ilk olarak Rusya’dan izin alınması gerektiğine karar verdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle