Dijital Ticaret Odası Başkanı’nından BTC fiyat tahmini

  Dijital Ticaret Odası’nın kurucusu ve başkanı Perianne Boring, Bitcoin (BTC) fiyat tahminini açıkladı. Ünlü analist PlanB’nin “stok akış modeli” ölçümlerinden yararlandıklarını ifade eden Boring’e göre Bitcoin fiyatı 2021 yılı içinde 288 bin dolara kadar yükselebilir.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Covid-19 salgınının ABD piyasalarını vurmasıyla birlikte Mart 2020 döneminde çöküş yaşamıştı. O dönemde 3 bin 700 dolar bandına kadar gerileyen Bitcoin, daha sonra salgının yarattığı enflasyon endişesinin de büyük etkisi ile yıl boyunca kademeli olarak yükseliş elde etti.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Bitcoin’in 3 Yıllık Süreci

  Bitcoin, bu tarihten de önce 16 Aralık 2017’de 20 bin 89 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırmıştı. Bu rekor, Bitcoin’in popülaritesini o dönemde zirvelere çıkarmaya yetmişti. Ardından 3 yıl boyunca kripto para piyasalarında Bitcoin’in yeniden o seviyelere çıkıp çıkamayacağı merak edilir hale gelmişti. Bitcoin bunu, tam tamına 3 yıl sonra 16 Aralık 2020 tarihinde başardı. Bu tarihte 20 bin dolar barajını geçen Bitcoin, böylece büyük rallisini de başlatmış oldu.

  Ancak Bitcoin Aralık 2020 döneminde rekor kırana kadar, yıl boyunca dalgalı hareket etti ve onun rekor kırmasında birçok faktör önemli rol oynadı. Bitcoin’in rekor sonrası girdiği rallide birçok analist de Bitcoin fiyat tahminini paylaşmaya başladı. Bu tahminlere bir yenisi de Dijital Ticaret Odası’nın kurucusu ve başkanı Perianne Boring’den geldi.

  Boring 2 Ölçüm Modelinden Söz Etti

  Boring, ünlü analist PlanB’nin şöhret kazanmış olan “stok akış modeli” (stock to flow) ölçümlerinden yararlandıklarını ifade etti. Boring’e göre bu ölçüm modeli baz alındığında BTC fiyatı 2021 yılı içinde 288 bin dolara kadar yükselebilir. CNBC’nin Squawk Box programına konuk olan Boring, ayrıca Dijital Ticaret Odası bünyesindeki üyelerden birinin geliştirdiği formüle de değindi.

  Üyenin geliştirdiği formüle göre “dünyanın en büyük kripto para biriminin fiyatı” 72 bin dolar olmalı. Boring, bu formülün birçok ağda değerlendirilmek üzere kullanıldığını öne sürdü. Ancak PlanB’nin ölçüm modeline göre BTC 2021 yılında 100 bin dolar ile 288 bin dolar arasında bir fiyata ulşacak.

  Stok akışı modeline göre ayrıca BTC, 2029 yılında 10 bin ons altın değerinde olacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle