Rusya, El Salvador gibi BTC’yi kabul etmeli – Rus milyarder

  Rus milyarder Oleg Deripaska, Rusya’da dijital paralar konusundaki katı düzenlemelerden dolayı Rusya Merkez Bankası’nı suçladı. Deripaska, tıpkı El Salvador’da olduğu gibi Rusya’nın da Bitcoin’i (BTC) ödeme yöntemi olarak kabul etmesi gerektiğini savundu.

  Bilindiği gibi geçtiğimiz haftalarda El Salvador Devlet Başkanı Niyab Bukele bir açıklama yaptı ve Kongre’ye Bitcoin (BTC) ile ilgili bir yasa tasarısı sunacaklarını söyledi. Ardından Bukele bu tasarıyı sundu, tasarı Kongre’den çoğunluğun onayını aldı ve Bitcoin, El Salvador’un resmi para birimlerinden biri oldu. El Salvador’un BTC hamlesi tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Genellikle Latin Amerika ülkeleri, bu haberi bir şablon gibi karşılama eğilimi gösterirken, benzer bir çağrı da Rus milyarder Oleg Deripaska’dan geldi.

  Milyardere Göre Rus Vatandaşlar Engelleniyor

  Deripaska, Rusya’da dijital paralar konusundaki katı düzenlemelerden dolayı Rusya Merkez Bankası’nı sorumlu tuttu. Ardından Deripaska, Rusya’nın da tıpkı El Salvador gibi Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmesi gerektiğini söyledi. Oleg Deripaska’ya göre Rusya Merkez Bankası, Rus vatandaşların Bitcoin ve diğer kripto para birimleri konusunda aktif olmasını engelliyor. Deripaska, eleştirilerini ve tavsiyelerini Telegram kanalı üzerinden paylaştı.

  Deripaska’nın Merkez Bankası’na Çağrısı

  Rusya Merkez Bankası’na Bitcoin konusunda çağrı yapan Deripaska, bu konuda da El Salvador örneğini gösterdi. Oleg Deripaska’nın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  “Sık sık adı geçen Honduras’a yakınlığı ile bilinen zavallı El Salvador bile dijital para birimlerine olan ihtiyacı fark etti ve Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul ederek basit bir adım attı.”

  Deripaska, merkez bankasına yaptığı çağrıda ayrıca uluslararası ticari ilişkiler için de kripto para adımının yararlı olacağını savundu. Rusya’nın uluslararası iş anlaşmalarına olan ihtiyacını vurgulayan ünlü milyarder, bu konuda da “dış ticaret anlaşmalarında bağımsızlık sunan gerçek bir finansal araç” eksikliğinden dem vurdu.

  Oleg Deripaska Kimdir?

  Milyarder kimliğinin yanı sıra Rusya’nın en büyük yardım ve hayır kurumu olan Voloe Delo’nun da kurucusu olan Deripaska, 2008 yılına kadar Rusya’nın en zengin insanıydı. Oleg Deripaska, 2008 yılındaki mali krizden sonra bu unvanını kaybetti. Forbes’in tahminlerine göre Oleg Deripaska’nın güncel serveti 4,8 milyar dolar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle