El Salvador’un BTC adımını dünya bankalarını korkuttu!

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador, Bitcoin’i (BTC) resmen ülkenin resmi para birimi ilan etti. Bunun yankısı tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ederken ABD’li bankacılık devi JPMorgan, El Salvador’un bu adımını değerlendirdi. JPMorgan bu hamlenin kimseye faydasının olmayacağını düşünüyor.

  Kripto para piyasalarında bir ilk olarak, Bitcoin (BTC) bir ülkenin resmi para birimleri arasına girdi. El Salvador Devlet Başkanı Niyab Bukele haberi duyurduğunda, piyasalarda büyük bir heyecan yaşandı. Ardından Kongre’ye sunulan yasa tasarısı onaylandı ve El Salvador’un resmi para birimi olan ABD dolarının yanına bir de Bitcoin eklendi. El Salvador’un attığı Bitcoin adımının yankıları başka ülkelere de yansıdı. Benzer şekilde adımların atılması an meselesi gibi düşünülürken, özellikle Latin Amerika ülkelerinde Bitcoin düşüncesi gündeme gelmeye başladı.

  JPMorgan’ın Açıklamaları

  El Salvador’un heyecan uyandıran bu adımının hemen hemen her yerde olumlu karşılanması beklerken, ABD’li bankacılık devi JPMorgan da bu konuyu değerlendirdi. El Salvador’da Kongre’de Bitcoin’in yasal para birimi olması için sunulan yasa tasarısı, 84 oyun 62’sini alarak onaylanmıştı. Ancak JPMorgan, Bitcoin’in El Salvador’da ABD doları eşdeğer tutulmasının kimseye faydasının olmayacağını düşünüyor. Konuya ilişkin olarak JPMorgan tarafından yapılan açıklama şöyle:

  “2000’li yılların başında dolarizasyonda olduğu gibi bu hareket istikrar endişelerini hiçe saymıştır. Bu hamle daha çok büyüme odaklıdır ancak IMF ile müzakereleri tehlikeye atabilir.”

  El Salvador ile IMF Görüşme Halinde

  JPMorgan’ın değindiği Uluslararası Para Fonu (IMF) konusunda El Salvador’da son dönemlerde hareketli günler yaşanıyor. El Salvador 2021 yılında 3,2 milyar dolarlık potansiyel bir bütçe açığıyla karşılaştı. Bu nedenle de El Salvador, IMF ile 1 milyar dolarlık finansman programı kapsamında IMF ile görüşmeye devam ediyor. JPMorgan da El Salvador’un bu görüşmelerinin riske atılmış olabileceğini düşünüyor.

  El Salvador’un Hamlesine Tepkiler Nasıl?

  El Salvador’daki Bitcoin adımına ilişkin farklı yorumlar da gündeme geldi. Örneğin Bitcoin eleştirmeni olarak tanınan, Bank of International Settlements İnovasyon Departmanı Başkanı Benoit Coreu, El Salvador’un hamlesini “İlginç bir deney” olarak yorumladı. Coreu daha önce Bitcoin için de “2008 krizinin şeytani bir sonucu” tanımını yapmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle