Kripto Para

Fed üyesinden çok önemli BTC açıklaması!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), piyasalarda birçok kişi tarafından “dijital altın” olarak yorumlanıyor ve Bitcoin’in, altını tahtından edeceğini düşünenlerin sayısı da bir hayli fazla. Bu konu hakkında bir yorum da ABD Merkez Bankası (Fed) üyesi Christopher Waller’dan geldi.

  Bitcoin’in (BTC) son yıllarda ciddi yükselişler elde ederek çok geniş sınırlara ulaşması ve ana akımda daha sık yer almaya başlaması, onunla ilgili birçok yorum ve fikri de beraberinde getirdi. Bu fikirler arasında, Bitcoin’in “dijital altın” olduğu yorumları da bulunuyor, Bitcoin’in ilerleyen dönemlerde altını tahtından edeceği yorumlar da bulunuyor. Piyasalarda sık sık gündeme gelen Bitcoin – altın kıyaslaması ya da benzetmesi ile ilgili olarak bir kritik yorum da ABD Merkez Bankası (Fed) üyesi Christopher Waller’dan geldi.

  Waller BTC İçin “Elektronik Altın” Dedi

  ABD’de kripto paralar üzerine çalışmalar ve atılan adımlar hız kazanırken, Fed üyesi Waller da “Bitcoin – altın” konusuna ilişkin fikirlerini paylaştı. Bitcoin’in “elektronik altın” olduğunu ve kendine özgü değeri olduğunu düşündüğünü ifade eden Waller, kripto para piyasalarını ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Ancak bu açıklamalar Fed’i ilgilendirmiyor ve bunlar, Christopher Waller’ın kendi düşünceleri. ABD’nin ve dünyanın en önemli finans kuruluşlarından birinin üst düzey yetkilisinden gelen açıklamalar, piyasalarda heyecan yarattı.

  BTC Neden Altınla Kıyaslanıyor?

  Daha önce “Stablecoin’ler bankalarla aynı sorumlulukları taşımalıdır” sözlerini dile getiren Waller, bu kez de Bitcoin’i “elektronik altın” olarak tanımlayarak gündeme geldi. Bitcoin’in sınırlı arzının olduğu ve üretim zorluğu olduğu biliniyor. Öte yandan tüm üretimi 2140 yılına kadar devam edecek olan BTC’de artan kıtlık da bu varlığın değerlenebileceğini gösteriyor. Piyasalarda BTC, bu nedenlerle sık sık altınla kıyaslanıyor.

  ABD ve Kripto Paralar

  Son dönemlerde ABD, Çin’in aksine kripto para birimlerine daha ılımlı yaklaşım göstermeye başladı. Gelecek dönemlerde dijitalleşme artacak ve ABD, bu kapsamda Çin’den çok farklı yollara yöneliyor. Merkez bankası dijital paralarını (CBDC) önemli bir noktaya koyan ABD, öte yandan kripto paraları da artık dışlamıyor ve kabul ediyor. ABD’de bir yandan dijital dolar çalışmaları devam ederken, diğer yandan inovasyonu desteklemek için kripto para odaklı şirketlere özgürlük alanı oluşturuluyor. Bu da ilerleyen dönemlerde ABD’de, kripto paralar adına daha birçok önemli adım atılabileceğine işaret ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle