Kripto Para

THORChain 4 bin ETH çaldırdı!

  Kripto para piyasasının en popüler zincirler arası merkeziyetsiz borsalarından biri olan THORChain, siber saldırı haberiyle gündeme geldi. THORChain, popüler DEX olarak faaliyet gösterirken 4 bin ETH çaldırdığı bir saldırı ile karşı karşıya kaldığını duyurdu…

  Kripto para dünyasının önde gelen merkeziyetsiz borsalarından biri olan THORChain son dakika siber saldırı duyurusu yaptı. En popüler zincirler arası merkezsiz borsalardan (DEX’ler) biri olan THORChain, geçmişte de buna benzer bir saldırı yaşamıştı. Son saldırının ardından THORChain ekibi, çalınan Ethereum miktarının en az 4 bin olduğunu söyledi.

  THORChain ekibi, çalınan ETH hatasını bulmak için hemen duyuru yaptı. Buna göre duyurunun topluluk tarafından onaylanması halinde 24 saat içinde uygulanacak yeni bir düzeltme yayımlanacak. THORChain borsasında yaşanan kayıp, borsansın resmi Twitter hesabı üzerinden duyuruldu. 

  Ağ Yeniden Başlatıldı

  Yapılan araştırmalar, saldırının yakın zamanda yönlendiricinin sözleşmelerle sarılmasına izin veren ETH Bitfrost üzerinden yapıldığını gözler önüne serdi. Bu konuyla ilgili konuşan ThorChain geliştiricileri şunları söyledi: “Saldırgan daha sonra, 0 ETH aktardıklarında özel bir sarmalayıcı sözleşme kullanarak Bifrost’u kandırdı.”

  Saldırının hemen ardından güncelleme yapan ekip ağı yeinden başlattı. Sistemde bir süre satışlar engellenirken daha sonra ödeme gücü geri yüklendi. Ekip 4 bin ETH fonunun çalınmasından sonra kayıpları telafi edebilecek yeterli kaynağının olduğunu söyleyerek kullanıcılara güven verdi. 

  Düğümler ve Likidite Sağlayıcıları Kazandı

  Popüler DEX’e yönelik gerçekleştirilen siber saldırının ardından ağdaki düğümler ve likidite sağlayıcıları da istismardan milyonlar kazandı. THORChain ekibi şunları aktardı: “Saldırganın yaklaşık 1,4 milyon doları düğümler tarafından ele geçirildi. 1,4 milyon dolar ERC20 LP’leri tarafından ele geçirildi. Yalnızca etkilenen kullanıcılar ETH LP’lerdir ve bunlar bir bütün haline getirilecek. Bu nedenle, istismara rağmen, Node’lar, LP’ler ve Arber’ler önemli ölçüde kâr etmeye devam edecek.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle