Kripto Para

ABD’de kripto piyasasını kim düzenleyecek?

  ABD’de, kripto para sektörünün düzenleyici kurumun hangi kurum olacağı tartışmaları devam ediyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu görevi üstlenirken, öte yandan CFTC Başkan Yardımcısı da sektördeki “birincil düzenleyici” kurumun CFTC olması gerektiğini ifade ediyor.

  Kripto paralara karşı yaklaşımını son aylarda pozitif yöne doğru döndürmeye başlayan ABD’de, kripto para sektörünü hangi kurumun düzenleyeceği tartışmaları gündeme gelmeye devam ediyor. Şu an için ABD’de, bu sektördeki düzenleyici kurum görevini, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üstleniyor. Ancak Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkan Yardımcısı Rostin Benham, 27 Ekim Çarşamba günü yaptığı onay oturumunda, CFTC’nin dijital varlıklar için “birincil düzenleyici” kurum olmaya hazır olduğunu dile getirdi.

  Rostin Benham’ın Açıklamaları

  CFTC Başkan Yardımcısı Rostin Benham, yaptığı açıklamasında dijital varlıkların yaklaşık %60’ının “emtia” olduğunu ifade etti. Benham, bu ifadesinden yola çıkarak, CFTC’nin yetkilerinin genişletilmesinin önemli olduğunu belirtti. Benham, aksi halde CFTC’nin tarihsel düzenleyici rolünden ayrılabileceğini dile getirdi. Rostin Benham, açıklamalarında hızla büyüyen kripto paraların piyasa değerine de vurgu yaptı ve CFTC’nin birincil düzenleyici konumunda olmasının, yasal düzenlemeler açısından çok önemli olduğunu ileri sürdü.

  Benham’ın Açıklamaları, Gensler’in Açıklamalarıyla Örtüşmedi

  Dijital varlıkların yaklaşık %60’ının emtia olduğunu öne süren Rostin Benahm’ın bu ifadeleri, daha önce bu konuya ilişkin açıklamada bulunan SEC Başkanı Gary Gensler’in açıklamalarıyla örtüşmedi. Gensler, konuya ilişkin daha önce yaptığı bir açıklamasında, kripto para birimlerinin çoğunun “öz sermaye” olduğunu iddia etmişti. Bu ifadelerinin ardından Gary Gensler de SEC’nin kripto para piyasaları üzerindeki düzenleyici yetkilerini arttırmak için yoğun bir çalışma programı yürüttü.

  “SEC Mi, CFTC Mi?” Buna Kongre Karar Verecek

  ABD’de, kripto para sektörü üzerindeki etkin düzenleyici kurum şimdilerde SEC gibi görünüyor ancak CFTC’nin sektör de düzenleyici bir rolü bulunuyor. Örneğin CFTC, kripto türevleri piyasalarını denetleyebiliyor ve kripto spot piyasalarında dolandırıcılığa karşı önlemler alabiliyor. SEC ise “menkul kıymetleri” listeleyen ya da takas etmek isteyen varlıkları denetliyor. Ancak yine de mevcut durumda, kripto spot piyasası için herhangi bir federal düzenleyici bulunmuyor. Bu noktada, birincil düzenleyici kurumun hangisi olduğuna Kongre karar verecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle