Kripto Para

Yine DeFi saldırısı! 160 milyon dolarlık kripto çalındı

  DeFi protokollerine yönelik saldırılara bir yenisi daha eklendi! Son saldırının kurbanı DeFi protokolü Wintermute olurken, CEO Evgeny Gaevoy yaptığı açıklamada saldırıda 160 milyon dolarlık kripto paranın çalındığı bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

  Merkeziyetsiz finans (DeFi) projelerinin başı hack saldırıları ile dertten kurtulmuyor! DeFi protokolü Wintermute saldırıya uğrarken, protokolün CEO’su Evgeny Gaevoy yaptığı Twitter açıklamasında 160 milyon dolarlık kripto paranın çalındığını duyurdu.

  Saldırıdan Sadece DeFi Operasyonları Etkilendi

  CEO Gaevoy tarafından yapılan Twitter açıklamasında, güvenlik ihlali nedeniyle saldırının gerçekleştiği ifade edilirken, saldırının etki alanının sadece DeFi operasyonları ile sınırlı kaldığı ifade edildi. Gaevoy merkezi ve tezgah üstü hizmetlerinde saldırıdan etkilenmediğini söylerken, kullanıcı fonlarına ilişkin güvence vermeyi ihmal etmedi.

  Gaevoy’a göre öz sermayeler güçlü ve zararın telafisi noktasında Wintermute kullanıcıları herhangi bir sorun yaşamayacak. Siber saldırının detaylarına ilişkin verdiği bilgilerde ise CEO, 90 farklı kripto varlığın çalındığı bilgisini Twitter takipçileriyle paylaştı.

  Cüzdan Adresleri Twitter’dan Paylaşıldı!

  Saldırı sonrası 90 farklı kripto para biriminden toplamda 163 milyon dolarlık zarara yol açan hacker’ların cüzdan adresi Twitter üzerinden paylaşıldı. 163 milyon dolarlık kripto para birimi şu anda bit Ethereum adresinde görünüyor.

  Çalınan fonların yarısından fazla bir tutarın ise Curve Finance’ın tricrypto havuzuna gönderildiği görülüyor. Circle ve Tether gibi sabit para ihraççılarının merkezsiz borsa likidite havuzlarına gönderilen fonlara yönelik bir müdahalede bulunmadığı bilinirken hacker’lar bu nedenle fonları aklamak için bu yolu seçiyor.

  DeFi, Güvenlik Nedeniyle Gelişemiyor!

  Geleneksel finansın en büyük rakibi olarak ortaya çıkan ve modern finansın etrafında şekilleneceği düşünülen DeFi, yaşanan hack saldırıları ile prestij kaybetmeye devam ediyor. Blokchain güvenlik firması Certik tarafından paylaşılan veriler göre geçtiğimiz yıl DeFi saldırılarında 1,3 milyar dolardan fazla tutarda kripto para çalındığı tahmin ediliyor.

  Son DeFi saldırısında Curve Finance’ın 570 bin doları kaybolurken, kripto para sektöründe önemli bir piyasa yapıcı olarak faaliyet gösteren Wintermude’un 160 milyon dolarlık zararı da DeFi hanesine önemli bir eksi olarak yansımış durumda.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle