Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 2 – 8 Kasım 2022

  Kripto para piyasasında Kasım ayı pek çok yatırımcının hiç beklemediği gelişmelerle çalkalandı. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında çalkantı yaratan gelişmeler, altcoin piyasasının da altını üstüne getirdi. Piyasa değerine göre en değerli ilk 10 listesinde bulunan kripto paraların fiyatlarında sert hareketlilik yaşandı.

  2 – 8 Kasım 2022 tarihleri arasında en popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  2 Kasım Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başında pozitif sinyaller gösteren altcoin piyasası 2 Kasım Çarşamba gününde tersine döndü. BNB başta olmak üzere XRP, ADA ve SOL coin fiyatlarında yüzde 3-4 civarında kayıplar yaşanması yatırımcıları endişelendirdi. Günün en fazla değer kaybeden popüler altcoini ise son dönemin gözdesi olan DOGE fiyatı yüzde 10 geriledi. 

  CoinGecko verilerine göre en değerli ilk 100 kripto para listesinde bulunan projeler arasından Ekim ayında en çok yükseliş görenler dikkat çekti. Özellikle DOGE, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından yüzde 146’lık bir büyüme gösterdi. Bununla birlikte sermaye artırımı yapan Huobi Global borsasının yerel tokeni HT en çok değer kazanan projeler arasında yer aldı.

  En büyük ikinci meme token Shiba Inu ekibi, Shiba Eternity kart oyunu hakkında sürpriz bir paylaşım yaptı. Geliştiriciler, yaptığı sürpriz paylaşımda resmi ve özel Shiba Eternity oyuncu kılavuzunun yayınlanacağını duyurdu. Bu gelişmeye rağmen SHIB coin fiyatındaki kayıplar devam etti.

  3 Kasım Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü satış baskısı karşısında direnmekte zorlanan altcoin boğaları, 3 Kasım Perşembe günü yine pozitif sinyaller göstermeyi başardı. Önde gelen altcoin projelerinden XRP, ADA ve SOL coin fiyatlarında yüzde 1 civarında artış görülürken yatırımcılar bu performanstan memnun kalmadı. BNB ise yüzde 3 yükselişiyle beğeni toplamayı başardı. Öte yandan DOGE dünkü kayıplara ek olarak yüzde 4 daha değer kaybetti. 

  Altcoin piyasasında yerli yatırımcıların yakından takip ettiği projelerden Chiliz (CHZ) dikkate değer bir yükseliş yaşadı. CHZ coindeki bu yükselişin sebebi, yaklaşan dünya kupası nedeniyle yatırımcıların ilgisinin artması ve piyasaya yeni sürülen fan token’lar oldu. Ayrıca ChilizX platformunun güncellenmesi yükselişe katkı sağladı. 

  ABD Adalet Bakanlığı’ndaki yeni bir federal başsavcı ekibi, USDT stablecoin ihraççısı Tether hakkında düzenlenen soruşturmaya atandı. Soruşturmada yeni bir dönemin başlaması kripto paralar için kritik bir sürece girildiğini gözler önüne serdi. Bu haber bazı altcoin projelerindeki satış baskısını arttırdı. 

  4 Kasım Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında ılımlı bir hava oluşması, hafta başından beri inişli çıkışlı grafik çizen popüler altcoin fiyatlarını yeniden yukarı yönlü destekledi. BTC fiyatındaki yükselişe paralel olarak hacim artışı yaşayan altcoinler 4 Kasım Cuma gününde yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı. BNB coin yüzde 7.55 artışla tüm dikkatleri üzerine çekti. ADA ve SOL kazançları yüzde 7-8 civarında kalırken XRP yüzde 11.23 artarak yatırımcısını sevindirdi. 

  SEC davası ile gündemden düşmeyen Ripple’ın eski CTO’su Stefan Thomas, XRP destekli bir mikro ödeme ağı kuracağını duyurdu. Sosyal medya hesabından dikkat çekici paylaşımlarda bulunan Thomas, XRP destekli bir Interledger mikro ödeme ağı hazırladığını belirtti. Bu gelişmenin ardından XRP coin fiyatında hızlı bir yükseliş görüldü. 

  Yerli yatırımcılar arasında popülerlik kazanan STEPN projesinin arkasındaki şirket Find Satoshi Lab yeni projesini duyurdu. Yenilikçi yapısıyla NFT pazarı Mooar'ı piyasaya süren şirket yatırımcıların büyük ilgisi ile karışlandı. 

  5 Kasım Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto paralardaki bahar havası pek uzun sürmedi. 5 Kasım Cumartesi gününde yeniden satış baskısı ile karşılaşan altcoinlerin önemli bir kısmı kademeli düşüş yaşadı. BNB, XRP ve DOGE fiyatlarında kısıtlı da olsa geri çekilmeler takip edildi. Öte yandan XRP ve SOL coin piyasadan pozitif ayrışarak yatırımcısını heyecanlandırdı. SOL coin kazançları bu piyasa koşullarında yüzde 9.30 oldu.

  XRP ve SEC davasında yaşanan yeni gelişmeler XRP fiyatına olumlu yansıdı. Cryptillian Payment Systems isimli bir ödeme şirketi, Ripple'ı SEC'e karşı davasında desteklemek için mahkemeye özet sunmak için talepte bulundu. Blockchain Birliği ve Coinbase, gibi şirketin bu davada Ripple lehine taraf alması dikkat çekti. 

  Kripto para sektöründe dikkat çeken Solana tabanlı DeFi platformu Solend, borç verme havuzlarından üçünde Oracle saldırısı yaşadı. PeckShield güvenlik firmasının bildirdiği bu gelişme altcoin topluluğunda panik yaratsa da SOL coin fiyatında piyasadan pozitif ayrışma olması dikkatlerden kaçmadı. 

  6 Kasım Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde altcoin piyasasındaki volatilite arttı. Dünkü hızlı yükselişiyle dikkat çeken SOL coin 6 Kasım Pazar gününde yüzde 11.52 kayıpla kazançlarının hepsini geri verdi. BNB ve XRP fiyatları kademeli değer kaybederken ADA ve DOGE kayıpları yüzde 6-7 seviyelerine ulaşarak yatırımcısını korkuttu. 

  Sektörün önde gelen şirketlerinden kripto cüzdan platformu Blocto, eski Meta çalışanlarının oluşturduğu Aptos ekosistemine 3 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Bu gelişmeyle birlikte geçen haftaya damgasını vuran APT coin fiyatında yeniden yükseliş hareketleri takip edildi. 

  Blockchain tabanlı oyun projesi Gala, pNetwork'de yaşanan akıllı sözleşme saldırısının sonrasında yüzde 30'luk bir düşüş yaşadı. GALA coin fiyatındaki sert düşüşte yatırımcıların panik olmasının yanı sıra bazı borsaların tokenin paritesinde değişime gitmesi de detkili oldu. 

  7 Kasım Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde kripto paralarda yükseliş bekleyenlerin umutları suya düştü. 7 Kasım Pazartesi özellikle basında yer alan gerilim dolu haberler, kripto para sektörüne olan güveni sarstı. Hafta başında BNB ve ADA coinler yatay seyrederken XRP fiyatı az bir oranda geriledi. Öte yandan olumsuz haberlerden etkilenen SOL coin yüzde 9.28 oranında değer kaybederek dikkatleri üzerine çekti. 

  Kripto para sektöründe stablecoin ihraççısı Circle, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock şirketiyle ortaklığını açıkladı. Dev fon yöneticisinin desteği ile yeni bir rezerv fon hazırladığını açıklayan Circle yönetimi, kripto para sektöründen destek gördü. USDC ihraççısı şirket, beş farklı kripto ürününe entegrasyon sağlayacağını duyurdu.

  Türkiye Nomics raporuna göre 3 kripto borsasına bakıldığında en çok DOGE işlem çiftinde hareketlilik yaşadı. Öte yandan Bitcoin ve Ethereum ile kıyaslandığı zaman bile DOGE ezici bir üstünlükle dikkat çekti. Yerli yatırımcıların en çok tercih ettiği altcoin DOGE oldu. 

  8 Kasım Salı Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde takip edilen korkutucu ortam, yerini sert satışlara bıraktı. 8 Kasım Salı gününde bütün önde gelen altcoinlerde değer kaybı hız kazandı. Popüler altcoinler arasında XRP yüzde 12, DOGE yüzde 20 ve SOL coin yüzde 17.86 oranında kayıp yaşayarak yatırımcılarını adeta perişan etti. Basındaki haberlerin etkisiyle BNB ve ADA fiyatlarındaki kayıplar çok derinlik kazanmadı.

  En büyük kripto para borsası Binance'in yerel token'ı BNB coin basında geniş yankı bulan FTX haberlerinin ardından yükselişe geçti. Dev borsanın FTX’i bünyesine katmak için bağlayıcı olmayan bir anlaşma yapıldığını duyurması bu yükselişte etkili oldu.

  Ethereum ölçeklendirme platformu Polygon (MATIC), haftalık bazda ciddi bir artış yaşayarak yatırımcıların dikkatini çekti. Yapılan ortaklıklar, ağ yapısında gerçekleşen geliştirmeler ve topluluğun artan ilgisiyle değer kazanan MATIC coin son dönemdeki sert satış dalgasından kaçamadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle