Kriptopara

Ripple fiyat tahmini: 2021 Yılında 2 doları aşabilir

  Anlık gelen XRP fiyatı verilere bakıldığında, Amerikan Doları cinsinden 1 Ripple %xrp+usd% Dolar iken, Türk lirası cinsinden 1 Ripple %xrp+try% TL olarak işlem görüyor. Bugünkü Ripple fiyat değişimlerine baktığımızda XRP 24 saatte %litecoin+yuzde%

  Ripple, önde gelen kripto para birimlerinden bir tanesi. 2020 yılında oldukça çalkantılı bir süreç geçiren Ripple, son birkaç aydır oldukça inişli çıkışlı bir grafik ortaya koyuyor. Makalemizde Ripple’ın önümüzdeki süreçte, hangi değerlerde olabileceğini tahmin edeceğiz. 

  2020 Yılı Ripple İçin Nasıl Geçti?

  2020 yılı, dünyamız ve kripto para sektörü için hayli karışık bir seneydi. Yaşanan koronavirüs pandemisi nedeniyle, kripto paraların değeri büyük ölçüde düştü. Ripple da bundan önemli bir şekilde etkilendi. Ancak birkaç ay sonra kripto paralar toparlanmayı başardı. 

  Ripple da başlayan boğa koşusuyla birlikte, değerini oldukça önemli bir ölçüde arttırsa da, daha sonra hem Ripple’ı hem de kripto para sektörünü sarsan bir gelişme yaşandı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ya da kısa adıyla SEC, Ripple’a yasadışı menkul kıymet satışından ötürü dava açtı. 

  Ripple’a açılan bu dava kısa zamanda büyük ses getirdi. Tüm kripto para sektörü bu haber ile çalkalandı. Ripple’ın yerel tokenı XRP’nin değeri de %70 oranında değer kaybederek adeta dibi gördü. 

  Ripple için sıkıntılar yalnızca bunlar ile sınırlı kalmadı. Bazıları dünyaca ünlü kripto para borsaları olmak üzere, birçok kripto para borsası XRP’yi delist ettiklerini duyurdu. Bu borsalar arasında Coinbase, Kraken ve Binance’in ABD faaliyetlerini yürüten kısmı da yer aldı. 

  Bu gelişmelerin ardından Ripple, 2020 yılını 0.2198 gibi bir değer ile kapattı. 

  Ripple Neden Geriledi?

  Ripple, 2018 yılının Ocak ayı içerisinde, 3.84 dolara çıkarak ATH seviyesine ulaşmayı başarmıştı. Ancak o günden beri bu seviyelere çıkılamadığı gibi çok daha altında rakamlarda yer almaya başladı. Ripple pandemi süreci sebebiyle de düşüş yaşamış olsa da, asıl düşüş sebebi, hiç şüphesiz Ripple şirketinin politikaları oldu. 

  Ripple, ödeme sürecini kolay hale getirmek için ortaya koymuş olduğu yerel tokenı XRP’yi, sürekli olarak piyasaya sürdüğü için enflasyona yol açtı ve varlığın değerinin düşmesine neden oldu. 

  Ripple Değerinde Şirketlerin Etkisi

  Ripple (XRP) bildiğiniz üzere genellikle kurumsal firmalar tarafından kullanılan bir ödeme aracı olarak tanınıyor. Bu nedenle Ripple’ın fiyatı genellikle bir şirket ile anlaşma gerçekleştirilmesinin ardından artış gösteriyor. Bunlar genellikle kısa vadeli artışlar oluyor. 

  Ripple’ın almış olduğu en büyük eleştirilerden bir tanesi de bu konu. Varlık sadece bu tip olaylardan sonra gelişme gösteriyor ve çok büyük bir gelecek vaat etmiyor. Görünen o ki Ripple şirketinin de böyle bir derdi bulunmuyor. 

  Ripple’ın yaşamış olduğu en büyük handikap, SEC’in açmış olduğu dava gibi görünüyor. Bu davanın sonucunun ne olacağı belli değil. XRP ilk etapta %70 oranında düşse de, daha sonraki süreçte kayıplarını telafi etmeyi başardı. 

  Ripple Neden Yükselecek?

  Analistler, Ripple’ın yükseleceğini tahmin ediyorlar. Bunun en büyük sebebinin de Ripple’ın yaptığı ortaklıklar olduğunu belirtiyorlar. Analistlere göre bu ortaklıklar devam edecek ve bu nedenle bir yükseliş ivmesi görülecek. 

  Ripple’ın geçtiğimiz senelere oranla büyük bir yükseliş gösterdiği biliniyor. Hatta SEC davası açılmadan önce, Bitcoin ve Ethereum’un ardından en büyük üçüncü kripto para birimi konumunda yer alıyordu. Şimdi ise sırasıyla Tether, Cardano ve Polkadot tarafından geride bırakıldı ve 6. Sırada yer alıyor. 

  2021 Yılında Ripple

  Moody, 2021 yılında Ripple ile ilgili tahminlerini açıkladı. Moody tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, 2021 yılında blok zinciri standartlarında değişiklik yaşanacak.

  Tahminlere göre 2021 yılı içerisinde, Ripple’ın yapacağı yeni ortaklıkların ardından, varlığın değeri 2 dolara kadar çıkabilir.

  2023 Yılında Ripple

  Algoritmik analizler neticesinde, XRP’nin 2023 yılındaki değerinin 4.52 dolar olacağı ifade ediliyor. Ripple’ın dünya üzerindeki ortaklıklarını geliştirmesinin bunda büyük bir rol üsteleneceği tahmin ediliyor. Şirket, Güney Amerika’da ve Avrupa’daki ortaklıklarını arttırmak için temaslarını arttırmaya devam ediyor. Bu da daha fazla kurumun ve kişinin XRP kullanması anlamına gelebilir. 

  2030 Yılında Ripple

  2030 yılı bize epey uzak bir yıl olsa da, yine de değerlendirmesini yapmak gerekiyor. İstatistiklere ve rakamlara bakıldığına, XRP’nin değerinin 2030 yılında 17 dolar olması ön görülüyor. Ancak 9 yıl bir hayli uzun bir süre ve bu zamana kadar birçok şey değişebilir. 8-9 yıl içerisinde kripto para dünyasının nasıl bir değişime uğradığı düşünüldüğünde, 2030 yılı için çok farklı şeylerin olabileceği ön görülüyor.

  Dikkatli Olmakta Yarar Var

  Ripple fiyatı için, oldukça olumlu yorumlar olsa da, Ripple’ın ensesinde hala SEC’in olduğunu unutmamak gerekiyor. Ripple davayı kaybettiği takdirde, tokenın değeri oldukça önemli ölçülerde düşüş yaşayabilir. Bu nedenle yatırım yapmadan önce iyice düşünmek gerekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle