Kripto Para

Fransa’da merkez bankasından kripto şirketlerine çağrı!

  Fransa Merkez Bankası Başkanı kripto şirketlerine seslendi! Şirketlere zorunlu lisanslama çağrısında bulunan başkan, “Kripto işletmelerinin daha sıkı düzenleyici gerekliliklere tabi tutulması gerek” ifadeleri ile çağırısını iletti.

  Fransa’dan kripto şirketlerine “lisanslama” çağrısı iletildi. Banque de France (Fransa Merkez Bankası) Başkanı Villeroy de Galhau tarafından iletilen çağrıda, kripto işletmelerinin daha sıkı gerekliliklere tabi tutulması gerekliliği söylendi.

  Sektörde “Düzensizlik” Öne Sürüldü

  Başkan Galhau tarafından iletilen, “Kripto işletmelerinin daha sıkı düzenleyici gerekliliklere tabi tutulması gerek” ifadeleri ile gözler ülkeye çevrilirken, bu çağrının sektörün yaşadığı düzensizliklerden kaynaklandığı belirtildi. Zorlu bir yılı geride bırakan ve Terra ekosisteminin çöküşü ve FTX iflası gibi bir dizi gelişmelerin zorda bıraktığı kripto sektörüne yönelik bu çıkış ise sürpriz olarak karşılanmadı.

  Başkan Galhau, piyasada son dönemde yaşanan dalgalanmaya cevaben mevcut yerine ruhsatlandırma getirilmesi gerektiğini savunuyor. Yaklaşan Avrupa Birliği (AB) düzenlemelerinin yürürlüğe girmeden önce Fransız hükümetinin bu konuda harekete geçmesini istiyor.

  “En Kısa Sürede DASP Lisanslamasına Geçilmesini Arzu Ediyoruz”

  Fransa’da kripto para birimleri ile çalışan yaklaşık 60 platform için Fransa’da finansal piyasalar otoritesi olarak görev yapan Autorite des Marches Financiers (AMF) kaydı istenmişti. Kayıtlar isteğe bağlı olarak çıkartılmış ve bahsi geçen platformlardan hiçbirisi kayıt işlemi gerçekleştirmemişti.

  Lisansların isteğe bağlı olması ile ilgili sektör temsilcileri ile bir araya geldiğinde konuşan Başkan Ghau, Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcılarının (DASP) lisanslaması konusunda ısrarcı oldu. Ghau, “2022’deki tüm düzensizlik basit bir inancı besliyor. Fransa’nın sadece kayıttan ziyade mümkün olan en kısa sürede zorunlu bit DASP lisanslamasına geçmesini arzu ediyoruz.” ifadeleri ile durumu özetledi.

  12 ila 18 Ay Arası Süre Verilmesi Öngörülüyor

  Geçtiğimiz yıl 2023 yılında yürürlüğe girmek üzere AB kurumları ve üye devletleri, yeni Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) mevzuatı üzerine bir anlaşmaya vardı. Özellikle kara para önleme noktasında sert kuralların öne çıktığı düzenlemenin ardından açıklama yapan Başkan Ghau ise sıkı denetim konusunda ısrarcı. Rapora göre 2023 yılında yürürlüğe girmesi beklenen düzenleme ardından kripto para birimleri ile çalışan işletmelerin 12 ila 18 ay süresi olacak. Ayrıca Brüksel, AB’de ikamet edenler için kripto işlemlerini işleyen platformları AB’deki vergi makamlarına da rapor vermeleri noktasında zorunlu bırakmak istiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle