Kripto Para

Facebook’un dijital cüzdanına anında iptal baskısı geldi!

  Kripto para piyasalarının uzun süredir merakla beklediği Facebook’un dijital cüzdan uygulaması Novi için pilot uygulama başlatıldı. Heyecan uyandıran bu gelişmenin etkisi görülmeye devam ederken, düzenleyicilerin Novi uygulamasının durdurulması için baskı yapması dikkat çekiyor.

  Kripto para piyasaları, uzun bir süredir sosyal medya devi Facebook’un başlatacağı dijital cüzdan uygulamasını bekliyordu. Bu alanda bir süredir çalışmalarını sürdüren Facebook, ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase ile ortaklık kurdu. Facebook’un dijital cüzdan uygulaması Novi’nin başlatılması için kurulan bu ortaklık heyecanı katlarken, düzenleyicilerin uygulamayı iptal etmek için baskıları da başladı.

  Novi’nin Şimdilik Pilot Uygulaması Başlatılıyor

  Sosyal medya devi, kendi kripto parasını çıkarmak için de çalışmalara başlamıştı. Ancak Facebook, kendi kripto parası olan Libra projesinde başarısız oldu. Ardından finans sektöründe varlığını güçlendirmek adına, Blockchain teknolojisinden yararlanma arayışından vazgeçmeyen Facebook, kripto para cüzdan uygulaması Novi’yi hayata geçirmek için Coinbase ile ortaklık kurdu. Henüz lansmanı test aşamasında olan uygulama, Novi Başkanı David Marcus’un açıklamalarına göre şimdilik pilot uygulamasını başlatıyor.

  Novi’nin Kullanılabildiği Bölgeler

  Marcus’un açıklamalarına göre Facebook, uygulamanın pilot versiyonunu, hizmetin sağlamlığını test etmek isteyen küçük bir grup insanın kullanabilmesi için hayata geçiriyor. Facebook’un dijital cüzdanı Novi hizmeti, Orta Amerika’da yer alan küçük bir Latin Amerika ülkesi olan Guatemala’da ve ABD’de (Alaska, New York, Nevada, ABD Virjin Adaları hariç) kullanılabilir durumda. Uygulamanın pilot versiyonundan gelecek olumlu geri dönüşler sonrasında, Novi’nin daha fazla bölgede kullanıma sunulması bekleniyor.

  Novi Hizmeti Kullanıcılara Ne Sağlayacak?

  Novi hizmeti, Pax Dollars gönderilmesine ve alınmasına olanak tanıyacak. Pax Dollars, ABD tarafından düzenlenen bir stablecoin ve kullanıcıların nakit rezervler ve nakit eşdeğerleri ile desteklenmesi ile dikkat çekiyor. Fonlar, kurulan ortaklık sonucunda Coinbase Custody tarafından tutulacak ve kullanıcılar da istedikleri anda Pax Dollars varlıklarını fiat para birimine dönüştürebilecek.

  5 Senatör, Facebook’a Karşı Komite Oluşturdu

  Facebook’un kripto para sektöründeki adımları biraz sancılı oldu. Kişisel veri sızıntıları, Cambridge Analytica skandalları gibi gelişmeler, düzenleyicilerin radarına girdi. Bu nedenle de ABD’de, Facebook’a karşı bu alanda bir baskı kurulmuş durumda. Hatta kripto para karşıtı Senatör Elizabeth Warren, Facebook’un duyurusundan birkaç saat sonra, projenin iptal edilmesi için kendisiyle birlikte 5 senatörden oluşan bir komite kurdu. Bu senatörler, Facebook’un güvenilmez olduğunu ve Diem’in başlatılmasının, ABD finansal sistemi için risk oluşturduğunu düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle