Kripto Para

MicroStrategy’den önemli adım: BTC ile ödeme yapacak

  Geçtiğimiz yıl Bitcoin (BTC) satın alan ilk kurumsal şirket olarak bu alanda öncü olan MicroStragety şirketi, bir alanda daha ilki gerçekleştiriyor. Şirket, yönetim kurulunda bulunan üyelerin BTC ile ödeme almasını sağlayacak.

  Geçtiğimiz yıl lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) adına piyasalarda çok önemli gelişmeler yaşandı. Bu gelişmelere bağlı olarak hem Bitcoin’in hem piyasaların hem de neredeyse tüm altcoinlerin değerinde artış yaşandı. Bu zincirleme etkisinin başında bulunan Bitcoin için geçtiğimiz yıl atılan en önemli adımı ise yazılım şirketi MicroStrategy attı.

  MicroStrategy şirketi geçtiğimiz yıl BTC yatırımı yapan ilk halka açık şirket oldu. Nasdaq’ta listelenmekte olan şirketin BTC yatırımı yapması, diğer birçok kurumsal şirketin de kripto para sektörüne girmesini sağladı. Öte yandan birçok finansal ödeme platformu da bu sayede piyasaya adım attı. Bu etkenler ile Bitcoin ve birçok altcoin ciddi değer artışları yaşadı.

  İlk Kez Halka Açık Bir Şirket BTC İle Ödeme Yapacak

  Şimdi ise yazılım şirketi, yönetim kurulunda bulunanlara BTC ile ödeme yapmanın yolunu açtı. Şirket bünyesinde çalışan konumunda olmasa da kurul bünyesinde olanlar dahi BTC ödemesi alabilecek. Bu konuyla ilgili benzer adımlar başka kurumlardan gelmişti. Örneğin Miami Belediyesi de benzer girişimlerde bulunmuştu. Ancak ilk kez halka açık bir şirket, BTC ile çalışanlarına ödeme yapacak.

  Şirket, BTC ödemesi konusunda kamuoyu ile bir blog gönderisi paylaştı. Şirketin daha önce konuya ilişkin olarak yapmış olduğu SEC başvurusu da kabul edildi. MicroStrategy, geçtiğimiz yıl BTC alarak bir akım başlatmıştı. Şirketin BTC ile ödeme yapmaya başlaması da diğer kurumsallar adına bir akım başlatabilir.

  Şirketin Bitcoin İle Ödeme Planı

  Şirketin rezervlerinde 91 bin 579’dan fazla Bitcoin bulunuyor. Sürekli olarak BTC yatırımı yapmakta olan bir şirketin, BTC ile ödeme yapacak olması şirketin stratejisinin sorgulanmasına yol açabilir. Ancak şirket bunun da çözümünü kendi içinde sağlamış durumda. Buna göre şirket, ödeme yapmadan önce nakdi olarak verilecek ödemenin karşılık geldiği kadar (ABD Doları bazında) BTC satın alacak. Böylece şirketin rezervlerindeki BTC’ler de eksilmemiş olacak.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle