Kripto Para

Ripple eski ortağı McCaleb yine XRP satışıyla gündemde

  Kripto para sektörünün yakından tanıdığı isimlerden Jed McCaleb’in yine XRP satışı yaptığı iddia edildi. Ripple eski kurucu ortağı, tacostand cüzdanından son iki günde yaklaşık 40 milyon XRP serbest bıraktı…

  Kripto para basınında yer alan haberlere göre bu XRP adresi, şirketin Open Coin olarak bilindiği Ripple Labs’ın (2012) ilk kurulduğu zamanlarda oluşturulmuştu. 2015 yılına gelindiğinde Ripple olarak yeniden adlandırıldığı biliniyor. Ripple şirketinin eski ortağı Jed McCaleb bu adresi şirketten ayrıldığı 2013 yılından beri kullanıyor.

  Hatırlanacağı üzere McCaleb, yönetim kurulu ile tutarsızlıklar yaşamasının ardından Stellar ile XLM’yi yaratmak üzere şirketten istifa etmişti. Jed McCaleb ayrılırken, Ripple’ın kurucu ortağı ve ilk CTO’su olarak yardımlarından dolayı şirket XRP olarak iyi bir tazminat ayırdı.

  Jed McCaleb Yine XRP Satıyor

  Ripple şirketi, eski ortağı Jed McCaleb’e düzenli olarak ödeme yaparak bu tazminatı yatırıyor. Whale Alert robotu tarafından tespit edilen bu tazminat miktarının sonuncusu 304.635.504 XRP’lik tek bir işlem olarak tespit edildi. XRP fiyatı üzerinde etki yaratmaması için taksitli bir şekilde verilen ödemelere rağmen eski ortak XRP satışına devam ediyor. 

  9 Şubat ve 10 Şubat tarihindeki işlem geçmişine bakıldığında McCaleb’in satılmak üzere yaklaşık 40 milyon XRP gönderimi yaptığı görüldü. 2020 yılı Aralık ayının sonlarında basına yansıyan verilere göre ünlü ismin toplam XRP varlığı ve karı 1.2 milyar doları buldu. Öte yandan güncel veriler McCaleb’in cüzdanının mevcut bakiyesi ise 499.599.172.60537 XRP olarak gösteriyor.

  SEC Davasından Çekinmiyor

  Kripto para basınında bilindiği üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’a ve en yüksek profilli iki yöneticisine karşı dava açtığını duyurdu. Bu yöneticiler Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı (ve eski CEO) Chris Larsen olarak açıklandı. 

  SEC, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ve Ripple’ın söz konusu üst düzey yöneticilerle birlikte, 1 milyarın üzerinde XRP sattığını öne sürüyor. Davadan sonra bir süreliğine XRP satışlarını durduran McCaleb’in yeniden satış yapmaya başlaması dikkatlerden kaçmadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle