Kripto Para

Rusya kendi kripto altyapısını oluşturabilir!

  24 Şubat tarihinde Ukrayna’yı işgal girişimine başlayan Rusya’ya karşı gelen yaptırım kararları sonrası, Rusların bu yaptırımları kripto paralarla delebileceği iddiaları da sık sık gündeme geldi. Rusya Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, Rusya’nın kripto para piyasaları için kendi altyapısını oluşturma motivasyonunun arttığını ifade etti.

  Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başlaması, Batılı ülkeler ve beraberinde diğer birçok ülkeden yaptırım kararlarının gelmesine yol açtı. Ancak birçok ülkede, Rusya’nın bu yaptırımları kripto para kullanarak delebileceği endişeleri ortaya çıkmaya başladı. Rusya ile kripto para bağlarının sıkça gündeme geldiği bu süreçte, Rusya Maliye Bakanlığı’ndan önemli bir açıklama geldi. Bakanlıktan üst düzey bir yetkili, Rusya’nın kripto para piyasaları adına kendi altyapısını oluşturmak için motivasyonunun arttığını dile getirdi.

  Ivan Chebeskov’un Açıklamaları

  Rusya Maliye Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili olan Ivan Chebeskov, Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırım kararlarının, Rusya’nın kripto para piyasası için altyapı oluşturma motivasyonunu arttırdığını ifade etti. Bakanlıkta maliye politikası sorumlusu olarak görev alan Chebeskov, Uluslararası Bankacılık Günü Konferansı’nda yaptığı açıklamada, yurtdışındaki platformlarda Rus yatırımcıların artık kripto para işlemi yapmalarının çok zor hale geldiğini dile getirdi. Chebeskov açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Rus vatandaşlığı yabancı regülatörler arasında endişeye neden oluyor. Paralar bloke ediliyor, yeni hesapların açılmasına izin verilmiyor. Bu nedenle de Rusya’nın dijital paralar konusunda kendi altyapısını oluşturma motivasyonu da elbette daha fazla artıyor.”

  Bakanlığa Yatırımcılar Varlıklarını Göre Rusya’ya Transfer Etmek İstiyor

  Şimdilerde Rus kripto para kullanıcılarının yurtdışında ve Rusya’da kripto para birimlerini itibari paraya dönüştürme konusunda sorunlar yaşadığı belirtiliyor. Ayrıca gelen açıklamalarda Rus kripto yatırımcılarının paralarının her an bloke edilme riskinin olduğu da ifade ediliyor. Rusya Maliye Bakanlığı’na göre ise kripto para kullanıcı sayısında artış yaşanıyor ve yatırımcıların coin’lerini Rusya’ya transfer etme eğilimi de artış gösteriyor.

  Rusya ve Kripto Paralar

  Geçtiğimiz haftalarda, savaş başlamamışken Rusya’da kripto paralar birçok kez gündeme gelmişti. Ülkenin merkez bankası, kripto para madencilik işlemlerini ve kripto paralarını ülkede yasaklamayı teklif etmişti ancak maliye bakanlığı ve hükümet yetkilileri bu öneriye karşı çıkmıştı. Bakanlık kriptoların düzenlenmesi, vergilendirilmesi ve yasaklanmaması gerektiğini savunmuştu. Öte yandan Vladimir Putin’in de kripto paralara karşı olumsuz bir tavır benimsemediği de biliniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle