Kripto Para

Ripple davada ilk büyük yarasını aldı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple davasının hakimi, Yargıç Sarah Netburn’un verdiği karar ile SEC, Ripple’ın denizaşırı ortaklarından bilgi almaya devam edebilecek. SEC, söz konusu Mutabakat Muhtırası (MoU) talebini daha önce mahkemeye sunmuştu ve Ripple bu talebe itiraz etmişti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında 5 ayı aşkın süredir devam eden davada yeni ve önemli gelişmeler yaşandı. SEC, Ripple’ı ve 2 üst düzey yöneticisini “XRP menkul kıymet varlığıdır, alınıp satılamaz” iddiası ile dava etmişti. Dava sürecinde SEC, daha sonra Mutabakat Muhtırası (MoU) talebi ile Ripple’ın denizaşırı iş ortaklarından bilgi talep etmek istemişti. Ripple ise SEC’nin bu talebinin yetkileri dışında olduğunu ve ABD sınırları dışında SEC’nin yetkisinin bulunmadığını dile getirerek itiraz etmişti. Davanın hakimi Yargıç Sarah Netburn, konuya ilişkin kararını verdi.

  Yargıç Sarah Netburn “Kötü Niyet” Kanıtı Olmadığını Söyledi

  Sarah Netburn Ripple’ın, SEC’nin yurtdışındaki menkul kıymet düzenleyicilerine MoU talepleri göndermesinin durdurulması talebini reddetti. Sarah Netburn, SEC’nin bu taleplerde bulunurken kötü niyetli olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını ifade etti. Ripple kanadı, SEC’yi verimsiz ve yavaş Lahey Sözleşmesi sürecini kullanmaya zorlamak istedi. Ancak Yargıç Netburn, MoU taleplerinin kabul edilebilir olduğunu belirtti. Netburn konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

  “Taleplerin herhangi bir ikili anlaşmanın kapsamını aştığına dair hiçbir tartışma yapılmamıştır. Bunun yerine mahkemeler, Lahey Sözleşmesi’nin yabancı keşif yapmanın münhasır veya öncelikli yolu olduğu önermesini rutin olarak reddetmişti.”

  SEC’nin Eli Yine De MoU Taleplerinde Boş Kalabilir

  Netburn’un ret kararının ardından SEC, artık MoU talepleri ile elde edilen tüm belgeleri hazırlamak ve sunmak zorunda. Ancak SEC ayrıcalıklı belgeleri sunmama hakkına sahip. SEC’nin MoU talepleri kapsamında geçtiğimiz ay 3 yabancı menkul kıymet düzenleyicisi, SEC’ye yardım etmemişti. Eğer SEC’nin talepte bulunduğu diğer menkul kıymet düzenleyicileri de yardım etmeyi kabul etmezse, SEC bu karardan eli boş çıkabilir.

  Ripple Davadaki İlk Büyük Başarısızlığını Yaşadı

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen, SEC’nin kişisel banka kayıtlarına erişim talebine itiraz etmişti ve itirazları kabul edilmişti. Ancak SEC şimdi Ripple kanadını XRP’nin yasal statüsünde ilişkin “aradığı” veya “aldığı” hukuki tavsiyeyi açıklamaya zorluyor. Mahkemenin vermiş olduğu bu karar, dava sürecinde Ripple’ın karşılaştığı ilk büyük başarısızlık olarak nitelendirildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle