Kripto Para

Apple da Rusya’yı affetmedi, yaptırım kararını açıkladı

  24 Şubat Perşembe sabah saatlerinde Rus ordusu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emri ile Ukrayna’ya girdi ve savaş resmen başladı. Bununla birlikte ABD’den ve AB ülkelerinden Rusya’ya yönelik yaptırımlar gelmeye başladı. Rusya’ya yaptırım uygulayanlara bu kez de Apple dahil oldu.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emri ile Rus ordusu Perşembe sabahı Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas bölgesine askeri harekat başlattı. Rus askerleri daha sonra havadan ve karadan Ukrayna’nın başkenti Kiev’e ilerledi ve Kiev sokaklarında çatışmalar yükselmeye başladı. Savaşın acı tablosu insani endişeleri arttırırken, savaşın etkisi ekonomi piyasalarına da yansıdı. ABD ve Avrupa ülkeleri peş peşe Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırım açıklarken, bu yaptırımlara bir yenisi de teknoloji devi Apple’dan eklendi.

  Apple, Rusya’ya Yönelik Yaptırım Kararını Açıkladı

  ABD, Rusya’nın savaş ilan etmesinden sonra Rus bankalarına yönelik yaptırım uygulanacağını açıkladı. Alınan bu kararın ardından Apple da bu kurumların kartları ile yapılan ödemelerin artık ApplePay’de geçerli olmayacağını açıkladı. Apple’ın dijital cüzdan hizmeti ApplePay, Batılı devletlerin ardından Rus bankalarına olan desteğini böylece resmen duyurmuş oldu. Apple’dan gelen duyuru sonrasında, devlet destekli bir Rus bankası olan Promsvyabank’tan yapılan başvurular da Apple Store üzerinden kaldırıldı.

  Uygulamalar Apple Store’dan kaldırılmış olsa da bu uygulamaları daha önceden indirmiş olan kullanıcıların, hizmetten yararlanmaya devam edebilecekleri ifade edildi.

  Google Play Store Benzer Bir Adım Atacak Mı?

  Rus haber ajansı RBC’nin haberine göre Promsvyabank’ın 3 uygulaması, Apple Store’dan kaldırıldı. Apple, dijital mağazası üzerinden Rus bankalarına yönelik yaptırım kararı alırken, Google Play Store ise şimdilik sadece bankacılık uygulamasını kaldırdı. Google Play Store’un da ilerleyen günlerde benzer bir adım atıp atmayacağı merak ediliyor. Savaşın başladığı gün İngiltere de 5 Rus bankasına yönelik yaptırım kararı almıştı. Rus bankalarına yönelik yaptırım kararlarının ekonomik boyuttaki etkileri takip edilecek.

  Rusya Ekonomik Yaptırımlarla Yalnızlaştırılıyor

  Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatına başlaması ile birlikte Rusya’ya yönelik yaptırım kararları peş peşe gelmeye başladı. ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz akşam Rusya’nın dolar, Euro, pound ve yen cinsiden iş yapmasını sınırlayacaklarını açıkladı. Benzer yaptırım kararları, Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin askıya alınması gibi adımlarla devam etti. Apple’dan gelen yaptırım kararı ile birlikte Rusya ekonomik anlamda yalnızlaştırılmaya başlandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle