Kripto Para

Ripple, SEC davasında BTC ve ETH kartını yeniden oynadı

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında Aralık 2020’den bu yana süren davada, Ripple davanın hakimi Sarah Netburn’e başvuruda bulundu. Ripple avukatları, SEC’den istedikleri Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) belgelerinin hala kendilerine teslim edilmediğini ifade etti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında 22 Aralık 2020 tarihinden bu yana XRP davası görülüyor. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu öne sürerek, Ripple’ın ve 2 üst düzey yöneticisinin yapmış olduğu XRP satışlarının yasadışı olduğu gerekçesi ile dava açtı. Ripple ise davada XRP’nin menkul kıymet olmadığını dile getirdi. Ripple, geçtiğimiz duruşmalarda SEC’nin 8 yıl boyunca kendilerini bu konuda bilgilendirmemiş olmalarının “kötü niyetli” olduğunu dile getirdi.

  Ayrıca Ripple, SEC’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) menkul kıymet olarak görmezken, XRP’yi neden menkul kıymet olarak gördüklerini sordu. Ancak SEC’den bu argümana karşı henüz bir savunma gelmedi. Ripple avukatları da bu konuya ilişkin BTC ve ETH belgelerinin teslimi yapılmadığı için davanın hakimi Sarah Netburn’e başvurdu. Mahkeme, BTC ve ETH konusunda bir karar almıştı ve SEC’nin, BTC ve ETH ile ilgili olarak kurum içi yazışmalarını Ripple’a sunmasını istemişti.

  Ripple’ın Talep Ettiği Kurum İçi Belgeler

  Ripple, söz konusu talebinde aslında bir karşılaştırma yapmak istiyor. SEC’nin BTC ve ETH’yi değerlendirirken, XRP’yi neden konunun dışında bıraktıklarını görmek isteyen Ripple’ın bu talebinin, SEC’yi davada zayıflatabileceği düşünülüyor. Mahkemenin 6 Nisan ve 6 Mayıs tarihlerinde verdiği kararlara göre Ripple, SEC’nin bu konudaki kurum içi yazışmalarını görme hakkına sahip. Bu belgeler arasında şunlar bulunuyor:

  • Bölüm raporları,
  • Kurum içi çalışma grupları nihai raporları,
  • SEC üyelerine sunulan ve SEC’nin resmi yaklaşımını yansıtan belgeler.

  Ripple 18 Haziran’a Kadar Belge Görmek İstiyor

  Ripple ilgili başvuru raporunu 4 Haziran tarihinde Sarah Netburn’e gönderdi. Ripple raporunda SEC’nin “mahkemenin aldığı karara uyum göstermediğini” ve hala kendilerine tek bir belge sunmadıklarını vurguladı. Ripple, mahkemeden SEC’nin söz konusu belgeleri en geç 18 Haziran 2021 tarihine kadar teslim etmesini talep ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle