Kripto Para

Avrupa Merkez Bankası'nda stablecoin'lere veto gündemi

  Avrupa Merkez Bankası (AMB) yeni açıklamasıyla kripto para basının da gündemine geldi. AMB, özel kurum ve kuruluşlar tarafından üretilen stablecoin formatındaki paraları veto etme yetkisi istiyor…

  Avrupa Birliği yetkilileri ile görüşmeye başladığı öğrenilen Avrupa Merkez Bankası (AMB), stablecoinler için veto yetkisi talep ediyor. Avrupa’daki bankacılar, Facebook gibi dev şirketler tarafından üretilen stablecoin projelerinin mali istikrarı ve ekonomik sistemi bozabileceğinden endişe ediyor. Bu sebeple yeni bir çözüm arayışında olan bankacılar, stablecoin veto yetkisini gündeme taşıdı.

  Avrupa Merkez Bankası (AMB), para sistemini olumsuz yönde etkileyebileceğini düşündüğü stablecoin (sabit kripto para) projelerini veto edebilmek istiyor. Bilindiği üzere ABD merkezli dev şirket Facebook, kendi stablecoin projesi olan Diem’i hayata geçirebilmek için Avrupa’daki politikacılar ile bir yıldır görüşmeye devam ediyor.

  Euro Bölgesi İçin Tehdit Oluşturabilir

  Avrupa Birliği, 2020 yılı Eylül ayında Faceook’un Diem projesi hakkında kapsamlı bir tasarı hazırladıktan sonra uygulaması gereken bazı standartları kamuya açıklamıştı. Bu standartlara göre Euro bölgesi içerisinde kendi stablecoinini üretmek isteyen şirketler, yürürlüğe girmesi halinde bu standartlara uyum sağlayacak.

  Kendi kripto para birimini çıkarmak isteyen bu şirketler, gerekli onayları almadan önce hem ulusal bazda hem Avrupa Birliği bazında bir başvuruda bulunacak. Avrupa Merkez Bankası (AMB) da bu stablecoinleri gerektiğinde veto edebilmek için kendinde yetki olmasını talep ederek politikacılar ile görüşmelere başladı.

  Avrupa Birliği Vekilleriyle Anlaşacak

  Avrupa Merkez Bankası, başvuruları değerlendirirken yine AMB’nin görüşlerinin esas alınmasını ve veto ettiğinde bu karara uyulmasını istiyor. Kripto para basınında da geniş yankı bulan habere göre AMB, Avrupa Birliği yetkililerine şu açıklamada bulundu: “Stablecoinlerin mevcut para politikasına ve ödeme sistemlerine karşı ne gibi tehditler oluşturabileceği konusunda Avrupa Merkez Bankasının görüşleri esas alınmalıdır.”

  Eylül 2020’de yapılan ve hazırlanan tasarının güncellenmesi talebi Avrupa Merkez Bankası (AMB) tarafından yetkililere iletildi. Bankanın talebi, AMB’nin alacağı kararların birlik içindeki ulus devletler üzerinde bağlayıcı olmasını sağlayacak bir maddenin eklenmesini içeriyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle