Elon Musk yine sahnede! BTC fiyatını nasıl etkiler?

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği ünlü isimlerden Elon Musk, Jack Dorsey’in Bitcoin için düzenleyeceği B-Word konferansına katılacak. Bu konferansın Bitcoin fiyatında yeni bir yükselişe sebep olup olmayacağı şimdiden merak konusu oldu.

  2021 yılında Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin boğa koşusunda pek çok faktör etkili oldu. Bunlardan biri de Bitcoin ve Dogecoin’i açık bir şekilde destekleyen Tesla CEO’su Elon Musk olarak öne çıktı. Musk’ın etkileyici pazarlaması, kripto pazarında fiyat oynaklığına neden olurken son dönemde BTC destekçilerinin tepkisini çekmişti.

  Tesla’nın ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i kabul etmeyeceğini ve BTC’nin enerji tüketimini azaltırsa bu fikrini değiştireceğini söyleyen Elon Musk tepkilerle karşılaştı. Bitcoin’in sürdürülemez olduğunu açıklamasıyla topluluğu karşısına alan ünlü milyarder, aynı zamanda BTC’nin nisan ayında yüzde 50 oranında düşüş yaşamasına neden oldu.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  BTC Yerine DOGE’yi Destekledi

  Son dönemde Bitcoin yerine Dogecoin (DOGE) desteği ile öne çıkmaya başlayan Elon Musk’a topluluk tarafından sert eleştiriler yöneltildi. Bununla birlikte Musk’ın son zamanlarda şaka paralarına olan ilgisi, DOGE, Shiba Inu ve Baby DOGE gibi kripto paraların fiyatını yükseltti. Ünlü milyarderin sosyal medyadan açık bir şekilde destek olması şaka coinlerinin fiyatını önemli ölçüde arttırdı.

  Elon Musk ve Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey’in birbirleriyle atışması ise Tesla’nın BTC ödemelerini kabul etmeyeceğini açıkladığı dönemde gündeme geldi. Dorsey, Bitcoin hakkında olumlu görüşler paylaşırken Elon Musk bunlara karşı çıkmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

  Tartışma BTC Fiyatını Etkileyebilir

  Jack Dorsey, Square’in kullanıcılarına Bitcoin Clean Energy Initiative aracılığıyla daha yeşil bir gelecek sözünü vererek kullanıcılara güvence verdi. Bu hamle Elon Musk ile ters düşmesini de beraberinde getirdi. Bugün Jack Dorsey’in Bitcoin için düzenleyeceği B-Word konferansına katılacak olan Elon Musk’ın nasıl açıklamalar yapacağı merakla bekleniyor. 

  Elon Musk, Proof-of-Stake’i (PoS) daha uygun olduğunu düşünürken Dorsey, yüksek enerji tüketmesine rağmen Bitcoin’in merkezi olmayan ve güvenli temeli PoW’u savunuyor. Ünlü isimlerin görüşleri BTC fiyatı üzerinde doğrudan etki yaratabileceği düşünülüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle