Kripto Para

İmzalar atıldı, Rusya dış ticarette Bitcoin’e geçiyor!

  2020 itibariyle kripto para karşıtı tutum sergileyen ve kripto paralar adına olumsuz tarafta yer alan Rusya, peş peşe gelen ekonomik yaptırımların ardından tavrını neredeyse tamamen değiştirdi. Rusya’da kripto paralar konusunda karşı karşıya gelen iki kurum, kripto paraların dış ticarette kullanılmasını sağlayacak yasa tasarısında uzlaşmaya vardı.

  Rusya, 2020’nin sonlarına doğru kripto para sektörüne yönelik sert ve olumsuz bir tavır takınmaya başladı. Kripto paraların ödemelerde ve takaslarda kullanılmasını tamamen yasaklayan Rusya, ayrıca devlet görevlilerinin kripto para yatırımlarına da sınırlamalar getirdi. Bu alanda Rusya’da çalışmalar devam ederken, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı işgal girişimine başlaması ve ardından gelen ekonomik yaptırımlar, Rusya’yı köşeye sıkıştırmaya başladı. Ekonomik yaptırımlar karşısında çözüm arayan Rusya’nın, aradığı çözümü kripto paralarda bulduğu görülüyor.

  Rusya Dış Ticarette Kripto Para Kullanacak

  Hatırlanacağı üzere savaş öncesinde Rusya Merkez Bankası ile Rusya Maliye Bakanlığı arasında kripto paralar konusunda ciddi bir anlaşmazlık yaşanmıştı. Hükümet kanadı kripto paraların kullanımına ilişkin ılımlı önerilerde bulunurken, merkez bankası ise çok katı bir tavır ortaya koyuyordu. Rusya Merkez Bankası’nın birçok yetkilisi söz konusu dönemde kripto paraların Rusya sınırları içerisinde dahi yer almaması gerektiğini savunuyordu. Ancak gelinen son noktada, Rusya’nın dış ticarette kripto paraları kullanması konusunda hazırlanan yasa tasarısında merkez bankası ve maliye bakanlığı uzlaşmaya vardı.

  Yasa Tasarısı Ne İçeriyor?

  Rus haber ajansı Tass tarafından aktarılan habere göre Rusya Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası, uluslararası ticaret anlaşmalarında Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto para ödemelerine izin veren yasa tasarısı üzerinden uzlaşma sağladı. Hatırlanacağı üzere Maliye Bakanı Yardımcısı Alexei Moiseev daha önceki bir yorumunda, Rusya’nın tıkanan dış ticaret işlemlerinde kripto paraların kilidi açabileceğini dile getirmişti. Sağlanan uzlaşmanın ardından da konuşan Moiseev, yasa tasarısında kripto paraların nasıl kullanılacağına ve nasıl alınacağına dair detayların yer aldığını belirtti.

  Rusya Merkez Bankası’nın Ülke İçinde Kripto Tavrı Net

  Kripto paralara çok katı şekilde karşı duran Rusya Merkez Bankası, söz konusu yasa tasarısına yeşil ışık yaktı. Bu aşamadan sonra artık Rusya’nın uluslararası ticarette kripto para ödemelerine ne zaman geçeceği ve kripto paraları nasıl kullanacağı takip edilecek gibi görünüyor. Ancak yine Rusya Merkez Bankası, Rusya’da kripto para ödemelerinin ve takas işlemlerinin yasallaşmasına çok net bir şekilde karşı çıkmaya devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle