Tom Lee’ye göre Bitcoin “şok dalgasını” atlatacak

  Fundstrat Global Advisors şirketinin yönetici ortağı Tom Lee, Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) açıklamalarından yola çıkarak Bitcoin’i değerlendirdi. Lee’ye göre Musk’ın açıklamaları, Bitcoin rallisinin devam etmesini engellemeyecek. Lee bu açıklamaların, tam aksine bir iyileştirme adımında tetikleyici unsur olarak kullanılabileceğini düşünüyor.

  Fundstrat Global Advisors şirketinin yönetici ortağı Tom Lee, son günlerde kripto para piyasalarının ana gündem maddesini oluşturan Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) açıklamalarını değerlendirdi. Lee dile getirdiği açıklamalarında, Musk’ın Tesla otomobil satışlarında BTC kabul etmeyecekleri duyurusunu odağına aldı. Lee’ye göre Tesla’nın çevreci bir yaklaşım ile BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmemesi, BTC rallisinin devam etmesini engellemeyecek.

  Tom Lee’nin Açıklamaları

  Tom Lee, konuya ilişkin olarak şu sözleri dile getirdi:

  “Bence bu durum insanların Bitcoin için negatif düşünmelerine sebep olmayacak. Ancak insanlar dijital varlıkların büyümesi ile ortaya çıkan problemlere daha fazla odaklanma şansı bulacak. Bunu aslında Bitcoin endüstrisinin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi ve proof-of-work (iş ispatı) sistemi için daha verimli yollar bulması adına bir çağrı olarak görebiliriz.”

  Musk’ın Açıklamaları ve Piyasalara Etkisi

  Elon Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla şirketi, geçtiğimiz aylarda 1,5 milyar dolarlık BTC yatırımı yapmıştı. Ardından Tesla, otomobil satışlarında BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlamıştı. Ancak 12 Mayıs tarihinde gelen açıklamada, “Bitcoin’in enerji tüketiminden dolayı” Tesla BTC ödeme yönteminin askıya alındığını duyurmuştu. Elon Musk’ın Twitter’dan dile getirdiği bu açıklamalar, kripto para piyasalarında sarsıntılara neden olmuştu.

  Elon Musk’ın açıklamasının duyulması ile birlikte Bitcoin 1 günde yaklaşık %15 oranında değer kaybetti. Aynı şekilde önde gelen kripto paralardan Ethereum (ETH), XRP gibi coinler ve MicroStrategy, Coinbase ve Square gibi kripto para bağlantılı şirketlerin hisse değerlerinde de düşüşler yaşandı.

  Lee Musk’ın Yarattığı Şokun Atlatılacağını Düşünüyor

  Piyasada görülen bu düşüş dalgasına rağmen Tom Lee Bitcoin fiyatının artacağına neredeyse emin. Lee, Musk’ın açıklamalarının yarattığı “U dönüşü” şokunun atlatılacağını düşünüyor. Ayrıca Tom Lee’ye göre BTC 2021 yılında 125 bin dolara kadar yükselecek. Lee daha önce 2021 BTC fiyat tahminini 100 bin dolar olarak açıklamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle